• rosafert agrosimex gleba
  • belem agrosimex marchew ziemniaki

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościKomunikat warzywniczy (10 maja)

Komunikat warzywniczy (10 maja)

Sezon wegetacyjny w tym roku jest trudny. Główne problemy to niedobór wody w większości  rejonów Polski, silne wiatry, zmienne temperatury i przymrozki. Po dość cieplej drugiej połowie kwietnia, maj przywitał nas chłodem, przymrozkami, silnym wiatrem i opadami. Opady deszczu bardzo potrzebne jednak w niektórych rejonach Polski niewystarczające aby uzupełnić niedobór wody.  Od 9 maja synoptycy zapowiadają ocieplenie oraz opady deszczu w całej Polsce może to spowodować nalot szkodników oraz stworzyć sprzyjające warunki do rozwoju chorób.

Cebula ozima, dymka, z siewu wiosennego

W rejonach Polski gdzie wystąpiły opady deszczu wraz z nadchodzącym ociepleniem wzrośnie zagrożenie ze strony mączniaka rzekomego. Zaleca się dokładne lustrowanie plantacji. Profilaktycznie lub w przypadku zauważenia pierwszych objawów choroby – grafitowo – szary nalot grzybni na blaszce liściowej,  zaleca się wykonanie  zabiegu ochrony.

  • Infinito 687,5 SC w dawce 1,6 l/ha, w sezonie wykonać maksymalnie 3 zabiegi tym środkiem.
  • W późniejszym okresie wzrostu – od momentu formowania się cebul zaleca się zastosowanie środka Fandango 200 EC w dawce 1,0 -1,25 l/ha, który zapewnia ochronę przed mączniakiem rzekomym, zgnilizną szyjki cebuli oraz ogranicza rozwój Stemphylium. Maksymalna ilość zabiegów w sezonie 4, zalecana ilość wody 200- 400 l/ha.

Zabiegi ochrony należy wykonać w odstępie co 7 – 10 dni. Długość odstępów i dawkowanie zależą od nasilenia choroby i warunków pogodowych. W trakcie sezonu preparaty należy stosować przemiennie aby uniknąć stosowania fungicydów  z tych samych grup chemicznych.

Fot. 1. Charakterystyczne “zażółcenie” tkanek – początek infekcji mączniakiem rzekomym
Fot. 2 Szary nalot grzybni – infekcja mączniakiem w pełni

W rejonach Polski gdzie nadal jest sucho wraz z nadejściem ocieplenia wzrośnie zagrożenie Stemphylium vesicarium. Zaleca się monitorowanie plantacji i wykonanie zabiegów profilaktycznych.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner
Fot. 3 Szczypior porażony Stemphylium
  • Stemphylium vesicarium Rozwojowi choroby sprzyja wysoka temperatura. Objawy to początkowo jasnobrązowe eliptyczne plamy na starszych na zewnętrznych najstarszych liściach. W miarę rozwoju choroby liść zasycha.

Ochrona

  • Luna Experience 400 SC w dawce 0,5 l/ha, zabieg należy wykonać zapobiegawczo lub natychmiast po wystąpieniu pierwszych objawów. Oprysk tym preparatem  zapewnia ochronę przed Stemphylium, Zgnilizną szyjki cebuli, alternariozą, rdzą oraz białą plamistością. Maksymalna ilość zabiegów w sezonie 2.
  • Fandango 200 EC w dawce 1,0 -1,25 l/ha, który zapewnia ochronę przed mączniakiem rzekomym, zgnilizną szyjki cebuli oraz ogranicza rozwój Stemphylium . Maksymalna ilość zabiegów w sezonie 4, zalecana ilość wody 200- 400 l/ha.

Zabiegi ochrony należy wykonać w odstępie co 7 – 10 dni. Długość odstępów i dawkowanie zależą od nasilenia choroby i warunków  pogodowych. W trakcie sezonu preparaty należy stosować przemiennie aby uniknąć stosowania fungicydów  z tych samych grup chemicznych.

Monitorowanie szkodników

Mączlik warzywny (Aleyrodes proletella )

W rejonach Polski gdzie szkodnik wystąpił masowo w roku 2018 zaleca się monitorowanie rozwoju pierwszego pokolenia. Szkodnik ten zimuje przeważnie na glistniku jaskółcze ziele oraz na rzepaku. Wiosną na żywicielu zimowym rozwija się pierwsze pokolenie mączlika, a osobniki dorosłe tego pokolenia przelatują na warzywa kapustne, na których rozwija się do 5 pokoleń.

Fot. 4 Mączlik warzywny – owady dorosłe, jaja

W celu skutecznej ochrony należy rozpocząć zabiegi chemiczne wcześnie aby uniknąć namnożenia się szkodnika.

  • Do zwalczania mączlika zalecamy preparat Movento 100 SC w dawce 0,75 l/ha. Zabieg powinien być wykonany w momencie składania jaj ( fot. 3 ). Preparat Movento najskuteczniej zwalcza larwy L1 dlatego oprysk powinien być wykonany wcześniej. Zalecana ilość zabiegów w sezonie wegetacyjnym – 2. Odstęp miedzy zabiegami minimum 14 dni. Preparat Movento  zwalcza również mszyce, których nalotu na plantacje warzywach kapustnych możemy spodziewać się w najbliższych dniach.

Śmietka kapuściana
Ocieplenie sprzyja rozwojowi szkodników. W centralnej Polsce w pułapki łapią się nieliczne sztuki nie przekracza to progu zagrożenia ze strony szkodnika.  Aby monitorować rozwój szkodników zalecamy wystawienie pułapek zapachowych.               
Ustawianie pułapek:
• na plantacjach wczesnych warzyw kapustnych pułapki powinny być już ustawione. Nalot śmietki kontrolowany jest przez około 4 tygodnie,
• na plantacji, niezależnie od jej powierzchni ustawia się 2 pułapki,
• w ustalonych terminach, np. dwa razy w tygodniu, notuje się ilość odłowionych much w naczyniu;
• Progiem zagrożenia jest odłowienie minimum 2 samic śmietki kapuścianej dziennie w okresie 2 kolejnych dni (średnia z dwóch pułapek).

Termin wykonania zabiegu – jeśli temperatura powietrza wynosi powyżej 20oC to zabieg wykonuje się po 3 dniach a przy temperaturach niższych po 5 dniach. Jeżeli po zabiegu w dalszym ciągu odławiają się samice, to zabieg należy 2-3 krotne powtórzyć.

Zamiast monitorowania nalotu przy pomocy pułapek zapachowych można prowadzić obserwacje nad składaniem jaj. Jaja są białe, podłużne, długości do 1,2 mm. Znalezienie w pobliżu szyjki korzeniowej 10 jaj na 10-ciu kolejnych roślinach jest sygnałem do wykonania zabiegu opryskiwania. Opryskiwanie insektycydem należy wykonać w okresie lotu muchówek. Optymalny termin ustala się przy pomocy pułapek zapachowych odławiających tylko ciężarne samice. Przypominamy, że rejestrację w warzywach kapustnych m.in. do zwalczania śmietki kapuścianej ma insektycyd Proteus 110 OD. Stosowany w dawce 0,75 l/ha działa na szkodniki kontaktowo w trakcie oprysku i systemicznie w roślinie. 

Fot. 5. Odłowione w pułapkę zapachową samice muchy śmietki kapuścianej
Fot. 6. Złożone jaja śmietki kapuścianej

Tekst: Katarzyna Gładka-Kubiak, Bayer

Fot. 2, 3, 4 Katarzyna Gładka-Kubiak
Fot. 1, 5, 6 Radosław Suchorzewski


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl