yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościMniejszy areał cebuli, mniejsze zbiory i wyższa dynamika eksportu...

Mniejszy areał cebuli, mniejsze zbiory i wyższa dynamika eksportu…

… Taki obraz europejskiego rynku cebuli przedstawiono podczas spotkania grupy Euronion, która w tym roku spotkała się w Polsce.

Praktycznie w każdym z liczących się w produkcji i eksporcie cebuli kraju widać w tym roku tendencję spadkową, jeżeli chodzi o areał oraz końcowe plony cebuli. Według szacunków AMI zbiory w Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii będą o prawie 13,5% mniejsze i wyniosą 6,314 miliona ton – z czego produkcja w naszym kraju została oszacowana na 644 tysiące ton. Bardzo duży spadek odnotowano choćby w Holandii – według przekazywanych na spotkaniu informacji na eksportu w sezonie 2022/23 trafi tylko około 1 miliona ton cebuli – podczas gdy w ubiegłym sezonie Holendrzy wyeksportowali około 1,3 miliona ton! Ma to oczywiście przełożenie na cenę sprzedaży europejskiej cebuli zarówno na rynkach krajowych, jak i w eksporcie.

Podczas konferencji prelegenci podkreślali jednak, że cała sytuacja ma miejsce w sezonie, w którym bardzo mocno wzrosły koszty samej produkcji – choćby za sprawą cen paliwa, nawozów czy energii. Należy też przypomnieć, iż w wielu regionach producenci cebuli mieli do czynienia z niesprzyjającymi warunkami pogodowymi, począwszy od wiosennych chłodów, poprzez okresy suszy czy intensywnych opadów, które pogorszyły jakość oraz mocno utrudniły zbiory. Może to także wpłynąć na zdolność przechowalniczą poszczególnych partii cebuli, co w konsekwencji może skrócić okres przechowywania i obniżyć końcowy plon handlowy.

Taki obraz rynku może dawać nadzieję na dalszy wzrost cen, szczególnie jeśli dodamy do tego duże zainteresowanie importem cebuli np. przez kraje afrykańskie. Duży wpływ na sytuację rynkową w Europie ma także konflikt w Ukrainie. Warto więc bardzo uważnie śledzić sytuację na rynku oraz redukcję zapasów w poszczególnych krajach.

Zapraszamy do śledzenia kolejnych relacji ze spotkania Euronion na naszym portalu oraz w miesięczniku „Warzywa”.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner
Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl