yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościNowoczesny wysiew nasion ogórka

Nowoczesny wysiew nasion ogórka

Do tej pory technologia siewu nasion warzyw dyniowatych np. ogórka, dyni, cukinii odbywała się dwuetapowo. W pierwszym – formowano zagony i okrywano je folią, a w drugim wysiewano nasiona. Wadą tej metody był brak możliwości dociśnięcia nasion i przykrycia ich glebą, co utrudniało wschody.

Widząc te problemy firma Forigo stworzyła maszynę MODULA JET do siewu oraz rozkładania folii nowej generacji. Dystrybutorem tej maszyny w Polsce jest firma Invest-Rol.

Innowacyjność tej technologii polega na tym, że maszyna składa się z dwóch sekcji. Pierwsza zbudowana jest z siewnika pneumatycznego, a druga to rozwijarka folii. Napęd turbiny powietrznej odbywa się za pomocą pompy hydraulicznej, która zawieszona jest na ciągniku, prędkość obrotową turbiny reguluje się zaworem trójdrożnym, natomiast tarcza wysiewająca napędzana jest silnikiem elektrycznym, który jest sterowny bardzo precyzyjnie przez komputer.

Ponieważ siew odbywa się przed rozłożeniem folii, dlatego istnieje możliwość obsypania wysianych nasion oraz dociśnięcia ich kołem dociskającym w celu zapewnienia dobrego podsiąkania wody. Bezpośrednio za sekcją siejącą znajduje się sekcja rozkładająca folię. Trudność tej technologii polega na tym, żeby precyzyjnie wykonać otwór w miejscu wysianych nasion, dlatego tym procesem również steruje ten sam komputer. Jednocześnie z procesem rozkładania folii rozwijana jest linia kroplująca.

Prędkość robocza takiego zestawu wynosi ok. 2–3 km/godz., do obsługi takiego zestawu potrzeba 1 lub 2 osób. Wymagana moc ciągnika to ok. 90 KM. Warto zauważyć, że coraz powszechniej zamiast folii PE stosuje się folię biodegradowalną, co istotnie wpływa na koszty związane ze sprzątaniem folii po uprawie oraz utylizacją. Maszyna jest wykorzystywana na całym świecie, nie tylko do siewu nasion dyniowatych, ale coraz powszechniej np. do wysiewu nasion kukurydzy.

Aleksandra Andrzejewska
Aleksandra Andrzejewska
Absolwentka Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. W zespole redakcyjnym „Warzyw” pracuje od 2004 r. Zajmuje się głównie tematyką związaną z technologią uprawy warzyw i owoców miękkich. Uczestniczy również w przygotowaniu materiałów z mechanizacji ogrodnictwa.
Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl