KAPUSTY – przegląd rynku, perspektywy, oferta. Zapis webinarium, 8.12.2022 r. [VIDEO]

W dniu 8 grudnia odbyło się webinarium poświęcone kapuście. Eksperci z firm Syngenta Polska, Bayer/Seminis podsumowali mijający sezon kapuściany oraz zaprezentowali ciekawą ofertę na 2023 r., do którego właśnie trwają przygotowania. Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia zapisu wideo.

EUROPA. Sytuacja na rynku warzyw

Powodem niższych zbiorów warzyw (o 25-30 proc.) w Europie w sezonie 2022 były wysokie temperatury powietrza i niedobór wody. Najbardziej przy tym ucierpiały trzy wiodące gatunki: kapusta, marchew, cebula. Jak informuje Władysław Tokarczyk z firmy Syngenta, obserwuje się duży udział eksportu warzyw na rynek wschodni, tutaj jest mowa o Ukrainie, gdzie działania wojenne wpłynęły na mniejsze zasiewy. Tam zbiory są niższe o co najmniej 50-60 proc.

  • Najwięksi producenci kapusty w EU to Polska, Niemcy, Rumunia łącznie 52 proc. rynku. Włochy, Hiszpania, Holandia, Portugalia, Francja, Belgia to kolejne 37 proc.
  • Koszty produkcji kapusty w Europie wzrosły o 40-50 proc. Składają się na to koszty m.in.: nawozów, energii, płacy minimalnej.
  • Na przełomie lutego i marca eksperci prognozują szybki wzrost cen kapusty.

Bogate portfolio kapust Syngenta daje doskonały wybór producentom, począwszy od odmian z przeznaczeniem na najwcześniejszy zbiór świeżorynkowy, po odmiany z przeznaczaniem do przetwórstwa czy bardzo długiego przechowywania. Mało tego, w ofercie Syngenta godne uwagi są odmiany z odpornością na kiłę kapusty.

Polska. Sytuacja na rynku kapusty 2022

Według danych ARiMR kapusta uprawiana jest w Polsce na powierzchni 12 639 ha* – na pierwsze miejsce wyłania się powiat proszowicki (1113 ha), sieradzki (1069 ha), łęczycki (1007 ha). Najwięcej kapusty uprawia się w gminach Koniusza (733 ha), Igołomia-Wawrzeńczyce (636 ha), Charsznica (629 ha).

Jak informował Piotr Dutkowski (marka Seminis) uprawa kapusty w sezonie 2022 w Polsce podobnie jak w krajach UE wiązała się z wieloma wyzwaniami, na które miał wpływ przebieg pogody. Na wielu plantacjach kapusta miała uszkodzone stożki wzrostu (nawet do 25 proc.), a to za sprawą paciornicy krzyżowianki. Przez cały sezon występowała wysoka presja mączlika warzywnego oraz choroby związane z monokulturą kapustnych: kiła kapusty, fuzarium, xanthomonas, sucha zgnilizna kapustnych.Kolejnym wyzwaniem są wzrost kosztów produkcji oraz niedobór kadry pracowniczej.

O ofercie odmianowej kapust na sezon 2023 z hodowli Seminis mówił Mariusz Kąkol. Wyróżnił ciekawe odmiany do uprawy w tunelach foliowych (50-55 dni wegetacji), pod płaskim osłonami (60-70 dni), w gruncie bez osłon (65-70 dni). Prelegent omówił szczegółowo charakterystykę odmian kapust na zbiór latem, jesienią oraz z przeznaczeniem do przetwórstwa i do długiego przechowywania.Pa

Zapraszamy do wysłuchania trzech prezentacji: Władysława Tokarczyka (Syngenta), Piotra Dutkowskiego oraz Mariusza Kąkola (Bayer/Seminis).

Program webinarium oraz zapis prezentacji:

1) Nasze odmiany – Twój Sukces. Władysław Tokarczyk firma Syngenta (od 1:31 do 19:21).
2) Podsumowanie sezonu 2022 w Polsce. Piotr Dutkowski marka Seminis (od 20:15 do 38:50).
3) Oferta odmianowa kapust na sezon 2023 z hodowli Seminis. Mariusz Kąkol marka Seminis (od 39:28 do 1:04:37).

* Dane na podstawie zgłoszonych wniosków bezpośrednich do ARiMR w 2022 r.

ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności