• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościPlenne cebule

Plenne cebule

Na początku października firma PNOS z Ożarowa Mazowieckiego zorganizowała pokaz odmian cebul w Dziewierzewie k. Kcyni. Prezentację przygotowano na 40-hektarowym polu cebuli w gospodarstwie należącym do rodziny Doroty i Bogdana Kalków, którzy wraz z dziećmi – Weroniką i Wiktorem zajmują się produkcją rolną. Od wielu już lat uprawiają cebulę. Do niedawna bazowali na odmianach cebuli z hodowli holenderskich firm nasiennych. W ostatnim czasie oprócz holenderskich odmian zdecydowali się na cebule z hodowli firmy PNOS Ożarów Mazowiecki oraz czeskiego hodowcy – MoravoSeed, które znajdują się w dystrybucji firmy PNOS. Jak przekazywał Bogdan Kalka odmiany te sprawdziły się w minionym roku i w tym również osiągnęli zadowalające plony.

Specjaliści o odmianach

Dariusz Kacprzak dyrektor ds. sprzedaży nasion w firmie Ożarów Mazowiecki podkreślał, że mimo niełatwego sezonu na polu w Dziewierzewie wszystkie odmiany z ich oferty wytworzyły wyjątkowo duże główki. Na polu zaprezentowano kilkanaście odmian cebuli, których charakterystyki przedstawili Dariusz Kacprzak oraz Jacek Siewierski – główny hodowca w firmie PNOS Ożarów Mazowiecki. W spotkaniu uczestniczyła również Dorota Burdek – główny specjalista w dziedzinie handlu i doświadczeń w uprawie warzyw.

Z hodowli firmy MoravoSeed na polu pokazano średnio wczesnego mieszańca Triumf F1. Wyróżnia się on dużymi bardzo dużymi cebulami. Tworzy silnie rozbudowany system korzeniowy dzięki czemu sprawdza się nawet w uprawach bez nawadniania. Jest to odmiana w typie amerykańskim. Może być kierowana do obierania lub na świeży rynek. Nadaje się do przechowywania do połowy maja.

Amfora F1 – to późna odmiana, z czeskiej hodowli, dedykowana do gospodarstw bez nawadniania i na słabsze stanowiska. Ma bardzo silnie rozbudowany system korzeniowy. Nadaje się do obierania. Jest bardzo plenna. W tym roku plantator szacował plon tej odmiany na ok. 60 t/ha. Odmianę tę można przechowywać do końca marca, połowy kwietnia.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Unico F1 – to średnio wczesna odmiana z hodowli MoravoSeed o silnym systemie korzeniowym. Cebule są kuliste z cienką szyjką, okryte słomkowożółtą łuską, która łatwo się obiera.

Stalagmit F1 – to wczesna odmiana, w typie amerykańskim o dużych cebulach i mocnej, dobrze przylegającej łusce. Tworzy cienką, dobrze zasychającą szyjkę. Na odmianie tej rzadko obserwuje się porażenie szczypioru przez Stemphylimu. Jest to odmiana polecana na świeży rynek i do przetwórstwa. W tym roku plon tej odmiany na polach w Dziewierzewie szacowany jest na ponad 70 t/ha. Tworzy duże i bardzo duże cebule. Zaletą tej odmiany jest wczesność, dzięki czemu plon uzyskuje się tuż po cebulach z dymki.

Ingot F1 – to cebula o wydłużonych cebulach, średnio wczesna o silnym systemie korzeniowym. Ceniona jest za wyjątkowy kształt, dzięki czemu dobrze się sprzedaje na świeżym rynku (zarówno w pęczkach, jak i z zaschniętą łuską). Specjaliści zwrócili uwagę, że wydłużony kształt powoduje, że przy obieraniu powstaje mniej odpadu niż w przypadku cebul kulistych. Mieszaniec Ingot F1 nadaje się do przechowywania do końca lutego, połowy marca.

Bolero F1 – średnio wczesny mieszaniec, w typie Rijnsburger, do długiego przechowywania. Cebule kuliste, z dobrze zaschniętą łuską, dedykowana do sprzedaży w workach, na świeżym rynku. Hodowcy odkreślali, że odmiana ta wyróżnia się odpornością na Stemphylium oraz mniejszą wrażliwością na mączniaka rzekomego.

Sława Ożarowa – na polu w Dziewierzewie wyróżniała się wysokim plonem i zdrowotnością cebul. Mają one kształt kulisty, suchą łuskę mocną, twardą, słomkowożółtą. Jest to dobra odmiana, ale jak przekazywali specjaliści w niektórych latach występowały problemy z reprodukcją nasion.

Eureka F1 – to późna odmiana z polskich hodowli PNOS Ożarów Mazowiecki. Wyróżnia się bardzo dobrą łuską. Może być przeznaczana do obierania, ale sprawdzi się też na świeżym rynku i do długiego przechowywania – nawet do końca czerwca. Przez kilka lat firma miała problem z wystarczającą ilością nasion, ale w tym sezonie nie powinno być problemów z ich dostępnością. Zdaniem hodowcy, jest to odmiana konkurencyjna do wiodących odmian na rynku.

Z najnowszych odmian z hodowli MoravoSeed zaprezentowano kreację pod numerem SU 12 x 194 F1. To nowy mieszaniec, który w kolejnym roku będzie jeszcze testowany na polach produkcyjnych. O mocnej łusce, nadające się do przechowywania. Nowością była też odmiana ustalono Aurelie – o wyrównanym kształcie cebul, nadająca się do długiego przechowywania. Pokazano również starszą ustaloną odmianę Tandem oraz cebulę o czerwonej łusce – Magnate F1. Jest ona bardzo smaczna, nadaje się do przechowywania do połowy lutego. Cebule są duże, jest to odmiana mieszańcowa, łatwo i równomiernie zasycha. Ceniona jest za intensywnie czerwoną barwę łuski.

 

Aleksandra Andrzejewska

 

Zdjęcia: A. Andrzejewska


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl