• rosafert agrosimex gleba
  • belem agrosimex marchew ziemniaki

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościPerspektywy rynkowe kalafiora i kapusty

Perspektywy rynkowe kalafiora i kapusty [VIDEO]

O podsumowanie sezonu kapuściano-kalafiorowego 2022 oraz o perspektywach na kolejny rok poprosiliśmy Rafała Żmudę oraz Mariusza Kwiatkowskiego z firmy Syngenta.

Pogoda w tym roku płatała figle, odmiany podatne na stresowe warunki reagowały różnie, najczęściej wydłużały bądź skracały okres wegetacji. Co w konsekwencji było dużym problemem, ponieważ terminy zbioru nakładały się. W pewnej chwili na rynku był nadmiar towaru, a za chwilę brakowało go. Zabrakło ciągłości dostaw tego warzywa. Innym wyzwaniem, mającym wpływ na dalszą jego produkcję, jest dostępność siły roboczej, a w zasadzie jej brak.

Jak informuje Rafał Żmuda, w nadchodzącym sezonie zapowiada się spadek produkcji kalafiora, zarówno w Polsce jak i w krajach Europy Zachodniej. Dlatego warto zastanowić się czy odchodzić od tej produkcji, czy może lepiej utrzymać ją na zbliżonym poziomie, wybierając przy tym odmiany o stabilnym okresie wegetacji.

Sytuacja na rynku kapusty jest nieco odmienna w porównaniu do uprawy kalafiora. Od początku sezonu jest to dość korzystna dla producentów tego warzywa. W poprzednim roku brak koniunktury na kapustę sprawił, że w niektórych segmentach mieliśmy spore ograniczenie np. w asortymencie kapusty letniej lub jesiennej z przeznaczeniem do przetwórstwa. Zapowiada się ciekawy rok. Ten kto będzie przechowywał kapustę, może na tym dobrze zarobić – mówi Mariusz Kwiatkowski. 

Zapraszamy do wysłuchania materiału wideo>

Prenumerata Warzywa 2024 - baner


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl