Merytorycznie o uprawie cebuli

W dniu 19 sierpnia w gospodarstwie Bartosza Pawlaka w miejscowości Rozalin (gm. Słupca) odbyło się spotkanie dla producentów cebuli, którego organizatorem były firmy Seminis, Bayer, Yara Poland.

Mariusz Kąkol, z firmy Seminis,  informował o sytuacji rynkowej cebuli w Europie i w Polsce. “W tym roku szacuje się, że całkowita powierzchnia produkcji cebuli w Holandii wyniesie ponad 35 tys. hektarów, wliczając w to uprawę z dymki oraz z bezpośredniego siewu. Mimo powtarzającej się suszy w tym roku w Holandii cebule są w lepszej kondycji niż w zeszłym roku. Tymczasem gorzej wygląda sytuacja w Niemczech, gdzie tereny uprawy cebuli zostały bardziej dotknięte suszą niż w Holandii oraz dodatkowo ograniczenia w dostępnie wody sprawiły, że kondycja większości plantacji wygląda bardzo podobnie jak w zeszłym roku. Szacuje się, że w tym roku obszar produkcji cebuli w Niemczech zmniejszył się o ok. 3-4%  w porównaniu do ubiegłego sezonu.
Produkcja cebuli w Polsce na przestrzeni lat kształtowała się na poziomie około 650 tys. rocznie. W zeszłym roku ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne wyniosła ok. 575 tys. ton, czyli o 14% mniej niż w poprzednich latach. W 2019 wg różnych szacunków cebuli w naszym kraju ma wynieść ok 520 tys. ton co oznacza, że będzie to kolejny rok spadku wolumenu produkcji cebuli” – informował M. Kąkol.

M. Kąkol szczegółowo omówił także paletę odmian cebuli (wczesne i późne odmiany) z przeznaczeniem na zaopatrzenie rynku warzyw świeżych oraz do długiego przechowywania. Z wczesnych odmian prelegent wyróżnił m.in. SV3557 ND F1, o 113-120 dniowej wegetacji. Cebule tej odmiany są gotowe do zbioru od sierpnia do początku września. Godną uwagi jest odmiana Shakito F1 (dostępna w sprzedaży od 2020 r.) – najwcześniejsza w typie Rijnsburger (105 – 110 dni). Zdaniem hodowców, to elastyczna odmiana, która dzięki swojej wczesności i potencjałowi plonowania jest szczególnie polecana na początek kampanii i sprzedaż bezpośrednią z pola, ale z możliwością przechowywania do marca. 

Z odmian średniowczesnych wyróżniono m.in. Rockito F1. Tymczasem w 2020 r. w sprzedaży dostępne będą odmiany Packito F1 (120-125 dni) oraz Bossito F1 – 130 dni (późna odmiana).

Na pytanie producentów – Jak skutecznie chronić uprawę cebuli w warunkach niedoboru wilgoci – odpowiadał Bartosz Malanowski przedstawiciel firmy Bayer. Prelegent informował m.in. o stosowaniu środka Bandur 600 SC – herbicydu do zastosowania doglebowego, tworzący po aplikacji na jej powierzchni jednolitą powłokę.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Na zakończenie spotkania cebulowego w Rozalinie, Wojciech Kopeć z firmy Yara Poland, poruszył temat nawożenia cebuli. Aplikacja nawozów w tym gospodarstwie odbyła się wyłącznie pogłównie. Pod koniec kwietnia zastosowano YaraMila Complexnawóz bezchlorkowy, ponieważ zawiera on polifosforanową formę fosforu i, w odróżnieniu od wielu innych nawozów NPK, nie wymaga wymieszania z glebą. Przy tego typu nawożeniu niezbędna jest woda, która wpłucze składniki pokarmowe w głąb profilu glebowego skąd mogą być efektywnie pobrane. W przypadku braku opadów atmosferycznych pewność tą zapewnia możliwość nawadniania. Aplikacja nawozów azotowych ze względu na niską zawartość wapnia w glebie odbyła się przy pomocy saletr wapniowych – tzn. nawozów które zawierają w pełni rozpuszczalny w wodzie wapń – 22 maja zastosowano 250 kg/ha YaraLiva Tropicote, a 19 czerwca 160 kg/ha Uniki Calcium – saletry potasowo-wapniowej. Z uwagi na trudny sezon i, tak naprawdę walkę o szczypior, w celu regeneracji po uszkodzeniach herbicydowych zastosowano KristaLeaf Foto – nawóz o podwyższonej zawartości magnezu i żelaza. W celu pobudzenia do intensywnego wzrostu nawóz o zrównoważonym składzie – Kristalon Zielony. W okresie intensywnego wzrostu zgrubień cebulowych naprzemiennie nawozy o podwyższonej zawartości potasu  Kristalon Czerwony oraz saletrę wapniową z koktajlem mikroelementowym (Calcinit + Mikromix). Z uwagi na niską zawartość wapnia w glebie, w fazie 6-7 liścia właściwego zaaplikowano YaraVita Brassitrel Pro – zapewniający długotrwałe odżywienie borem, manganem i molibdenem – informował W. Kopeć (Yara Poland).

Fot. M. Kąkol, Seminis

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności