yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościJak skutecznie walczyć z nicieniami glebowymi? Komunikat warzywniczy PROCAM z dnia 26.05.2021

Jak skutecznie walczyć z nicieniami glebowymi? Komunikat warzywniczy PROCAM z dnia 26.05.2021

Tematami warzywniczego spotkania z ekspertami Anną Pękalską i Sławomirem Mechackim z firmy Procam są: aktualna sytuacja na polach marchwi oraz zagrożenia nicieniami glebowymi.

Firma Procam pod koniec ubiegłego roku rozpoczęła PROJEKT NICIENI. “Laboratorium powstało z myślą o wykonywaniu badań pod kątem szkodliwych nicieni glebowych. Próby pobieramy zarówno z gleby, jak i roślin w celu ich identyfikacji. Jak będziemy wiedzieć z jakim gatunkiem nicieni mamy do czynienia i określimy jego liczebność – wówczas opracowujemy odpowiedni programu ich zwalczania. To nic innego jak rutynowe postępowanie w przypadku każdego szkodnika.” – informuje Anna Pękalska, Procam Polska.

W roślinach korzeniowych największym zagrożeniem są guzak północny i szpilecznik baldasznik, a w roślinach cebulowych – niszczyk zjadliwy. Każdy z nich ma swoich żywicieli i wymaga odpowiednio, długiego okresu zmianowania.

Warzywa korzeniowe (marchew, pietruszka, seler korzeniowy) obecnie znajdują się w fazie szpilkowania, a rośliny najbardziej zaawansowane w fazie 2-3 liści. Przedstawia się to  bardzo różnie, w zależności od rejonu, rodzaju gleby i terminu siewu. W tym trudnym roku dla warzyw z siewu bezpośredniego wydaje się, że wygrani są ci producenci, którzy zdecydowali się na podkiełkowane nasiona – informuje S. Mechacki i jak dodaje: Niestety, w trakcie wegetacji nie mamy możliwości aplikacji żadnym z nematocydów. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i badanie pól pod kątem nicieni przed siewem/sadzeniem. Bardzo ważny jest termin pobrania prób na obecność nicieni.

Więcej szczegółów w naszym materiale wideo. Zapraszamy do wysłuchania ekspertów z firmy Procam:

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

 

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl