yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościObróbka pozbiorcza warzyw, czyli gdy sprawny i szybki może więcej

Obróbka pozbiorcza warzyw, czyli gdy sprawny i szybki może więcej [VIDEO]

Jak uzyskać towar najwyższej jakości, który trafiałby do sieci handlowych? Jak szybko i sprawnie przygotować go do zaopatrzenia marketów? Niezwykle ważne jest wyposażenie gospodarstwa w odpowiedni sprzęt, nie tylko do sadzenia i zbioru, ale też do obróbki pozbiorczej warzyw. Sprzęt taki powinien być standardem w każdym gospodarstwie warzywniczym. Posiadanie sprzętu do obróbki pozbiorczej staje się kartą przetargową, umożliwiającą wejście na duży i wymagający rynek, na którym liczy się jakość, szybkość i wydajność – sprawne przygotowanie partii warzyw do sprzedaży.

Na początku lipca w gospodarstwach specjalizujących się w produkcji pora trwa zarówno wysadzanie kolejnych rozsad w pole, jak i sprzedaż. W jednym z gospodarstw w Wielkopolsce 7 maja do sprzedaży gotowa była odmiana Shafton F1 z hodowli Nunhems (w ofercie BASF). Rozsada pochodziła z holenderskiej firmy Baltusen (dystrybucja Agro-Ekspert).

Pory przed myciem

Rozsadę posadzono w pole 8 kwietnia i następnie przykryto włókniną. Po upływie 3 miesięcy od posadzenia – por osiągnął wielkość handlową. Po kombajnowym zbiorze, rośliny trafiają do hali, w której są przygotowywane do sprzedaży.

Por jest ręcznie układany na taśmociągu, którym kierowany jest zespołu noży do obcinania końcówek liści. Następnie pracownicy ręcznie zdejmują zewnętrzne liście i pakują do skrzynek.

Mycie pora
Por gotowy do sprzedaży

Przed zapakowaniem por jest spłukiwany pod bieżącą wodą. Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego.

Zobacz także: Zbiór mógł rozpocząć się o co najmniej tydzień wcześniej, ale…

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

 

Aleksandra Andrzejewska
Aleksandra Andrzejewska
Absolwentka Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. W zespole redakcyjnym „Warzyw” pracuje od 2004 r. Zajmuje się głównie tematyką związaną z technologią uprawy warzyw i owoców miękkich. Uczestniczy również w przygotowaniu materiałów z mechanizacji ogrodnictwa.
Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl