yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

 • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościKalafiory Dwuzadaniowe od SEMINIS

Kalafiory Dwuzadaniowe od SEMINIS

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Rynek kalafiora w Polsce nieco zmienił się w ostatnich latach. Wcześniej producenci sadząc kalafiora wiedzieli już o jego przeznaczeniu: świeży rynek czy przemysł. Trendy i wymogi rynku potrzebują odmian uniwersalnych. Producent przed zbiorem może sam zdecydować gdzie dany kalafior sprzeda. Zebrane wcześniej w karton dają atrakcyjny produkt świeżorynkowy, przetrzymane w polu dorastają do rozmiarów z przeznaczeniem dla przemysłu.

Jest to możliwe przede wszystkim dzięki nowej genetyce, a dokładnie bardzo dobrym okryciu róży liśćmi. Mocne okrycie skrętnym spiralnie liściem daje długie okno zbioru, możliwość przetrzymania kalafiora w polu oraz zapewnia długo utrzymany biały kolor. Takie odmiany są bezpieczne dla producentów. Niestety odmiany odkrywające się szybko żółkną, a taki towar nie jest akceptowany przez odbiorców. Odmiany Seminis wyróżniają się także średnim wigorem rośliny, wzniesionym pokrojem liści, przy których dobrze się pracuje i można zwiększyć zagęszczenie do 33-35 tys roślin/ha. Nasze kalafiory to również wysoka zdrowotność rośliny.

Cechy odmian na świeży rynek:

 • śnieżnobiały kolor róży
 • gładka, wyrównana róża
 • wysoka zdrowotność
 • bardzo dobre okrycie róży
 • długi okres utrzymania jakości pozbiorczej
 • atrakcyjny produkt w liściu oraz łuszczce/kartonie

Cechy odmian do przemysłu:

 • bardzo dobre okrycie róży
 • białe, ciężkie, zbite róże
 • drobna frakcja różyczki
 • dobrze różyczkuje się mechanicznie
 • niski udział kruszu
 • długie okno zbioru

Z oferty Seminis takimi odmianami Dwuzadaniowymi są między innymi Fortaleza i dwie nowości Predazzo i Lavaredo.

Fortaleza jest odmianą bardzo dobrze znaną przez producentów, ceniona za swoją powtarzalność jakości od lat.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Predazzo jest nowością, w sprzedaży od 2021 roku. Może być uprawiany prawie w cały sezonie w Polsce, sadzenie od początku kwietnia do połowy lipca. Okres wegetacji latem wynosi ok 75 dni, jesienią potrzebuje 80-90dni do zbioru. Roślina charakteryzuje się średnim wigorem i bardzo dobrze okrytą różą spiralnie skrętnymi liśćmi. Dzięki temu ta odmiana wytrzymuje wysokie temperatury latem. Liście okrywowe przylegające do róży chronią ją podczas pakowania i transportu, a gruby trzon daje wysoką wagę oraz długo utrzymaną jakość. W poprzednim sezonie producenci ocenili Predazzo jako produkt premium, spełniający wysokie wymagania odbiorców. Często trafiał na export i nawet po długim czasie dostawy zachował swoją jakość.

Predazzo pozostawiony dłużej na polu dorasta do większych rozmiarów, dając zadowalający plon różyczki. Przy tym utrzymuje swoje okrycie, kolor, róża jest zbita i zwięzła. Dobrze różyczkuje się mechanicznie, wyróżnia go drobna frakcja różyczki i niski udział kruszu. Predazzo bardzo pozytywnie oceniony był przez agronomów z zakładów przetwórczych i dołączył do list rekomendowanych przez nich odmian.

Odmiana Lavaredo polecana jest do zbiorów jesiennych (rekomendowany termin sadzenia to od 15 czerwca do 15 lipca). Okres wegetacji wynosi 85-95 dni od posadzenia. Odmiana ta jak poprzednia również ma dwojakie przeznaczenie, dzięki dobrze osłoniętej róży. Zebrana wcześniej daje atrakcyjny produkt świeżorynkowy, zaś przetrzymana w polu buduje wysoki plon różyczki. To co wyróżnia Lavaredo to bardzo wysoka zdrowotność polowa. Potwierdziły to próby lokowane w poprzednim, bardzo mokrym sezonie, gdzie przy wielu odmianach odznaczyła się znakomitą zdrowotnością rośliny.

Seminis ułatwia Państwu wybór odmiany, dwuzadaniowe kalafiory są bezpieczne dla producenta. Zadowolą wymagania odbiorcy świeżorynkowego oraz dają wysoki plon różyczki z hektara. Życzymy dobrego sezonu z odmianami Seminis!

 

 

 

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl