Mączlik warzywny – w tym roku wcześniej

POLECAMY

Mączlik warzywny

Przed trzema, dwoma laty lustracje upraw warzywnych roślin kapustnych na obecność mączlika warzywnego rozpoczynaliśmy dopiero od połowy czerwca, regionalnie – jeszcze później. W tym roku szkodnik ten już zaczyna budować populację na kapustnych spod włókniny.

Tak wczesne wystąpienie mączlika warzywnego wywołuje zdziwienie wśród ogrodników. Dotychczas, tj. od masowego wystąpienia tego pluskwiaka w Polsce, jeszcze nigdy nie obserwowali go w maju, na warzywach bez osłaniania (po ściągnięciu włókniny).

Tymczasem samice już składają jaja (fot. 1), i wcale nie są to pojedyncze przypadki na plantacji (fot. 2, 3).

Fot. 1. Samica mączlika warzywnego i złoża jaj. Fot. K. Kupczak
Fot. 1. Samica mączlika warzywnego i złoża jaj. Fot. K. Kupczak
Fot. 2. Samica mączlika warzywnego składająca jaja. Fot. K. Kupczak
Fot. 3. Mączlik warzywny składa jaja w przypadkowym układzie po okręgu, podczas gdy dla odróżnienia – mączlik szklarniowy równomiernie w regularnym okółku (jest to wyraźna cecha diagnostyczna, z którym mączlikiem mamy do czynienia). Fot. K. Kupczak 

Za nami zbiór kapustnych spod tuneli foliowych, trwa zbiór warzyw spod włókniny, zaczynają się nasadzenia rozsady kolejnych, nieco późniejszych odmian w pole już bez osłaniania. O ile na wyrośniętych warzywach kapustnych, gotowych do zbioru mączlik szkód już nie poczyni – nie będą miały one charakteru gospodarczego, to niestety stanowi ogromne zagrożenie dla sadzonej rozsady. A że na nią przeleci błyskawicznie – to więcej niż pewne. Wszak jest bardzo mobilny.

Warto więc dokładnie zlustrować plantacje na obecność mączlika i przygotować się do zwalczania tego szkodnika. Dostępnych na rynku jest kilka preparatów. Warto zapoznać się ze specyfiką działania poszczególnych. Są bowiem w ofercie takie, których działanie jest odroczone w czasie – dlatego warto cierpliwie odczekać wskazany w etykiecie okres, a nie opiniować: „że nie działa!”.

Zdjęcia zostały wykonane na podkrakowskich polach 22 maja br.

Related Posts

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności