Perspektywy rynkowe kalafiora i kapusty [VIDEO]

Mariusz Kwiatkowski, Rafał Żmuda (Syngenta)

O podsumowanie sezonu kapuściano-kalafiorowego 2022 oraz o perspektywach na kolejny rok poprosiliśmy Rafała Żmudę oraz Mariusza Kwiatkowskiego z firmy Syngenta.

Pogoda w tym roku płatała figle, odmiany podatne na stresowe warunki reagowały różnie, najczęściej wydłużały bądź skracały okres wegetacji. Co w konsekwencji było dużym problemem, ponieważ terminy zbioru nakładały się. W pewnej chwili na rynku był nadmiar towaru, a za chwilę brakowało go. Zabrakło ciągłości dostaw tego warzywa. Innym wyzwaniem, mającym wpływ na dalszą jego produkcję, jest dostępność siły roboczej, a w zasadzie jej brak.

Jak informuje Rafał Żmuda, w nadchodzącym sezonie zapowiada się spadek produkcji kalafiora, zarówno w Polsce jak i w krajach Europy Zachodniej. Dlatego warto zastanowić się czy odchodzić od tej produkcji, czy może lepiej utrzymać ją na zbliżonym poziomie, wybierając przy tym odmiany o stabilnym okresie wegetacji.

Sytuacja na rynku kapusty jest nieco odmienna w porównaniu do uprawy kalafiora. Od początku sezonu jest to dość korzystna dla producentów tego warzywa. W poprzednim roku brak koniunktury na kapustę sprawił, że w niektórych segmentach mieliśmy spore ograniczenie np. w asortymencie kapusty letniej lub jesiennej z przeznaczeniem do przetwórstwa. Zapowiada się ciekawy rok. Ten kto będzie przechowywał kapustę, może na tym dobrze zarobić – mówi Mariusz Kwiatkowski. 

Zapraszamy do wysłuchania materiału wideo>

Related Posts

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności