Marchew na dużą skalę

Spośród warzyw, największą powierzchnię zajmuje marchew. fot. firmowe

W majowym wydaniu miesięcznika Warzywa (5/2022) przeczytają Państwo artykuł o uprawie marchwi w rodzinnym gospodarstwie państwa Dzidów, Łukasza i Stanisława, w miejscowości Goczałkowice-Zdrój.

Fragment tekstu pochodzi z majowego wydania czasopisma “Warzywa” (5/2022, str. 26-29). Prenumeratę czasopisma “Warzywa” – zamówisz na stronie: www.plantpress.pl

Uprawa marchwi
Pierwsze zasiewy marchwi wykonano w tym roku 23–24 marca. Następnie plantacja została zabezpieczona płaskimi osłonami. Technologia produkcji warzyw w gospodarstwach Dzidów ukierunkowana jest na wysoką jakość plonu. Na każdym etapie produkcji przestrzegane są zasady dobrej praktyki rolniczej. W strukturze zasiewów wyjątkowo starannie przemyślany jest dobór odmian. Na wczesny zbiór wybrano odmiany: Nagasaki F1 (95 dni wegetacji) oraz Laguna F1 (100 dni). To odmiany o cylindrycznym kształcie. Dzięki temu, że są tolerancyjne na pękanie, doskonale sprawdzają się do zbioru mechanicznego. Do długiego przechowywania w tych gospodarstwach od wielu lat sprawdzają się odmiany: Nerac F1 oraz Elegance F1, a także Florance F1. Nasiona są wysiewane w zagęszczeniu od 800 tys. do 1,5 mln szt./ha w zależności od klasy bonitacyjnej gleby, możliwości podłączenia instalacji nawodnieniowej.

 

Zwykle sezon sprzedażowy marchwi z przechowalni kończy się w maju. Jak informuje Ł. Dzida, zdarzały się lata, że ostatnie partie towaru wyjeżdżały z gospodarstwa w ostatnim tygodniu czerwca. Dziś w dobie ogromnych kosztów za energię, kończymy bieżącą sprzedaż w maju. Nasze warzywa trafiają na rynek warzyw świeżych w kraju i poza jego granicami, praktycznie są dostępne w sprzedaży w całej Europie. Kiedyś znacznym partnerem biznesowym był rynek wschodni, jednak od tamtego czasu wiele się zmieniło.
 

Fragment tekstu pochodzi z majowego wydania czasopisma “Warzywa” (5/2022, str. 26-29). Prenumeratę czasopisma “Warzywa” – zamówisz na stronie: www.plantpress.pl

 

ARTYKUŁY POWIĄZANE

  1. oszustwo

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności