yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościNa świecie zmienił się popyt na cebulę małej i średniej wielkości

Na świecie zmienił się popyt na cebulę małej i średniej wielkości

W związku z pandemią koronawirusa oraz zamknięciem kawiarni i restauracji, które konsumowały dużą cebulę, nastąpiła zmiana popytu na cebulę małej i średniej wielkości.

Obecnie światowy rynek cebuli jest stabilny. Zeszłoroczne zbiory były dobre w Europie i Ameryce Północnej, ale rozczarowujące w Indiach i Chinach. Doprowadziło to do nowego zakazu eksportu indyjskiej cebuli do 1 stycznia, a dostawy do Chin gwałtownie spadły z powodu złej pogody.

W Holandii – cisza po pracowitej pierwszej połowie sezonu, kiedy wiele towaru eksportowano. W Niemczech sprzedaż jest stabilna, ceny wahają się od 200 do 240 euro/tonę dla kalibrów 40-70 mm. Mamy nadzieję, że do maja wystarczą zbiory. Ceny w Austrii wahają się od około 12 do 15 euro/100 kg czystego, posortowanego towaru. We Francji ceny również są stabilne, ale w tym sezonie jest znaczna ilość dużej cebuli. A różnica w cenie między dużym i małym kalibrem jest czasami znaczna.

W Hiszpanii obserwuje się znaczny spadek zarówno podaży z powodu nieurodzaju, jak i popytu, chociaż cena nieznacznie wzrosła w porównaniu z miesiącami letnimi. W normalnej sytuacji bez koronawirusa, ceny dużej cebuli, w której specjalizują się hiszpańscy rolnicy, byłyby teraz bardzo wysokie,  teraz są dość skromne. Wzrost sprzedaży detalicznej nie zrekompensował tych strat. Prognozuje się, że wczesne zbiory cebuli spadną w Hiszpanii i we Włoszech.

Indie po zniesieniu zakazu eksportu 1 stycznia wyeksportowały 40-50 tys. ton cebuli. Większość chińskiego eksportu czerwonej cebuli trafia do Korei Południowej i Japonii. Ceny są o 70-80% wyższe niż zwykle i wynoszą około 4500 USD/tonę. Ceny wzrosły jeszcze bardziej w ostatnich dniach, przed chińskim Nowym Rokiem 12 lutego. Małe obrane cebule są przeznaczone na rynek europejski, ale wysokie koszty transportu i dobre zbiory w Europie zmniejszyły to zapotrzebowanie. Ogólnie rzecz biorąc, chińscy plantatorzy warzyw uprawiali mniej cebuli, a zbiory również spadły z powodu złej pogody. W wielu regionach redukcja ta szacowana jest na 75%.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Źródło: Agrotimes.ua

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl