Komunikat warzywniczy (10 maja)

Sezon wegetacyjny w tym roku jest trudny. Główne problemy to niedobór wody w większości  rejonów Polski, silne wiatry, zmienne temperatury i przymrozki. Po dość cieplej drugiej połowie kwietnia, maj przywitał nas chłodem, przymrozkami, silnym wiatrem i opadami. Opady deszczu bardzo potrzebne jednak w niektórych rejonach Polski niewystarczające aby uzupełnić niedobór wody.  Od 9 maja synoptycy zapowiadają ocieplenie oraz opady deszczu w całej Polsce może to spowodować nalot szkodników oraz stworzyć sprzyjające warunki do rozwoju chorób.

Cebula ozima, dymka, z siewu wiosennego

W rejonach Polski gdzie wystąpiły opady deszczu wraz z nadchodzącym ociepleniem wzrośnie zagrożenie ze strony mączniaka rzekomego. Zaleca się dokładne lustrowanie plantacji. Profilaktycznie lub w przypadku zauważenia pierwszych objawów choroby – grafitowo – szary nalot grzybni na blaszce liściowej,  zaleca się wykonanie  zabiegu ochrony.

  • Infinito 687,5 SC w dawce 1,6 l/ha, w sezonie wykonać maksymalnie 3 zabiegi tym środkiem.
  • W późniejszym okresie wzrostu – od momentu formowania się cebul zaleca się zastosowanie środka Fandango 200 EC w dawce 1,0 -1,25 l/ha, który zapewnia ochronę przed mączniakiem rzekomym, zgnilizną szyjki cebuli oraz ogranicza rozwój Stemphylium. Maksymalna ilość zabiegów w sezonie 4, zalecana ilość wody 200- 400 l/ha.

Zabiegi ochrony należy wykonać w odstępie co 7 – 10 dni. Długość odstępów i dawkowanie zależą od nasilenia choroby i warunków pogodowych. W trakcie sezonu preparaty należy stosować przemiennie aby uniknąć stosowania fungicydów  z tych samych grup chemicznych.

Fot. 1. Charakterystyczne “zażółcenie” tkanek – początek infekcji mączniakiem rzekomym
Fot. 2 Szary nalot grzybni – infekcja mączniakiem w pełni

W rejonach Polski gdzie nadal jest sucho wraz z nadejściem ocieplenia wzrośnie zagrożenie Stemphylium vesicarium. Zaleca się monitorowanie plantacji i wykonanie zabiegów profilaktycznych.

Fot. 3 Szczypior porażony Stemphylium
  • Stemphylium vesicarium Rozwojowi choroby sprzyja wysoka temperatura. Objawy to początkowo jasnobrązowe eliptyczne plamy na starszych na zewnętrznych najstarszych liściach. W miarę rozwoju choroby liść zasycha.

Ochrona

  • Luna Experience 400 SC w dawce 0,5 l/ha, zabieg należy wykonać zapobiegawczo lub natychmiast po wystąpieniu pierwszych objawów. Oprysk tym preparatem  zapewnia ochronę przed Stemphylium, Zgnilizną szyjki cebuli, alternariozą, rdzą oraz białą plamistością. Maksymalna ilość zabiegów w sezonie 2.
  • Fandango 200 EC w dawce 1,0 -1,25 l/ha, który zapewnia ochronę przed mączniakiem rzekomym, zgnilizną szyjki cebuli oraz ogranicza rozwój Stemphylium . Maksymalna ilość zabiegów w sezonie 4, zalecana ilość wody 200- 400 l/ha.

Zabiegi ochrony należy wykonać w odstępie co 7 – 10 dni. Długość odstępów i dawkowanie zależą od nasilenia choroby i warunków  pogodowych. W trakcie sezonu preparaty należy stosować przemiennie aby uniknąć stosowania fungicydów  z tych samych grup chemicznych.

Monitorowanie szkodników

Mączlik warzywny (Aleyrodes proletella )

W rejonach Polski gdzie szkodnik wystąpił masowo w roku 2018 zaleca się monitorowanie rozwoju pierwszego pokolenia. Szkodnik ten zimuje przeważnie na glistniku jaskółcze ziele oraz na rzepaku. Wiosną na żywicielu zimowym rozwija się pierwsze pokolenie mączlika, a osobniki dorosłe tego pokolenia przelatują na warzywa kapustne, na których rozwija się do 5 pokoleń.

Fot. 4 Mączlik warzywny – owady dorosłe, jaja

W celu skutecznej ochrony należy rozpocząć zabiegi chemiczne wcześnie aby uniknąć namnożenia się szkodnika.

  • Do zwalczania mączlika zalecamy preparat Movento 100 SC w dawce 0,75 l/ha. Zabieg powinien być wykonany w momencie składania jaj ( fot. 3 ). Preparat Movento najskuteczniej zwalcza larwy L1 dlatego oprysk powinien być wykonany wcześniej. Zalecana ilość zabiegów w sezonie wegetacyjnym – 2. Odstęp miedzy zabiegami minimum 14 dni. Preparat Movento  zwalcza również mszyce, których nalotu na plantacje warzywach kapustnych możemy spodziewać się w najbliższych dniach.

Śmietka kapuściana
Ocieplenie sprzyja rozwojowi szkodników. W centralnej Polsce w pułapki łapią się nieliczne sztuki nie przekracza to progu zagrożenia ze strony szkodnika.  Aby monitorować rozwój szkodników zalecamy wystawienie pułapek zapachowych.               
Ustawianie pułapek:
• na plantacjach wczesnych warzyw kapustnych pułapki powinny być już ustawione. Nalot śmietki kontrolowany jest przez około 4 tygodnie,
• na plantacji, niezależnie od jej powierzchni ustawia się 2 pułapki,
• w ustalonych terminach, np. dwa razy w tygodniu, notuje się ilość odłowionych much w naczyniu;
• Progiem zagrożenia jest odłowienie minimum 2 samic śmietki kapuścianej dziennie w okresie 2 kolejnych dni (średnia z dwóch pułapek).

Termin wykonania zabiegu – jeśli temperatura powietrza wynosi powyżej 20oC to zabieg wykonuje się po 3 dniach a przy temperaturach niższych po 5 dniach. Jeżeli po zabiegu w dalszym ciągu odławiają się samice, to zabieg należy 2-3 krotne powtórzyć.

Zamiast monitorowania nalotu przy pomocy pułapek zapachowych można prowadzić obserwacje nad składaniem jaj. Jaja są białe, podłużne, długości do 1,2 mm. Znalezienie w pobliżu szyjki korzeniowej 10 jaj na 10-ciu kolejnych roślinach jest sygnałem do wykonania zabiegu opryskiwania. Opryskiwanie insektycydem należy wykonać w okresie lotu muchówek. Optymalny termin ustala się przy pomocy pułapek zapachowych odławiających tylko ciężarne samice. Przypominamy, że rejestrację w warzywach kapustnych m.in. do zwalczania śmietki kapuścianej ma insektycyd Proteus 110 OD. Stosowany w dawce 0,75 l/ha działa na szkodniki kontaktowo w trakcie oprysku i systemicznie w roślinie. 

Fot. 5. Odłowione w pułapkę zapachową samice muchy śmietki kapuścianej
Fot. 6. Złożone jaja śmietki kapuścianej

Tekst: Katarzyna Gładka-Kubiak, Bayer

Fot. 2, 3, 4 Katarzyna Gładka-Kubiak
Fot. 1, 5, 6 Radosław Suchorzewski

Related Posts

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności