Obróbka pozbiorcza warzyw, czyli gdy sprawny i szybki może więcej [VIDEO]

Mycie pora
Jak uzyskać towar najwyższej jakości, który trafiałby do sieci handlowych? Jak szybko i sprawnie przygotować go do zaopatrzenia marketów? Niezwykle ważne jest wyposażenie gospodarstwa w odpowiedni sprzęt, nie tylko do sadzenia i zbioru, ale też do obróbki pozbiorczej warzyw. Sprzęt taki powinien być standardem w każdym gospodarstwie warzywniczym. Posiadanie sprzętu do obróbki pozbiorczej staje się kartą przetargową, umożliwiającą wejście na duży i wymagający rynek, na którym liczy się jakość, szybkość i wydajność – sprawne przygotowanie partii warzyw do sprzedaży.

Na początku lipca w gospodarstwach specjalizujących się w produkcji pora trwa zarówno wysadzanie kolejnych rozsad w pole, jak i sprzedaż. W jednym z gospodarstw w Wielkopolsce 7 maja do sprzedaży gotowa była odmiana Shafton F1 z hodowli Nunhems (w ofercie BASF). Rozsada pochodziła z holenderskiej firmy Baltusen (dystrybucja Agro-Ekspert).

Pory przed myciem

Rozsadę posadzono w pole 8 kwietnia i następnie przykryto włókniną. Po upływie 3 miesięcy od posadzenia – por osiągnął wielkość handlową. Po kombajnowym zbiorze, rośliny trafiają do hali, w której są przygotowywane do sprzedaży.

Por jest ręcznie układany na taśmociągu, którym kierowany jest zespołu noży do obcinania końcówek liści. Następnie pracownicy ręcznie zdejmują zewnętrzne liście i pakują do skrzynek.

Mycie pora
Por gotowy do sprzedaży

Przed zapakowaniem por jest spłukiwany pod bieżącą wodą. Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego.

Zobacz także: Zbiór mógł rozpocząć się o co najmniej tydzień wcześniej, ale…

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności