Nowoczesny wysiew nasion ogórka

Do tej pory technologia siewu nasion warzyw dyniowatych np. ogórka, dyni, cukinii odbywała się dwuetapowo. W pierwszym – formowano zagony i okrywano je folią, a w drugim wysiewano nasiona. Wadą tej metody był brak możliwości dociśnięcia nasion i przykrycia ich glebą, co utrudniało wschody.

Widząc te problemy firma Forigo stworzyła maszynę MODULA JET do siewu oraz rozkładania folii nowej generacji. Dystrybutorem tej maszyny w Polsce jest firma Invest-Rol.

Innowacyjność tej technologii polega na tym, że maszyna składa się z dwóch sekcji. Pierwsza zbudowana jest z siewnika pneumatycznego, a druga to rozwijarka folii. Napęd turbiny powietrznej odbywa się za pomocą pompy hydraulicznej, która zawieszona jest na ciągniku, prędkość obrotową turbiny reguluje się zaworem trójdrożnym, natomiast tarcza wysiewająca napędzana jest silnikiem elektrycznym, który jest sterowny bardzo precyzyjnie przez komputer.

Ponieważ siew odbywa się przed rozłożeniem folii, dlatego istnieje możliwość obsypania wysianych nasion oraz dociśnięcia ich kołem dociskającym w celu zapewnienia dobrego podsiąkania wody. Bezpośrednio za sekcją siejącą znajduje się sekcja rozkładająca folię. Trudność tej technologii polega na tym, żeby precyzyjnie wykonać otwór w miejscu wysianych nasion, dlatego tym procesem również steruje ten sam komputer. Jednocześnie z procesem rozkładania folii rozwijana jest linia kroplująca.

Prędkość robocza takiego zestawu wynosi ok. 2–3 km/godz., do obsługi takiego zestawu potrzeba 1 lub 2 osób. Wymagana moc ciągnika to ok. 90 KM. Warto zauważyć, że coraz powszechniej zamiast folii PE stosuje się folię biodegradowalną, co istotnie wpływa na koszty związane ze sprzątaniem folii po uprawie oraz utylizacją. Maszyna jest wykorzystywana na całym świecie, nie tylko do siewu nasion dyniowatych, ale coraz powszechniej np. do wysiewu nasion kukurydzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności