Mączlik warzywny – komunikat z dnia 7 marca

Mączlik warzywny

Po informacjach opublikowanych przez nas 25 lutego br., o zagrożeniu warzyw kapustnych przez mączlika warzywnego, który bez strat, w bardzo licznych populacjach przetrwał na rzepaku ozimym, uzupełniamy komunikat.

Mączlik warzywny może zimować na wielu gatunkach roślin z rodziny kapustowatych – uprawnych i chwastach, ale także z rodzin makowatych, wilczomleczowatych, wrzosowatych.
Doskonale przezimował na jarmużu, który wraz z kapustą włoską jest rośliną najchętniej i najliczniej zasiedlaną przez mączlika w sezonie wegetacyjnym. Silnie pokarbowane liście stanowią dla niego doskonałą ochronę przed kontaktowymi środkami ochrony roślin. Bardzo duża powierzchnia tkanek roślinnych, zdecydowanie większa niż w przypadku pozostałych warzyw kapustnych sprawia, że przez rozrzedzenie biologiczne środki układowe są dla mączlika dużo mniej groźne. Najczęściej dawki środków nie są bowiem różnicowane ze względu na gatunek.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu, który został nakręcony 7 marca br.

Tekst i film: Katarzyna Kupczak

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności