15 września br. w ramach Sympozjum marchwiowego przygotowanego przez firmę Bejo zaplanowano wizytę gospodarstwie Grupy Polfarm w Rzucewie. Jednym z punktów wizyty był pokaz linii do konfekcjonowania marchwi.
Podstawą asortymentu oferowanego przez firmę Polfarm jest marchew, którą uzupełniają m.in.: pietruszka, seler, burak ćwikłowy, a także por i cebula. Głównym odbiorcą firmy są działające na terenie kraju sieci handlowe. Duża skala produkcji wymaga nowoczesnego parku maszynowego oraz odpowiedniego zaplecza przechowalniczego, jak również warunków do sprawnego przygotowania towaru do sprzedaży.
Linia technologiczna
Aby sprostać wymaganiom sieci handlowych i importerów – zarówno tym odnoszącym się do jakości towaru, jak i skali dostaw, firma wyposażyła część służącą przygotowaniu warzyw do sprzedaży w specjalistyczne linie technologiczne zaprojektowane i zainstalowane przez firmę Htech. Służą one do przygotowywania do sprzedaży marchwi, cebuli, pora, selera korzeniowego, buraka ćwikłowego i pietruszki korzeniowej.
Linia technologiczna do marchwi ma wydajność sięgającą 20 t gotowego produktu na godzinę. Warzywa są na nią dostarczane z kosza przyjęciowego lub ze skrzyniopalet za pomocą specjalnego systemu ich podawania. System ten podnosi windą pełną skrzynię na wywrotnicę, z której towar trafia na linię technologiczną. Następnie pusta skrzynia przekazywana jest do kolejnej windy zwożącej ją na dół i stamtąd do przenośnika, który kieruje ją do myjki Boxer. Myjka wodą ozonowaną pod wysokim ciśnieniem oczyszcza i jednocześnie dezynfekuje drewno. W kolejnym etapie skrzynie przekazywane są do paletyzatora składającego je po 2 szt. Spaletyzowane skrzynie odbierane są wózkiem widłowym.


Produkt trafiający na linię z kosza przyjęciowego lub skrzyń jest transportowany do separatora gleby, który odsiewa z korzeni ziemię. Kolejnym urządzeniem w linii jest odkamieniacz wodny wykorzystujący różnicę w masie warzyw i kamieni. Ciężkie kamienie trafiające wraz z towarem do urządzenia opadają na dno, natomiast lżejsza marchew unosi się na wodzie i jest przekazywana do dalszej obróbki na urządzeniach określanych jako jacuzzi.


Jest to zbiornik z wodą, w którym zainstalowane są dysze powietrzne, wytwarzające bąbelki oddzielające ziemię od korzeni. W urządzeniu znajdują się również dysze natryskowe wymuszające ruch wody i zwiększające skuteczność całego procesu. Z jacuzzi marchew wybierana jest taśmociągiem i transportowana do myjek bębnowych. Z myjek towar kierowany jest na górkę palcową oddzielającą resztki naci od korzeni, a następnie do szczotkarek firmy Wyma. Ostatnie dysze w szczotkarkach spryskuj korzenie wodą z ozonem, która działa odkażająco i przedłuża ich trwałość. Z uwagi na duże zużycie wody oraz jej zabrudzenie, podczas obróbki warzyw „na mokro” odcinek linii technologicznej służący do mycia i szczotkowania warzyw wyposażony jest w system recyklingu wody, który separuje błoto z obiegu oraz oczyszcza wodę.
Wydajne sortowanie
Po oczyszczeniu korzeni rozpoczyna się sortowanie. Na czterech sortownikach wibracyjnych, długościowych odsortowywane są korzenie połamane, z kolei na sortownikach rolkowych oddziela się korzenie zbyt grube i zbyt cienkie.
Pakowanie i paletyzacja
W kolejnym pomieszczeniu znajduje się strefa pakowania produktu z liniami pakującymi. Jedna z nich służy do pakowania marchwi w worki i kartony, druga – w punnety. Przed każdą z linii znajduje się stół inspekcyjny do ostatecznej selekcji towaru. W pierwszej linii ze stołu produkt podawany jest na wagi Newtec 4014 XBG, z których każda obsługuje jednocześnie 3 maszyny pakujące: Htech APP napełniającą kartony korzeniami luzem, foliarkę Htech APF 10 pakującą marchew w worki foliowe w zakresie 1–10 kg i raszlownicę Htech AR 25 pracującą w zakresie od 2,5 kg do 25 kg.
Kolejną linię do pakowania marchwi w punnety stanowi waga Newtec 4015 B2 pracująca z maszyną NBM 91-F podającą po 3 tacki jednocześnie pod potrójny zasyp wagi. Wydajność tego zestawu wynosi ok. 90 szt./min. Napełnione produktem tacki kierowane są taśmociągiem modularnym do maszyny pakującej Ulma Sienna, która zamyka je w opakowania foliowe w systemie flow pack. Podczas pakowania na folię nadrukowywana jest etykieta. Zapakowane punnety w trakcie transportu taśmociągami do maszyny pakującej Htech AK-60, która układa je w kartonach, przechodzą przez wagi kontrolne sprawdzające ich masę. Napełnione kartony kierowane są następnie do paletyzatorów Ipla. Towar na paletach przewożony jest do strefy spedycji.