O brokułach i kalafiorach w pałacu OSTROMECKO

Uczestnicy spotkania

W piątkowe popołudnie Grupa Mularski wraz z współorganizatorami zaprosiła plantatorów na brokułowo-kalafiorowe spotkanie w pięknych pałacowych wnętrzach w Ostromecku k. Bydgoszczy. Tematem spotkania było omówienie zagadnień dotyczących uprawy brokułów i kalafiorów w sezonie 2022.

Partnerem strategicznym spotkania była Greenyard Frosen. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele firm hodowlano-nasiennych: Bayer (Seminis), Enza Zaden, Hazera, Sakata oraz Syngenta, firmy chemiczne – Bayer oraz FMC, a także producent biostymulatora Florahumus – środka wyjątkowo bogatego w kwasy humusowe, który może stanowić wsparcie dla roślin i gleby.

Najbardziej gorącą częścią spotkania było omówienie warunków kontraktacji brokułów i kalafiorów. Przedstawiciel przetwórstwa zapewniał o wsparciu dla plantatorów oraz o chęci rozwiązywania problemów w celu poprawy współpracy. Mimo dużego doświadczenia w produkcji warzyw, praktycy wiedzą, że poza dopilnowaną produkcją olbrzymi wpływ na efekty ma pogoda i stąd biorą się najczęściej nieprzewidziane i trudne do rozwiązania problemy.

Reprezentanci firm nasiennych przedstawili oferty odmian, zwracając uwagę na nowości w nadchodzącym sezonie i wskazując, które z nich opłaca się uprawiać w tym rejonie. Pracownicy firm chemicznych wskazywali na dostępne środki ochrony. Podkreślali, że oferta preparatów do ochrony warzyw jest bardzo ograniczona i dlatego trzeba szukać różnych rozwiązań, żeby skutecznie chronić plantacje. Mówili przede wszystkim o monitoringu i prawidłowym doborze środków, ale też np. o wykorzystaniu adiuwantów czy odpowiednich dyszach, poprawiających pokrycie roślin cieczą roboczą.

Organizator spotkania – Daniel Babij z Grupy Mularski zapewniał o wsparciu ze strony firmy – w zaopatrzeniu plantatorów w rozsadę najwyższej jakości. Przedstawił, jak dzięki systemowi TraceOn w tak dużej produkcji są w stanie zadbać o najdrobniejsze szczegóły i dostarczyć zadowalający produkt dla klienta. Wspomniał on również o ofercie firmy – nawozie wapniowym – CZARNA KREDA, który jest polecany nie tylko w gospodarstwach konwencjonalnych, ale też ekologicznych. Mimo wzrostu cen nawozów cena Czarnej Kredy pozostała na poziomie z ubiegłego sezonu.

Po burzliwych dyskusjach i próbach rozwiązywania rozlicznych problemów uprawowych dla uczestników spotkania przygotowano koncert fortepianowy z muzyką filmową.

Zapraszamy do naszej fotorelacji:

Tekst i fot.: Aleksandra Andrzejewska

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności