• rosafert agrosimex gleba
  • belem agrosimex marchew ziemniaki

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościJuż niedługo siew pietruszki

Już niedługo siew pietruszki [VIDEO]

Na wstępie należy wspomnieć o m.in. trudnych wschodach, podatność korzeni na rozwidlanie i skłonność do ordzawień. Pod uprawę pietruszki warto wybierać stanowiska, gdzie występują czarnoziemy oraz gleby ilasto-gliniaste. Lekkie gleby bielicowe oraz podmokłe i kwaśne są mniej przydatne. Coraz większym problemem w ostatnich latach jest obecność nicieni glebowych. Jeżeli na stanowisku występują niszczyk zjadliwy lub szpilecznik baldasznik uprawa pietruszki w tym miejscu okazuje się zwykle nieopłacalna. Warto na wstępie wykonać analizę chemiczną na obecność nicieni w glebie, dzięki której można uniknąć niepowodzenia w uprawie.


Nie zaleca się uprawiać pietruszki po roślinach, które były żywicielami nicieni – selerach, porach i cebuli. Z kolei najlepszym przedplonem dla pietruszki są: pomidory, ogórki, sałata, fasola, zboża (z wyjątkiem owsa). W tym ostatnim przypadku należy dobrze zabezpieczyć rośliny przed chorobami grzybowymi m.in. Fusarium.
Nicieniom glebowym sprzyja ciepła i dobrze napowietrzona gleba, są to warunki do prawidłowego rozwoju roślin. Tym samym producenci „pomagają” w stałym namnażaniu się tych szkodników. Należy pamiętać, że wysoka temperatura powietrza oraz susza, mogą tymczasowo „uśpić” życie nicieni, które w mniejszym stopniu będą porażały system korzeniowy.
Wymagania pokarmowe pietruszki określane są jako średnie w stosunku do azotu, niskie w stosunku do fosforu i wysokie w stosunku do potasu. Gatunek ten jest bardzo wrażliwy na zasolenie gleby. Przed siewem zawartość składników pokarmowych powinna wynosić w przypadku fosforu (P) 40–60 mg/dm3 gleby, potasu (K) 120–150 mg/ dm3, magnezu (Mg) 50–60 mg/ dm3 oraz wapnia (Ca) 1500–2000 mg/dm3 gleby.

 

 


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl