yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościImport ziemniaków z Izraela - brak logiki czy celowa polityka?

Import ziemniaków z Izraela – brak logiki czy celowa polityka?

Kilka czynników wpłynęło na złą sytuację producentów ziemniaków i niskie ceny. Gdy polscy rolnicy mają problemy ze zbytem po 0,35 zł/kg, polska sieć handlowa importuje kilkunastokrotnie droższe ziemniaki z Izraela.

Dziś polscy producenci ziemniaków mają pełne magazyny i problemy ze sprzedażą. Ponadto, eksport z Polski jest nadal niemożliwy. Ceny transakcyjne to najczęściej od 0,30 zł do 0,40 zł za kilogram. Do tego dochodzą nierzadko przesadne wymagania jakościowe ze strony sieci handlowych.

Równocześnie kupcy polskiej sieci DINO postanowili kupić ziemniaki z Izraela. Cena detaliczna – 4,99 zł/kg. Podczas, gdy polscy plantatorzy są stawiani przed szeregiem wymagań, izraelskie ziemniaki są miękkie, a niektóre z nich są wielkości orzecha włoskiego. Wiele było mniejszych niż sprzedawane obok rzodkiewki.To kpina!

Rolnicy i przedstawiciele Agrounii, którzy pierwsi nagłośnili problem są oburzeni zaistniałą sytuacją. Zwracają uwagę na fakt, że ziemniaki są sprzedawane właśnie w polskiej sieci. Ze strony plantatorów padają bardzo mocne słowa. Mówi się o sabotowaniu polskiego rolnictwa, czy wręcz celowym i planowym działaniu rolnika na jego niekorzyść. Ciężko to również wytłumaczyć prawami rynkowymi.

Ziemniak gorszy jakościowo jest importowany z kraju oddalonego o ponad 4000 kilometrów. Jednocześnie polski producent ma problem ze sprzedażą lepszego produktu, który jest kilkunastokrotnie tańszy. Ponadto sieć ma większą marżę na handlu polskim ziemniakiem (około 5 krotną). Tym bardziej nie sposób opisać i wytłumaczyć zaistniałej sytuacji.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Karol Pajewski

 

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl