Strona główna Aktualności Niemcy: rekordowe ceny szparagów, a ludzi do pracy brak

Niemcy: rekordowe ceny szparagów, a ludzi do pracy brak

Na południu Niemiec rozpoczęły się zbiory szparagów. Bieżący sezon rozpoczyna się bardzo wysokimi cenami – 20-25 euro za kilogram. Na chwilę obecną brakuje pracowników sezonowych. Po raz pierwszy na plantacjach naszych zachodnich sąsiadów będą pracować Gruzini. 

Zwykle sezon szparagowy w Niemczech rozpoczynał się cenami 14-18 euro za kilogram. W tym roku wyróżnia się on bardzo wysokimi cenami. A zatem skąd ten wzrost cenowy? Przede wszystkim w Hiszpanii i Grecji, które są ważnymi dostawcami na początku sezonu, do tej pory panowały złe warunki pogodowe. Dostawy z Holandii były również bardzo ograniczone. W południowych Niemczech zbiór szparagów rozpoczął się kilka dni temu, z kolei na północy przewidywany jest za około dwa tygodnie.

Szparagi, to ulubione warzywa w Niemczech. Statystycznie każdy Niemiec spożywa rocznie średnio 1,7 kg szparagów. W ubiegłym roku około 1600 producentów powiększyło obszar, na którym rosną szparagi do 22,5 tys. hektarów, uzyskując zbiory w wysokości 117 tys. ton.

Pandemia to trudny okres również w rolnictwie. W ubiegłym roku brakowało pracowników sezonowych, na to wygląda, że w tym sezonie sytuacja się powtórzy. Według danych związkowych w RFN zatrudnia się rocznie ok. 280 tys. pracowników rolnych. Zbierają szparagi, truskawki i ogórki, zajmują się zbiorem winogron i wieloma innymi pracami. Dla producentów pracownicy z Europy Wschodniej są nieodzowni.

W związku z tym resort pracy Niemiec i Federalna Agencja Pracy planują zatrudnić tej wiosny po raz pierwszy ok. 5 tys. Gruzinów przy zbiorze szparagów. Ponadto zagraniczni pracownicy sezonowi mogą pracować w Niemczech dłużej niż normalnie, nie będąc przy tym objęci ubezpieczeniem społecznym.

Źródło: Forsal

 

Related Posts

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności