yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościKAPUSTY - przegląd rynku, perspektywy, oferta. Zapis webinarium, 8.12.2022 r.

KAPUSTY – przegląd rynku, perspektywy, oferta. Zapis webinarium, 8.12.2022 r. [VIDEO]

W dniu 8 grudnia odbyło się webinarium poświęcone kapuście. Eksperci z firm Syngenta Polska, Bayer/Seminis podsumowali mijający sezon kapuściany oraz zaprezentowali ciekawą ofertę na 2023 r., do którego właśnie trwają przygotowania. Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia zapisu wideo.

EUROPA. Sytuacja na rynku warzyw

Powodem niższych zbiorów warzyw (o 25-30 proc.) w Europie w sezonie 2022 były wysokie temperatury powietrza i niedobór wody. Najbardziej przy tym ucierpiały trzy wiodące gatunki: kapusta, marchew, cebula. Jak informuje Władysław Tokarczyk z firmy Syngenta, obserwuje się duży udział eksportu warzyw na rynek wschodni, tutaj jest mowa o Ukrainie, gdzie działania wojenne wpłynęły na mniejsze zasiewy. Tam zbiory są niższe o co najmniej 50-60 proc.

  • Najwięksi producenci kapusty w EU to Polska, Niemcy, Rumunia łącznie 52 proc. rynku. Włochy, Hiszpania, Holandia, Portugalia, Francja, Belgia to kolejne 37 proc.
  • Koszty produkcji kapusty w Europie wzrosły o 40-50 proc. Składają się na to koszty m.in.: nawozów, energii, płacy minimalnej.
  • Na przełomie lutego i marca eksperci prognozują szybki wzrost cen kapusty.

Bogate portfolio kapust Syngenta daje doskonały wybór producentom, począwszy od odmian z przeznaczeniem na najwcześniejszy zbiór świeżorynkowy, po odmiany z przeznaczaniem do przetwórstwa czy bardzo długiego przechowywania. Mało tego, w ofercie Syngenta godne uwagi są odmiany z odpornością na kiłę kapusty.

Polska. Sytuacja na rynku kapusty 2022

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Według danych ARiMR kapusta uprawiana jest w Polsce na powierzchni 12 639 ha* – na pierwsze miejsce wyłania się powiat proszowicki (1113 ha), sieradzki (1069 ha), łęczycki (1007 ha). Najwięcej kapusty uprawia się w gminach Koniusza (733 ha), Igołomia-Wawrzeńczyce (636 ha), Charsznica (629 ha).

Jak informował Piotr Dutkowski (marka Seminis) uprawa kapusty w sezonie 2022 w Polsce podobnie jak w krajach UE wiązała się z wieloma wyzwaniami, na które miał wpływ przebieg pogody. Na wielu plantacjach kapusta miała uszkodzone stożki wzrostu (nawet do 25 proc.), a to za sprawą paciornicy krzyżowianki. Przez cały sezon występowała wysoka presja mączlika warzywnego oraz choroby związane z monokulturą kapustnych: kiła kapusty, fuzarium, xanthomonas, sucha zgnilizna kapustnych.Kolejnym wyzwaniem są wzrost kosztów produkcji oraz niedobór kadry pracowniczej.

O ofercie odmianowej kapust na sezon 2023 z hodowli Seminis mówił Mariusz Kąkol. Wyróżnił ciekawe odmiany do uprawy w tunelach foliowych (50-55 dni wegetacji), pod płaskim osłonami (60-70 dni), w gruncie bez osłon (65-70 dni). Prelegent omówił szczegółowo charakterystykę odmian kapust na zbiór latem, jesienią oraz z przeznaczeniem do przetwórstwa i do długiego przechowywania.Pa

Zapraszamy do wysłuchania trzech prezentacji: Władysława Tokarczyka (Syngenta), Piotra Dutkowskiego oraz Mariusza Kąkola (Bayer/Seminis).

Program webinarium oraz zapis prezentacji:

1) Nasze odmiany – Twój Sukces. Władysław Tokarczyk firma Syngenta (od 1:31 do 19:21).
2) Podsumowanie sezonu 2022 w Polsce. Piotr Dutkowski marka Seminis (od 20:15 do 38:50).
3) Oferta odmianowa kapust na sezon 2023 z hodowli Seminis. Mariusz Kąkol marka Seminis (od 39:28 do 1:04:37).

* Dane na podstawie zgłoszonych wniosków bezpośrednich do ARiMR w 2022 r.

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl