yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościPlenne cebule

Plenne cebule

Na początku października firma PNOS z Ożarowa Mazowieckiego zorganizowała pokaz odmian cebul w Dziewierzewie k. Kcyni. Prezentację przygotowano na 40-hektarowym polu cebuli w gospodarstwie należącym do rodziny Doroty i Bogdana Kalków, którzy wraz z dziećmi – Weroniką i Wiktorem zajmują się produkcją rolną. Od wielu już lat uprawiają cebulę. Do niedawna bazowali na odmianach cebuli z hodowli holenderskich firm nasiennych. W ostatnim czasie oprócz holenderskich odmian zdecydowali się na cebule z hodowli firmy PNOS Ożarów Mazowiecki oraz czeskiego hodowcy – MoravoSeed, które znajdują się w dystrybucji firmy PNOS. Jak przekazywał Bogdan Kalka odmiany te sprawdziły się w minionym roku i w tym również osiągnęli zadowalające plony.

Specjaliści o odmianach

Dariusz Kacprzak dyrektor ds. sprzedaży nasion w firmie Ożarów Mazowiecki podkreślał, że mimo niełatwego sezonu na polu w Dziewierzewie wszystkie odmiany z ich oferty wytworzyły wyjątkowo duże główki. Na polu zaprezentowano kilkanaście odmian cebuli, których charakterystyki przedstawili Dariusz Kacprzak oraz Jacek Siewierski – główny hodowca w firmie PNOS Ożarów Mazowiecki. W spotkaniu uczestniczyła również Dorota Burdek – główny specjalista w dziedzinie handlu i doświadczeń w uprawie warzyw.

Z hodowli firmy MoravoSeed na polu pokazano średnio wczesnego mieszańca Triumf F1. Wyróżnia się on dużymi bardzo dużymi cebulami. Tworzy silnie rozbudowany system korzeniowy dzięki czemu sprawdza się nawet w uprawach bez nawadniania. Jest to odmiana w typie amerykańskim. Może być kierowana do obierania lub na świeży rynek. Nadaje się do przechowywania do połowy maja.

Amfora F1 – to późna odmiana, z czeskiej hodowli, dedykowana do gospodarstw bez nawadniania i na słabsze stanowiska. Ma bardzo silnie rozbudowany system korzeniowy. Nadaje się do obierania. Jest bardzo plenna. W tym roku plantator szacował plon tej odmiany na ok. 60 t/ha. Odmianę tę można przechowywać do końca marca, połowy kwietnia.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Unico F1 – to średnio wczesna odmiana z hodowli MoravoSeed o silnym systemie korzeniowym. Cebule są kuliste z cienką szyjką, okryte słomkowożółtą łuską, która łatwo się obiera.

Stalagmit F1 – to wczesna odmiana, w typie amerykańskim o dużych cebulach i mocnej, dobrze przylegającej łusce. Tworzy cienką, dobrze zasychającą szyjkę. Na odmianie tej rzadko obserwuje się porażenie szczypioru przez Stemphylimu. Jest to odmiana polecana na świeży rynek i do przetwórstwa. W tym roku plon tej odmiany na polach w Dziewierzewie szacowany jest na ponad 70 t/ha. Tworzy duże i bardzo duże cebule. Zaletą tej odmiany jest wczesność, dzięki czemu plon uzyskuje się tuż po cebulach z dymki.

Ingot F1 – to cebula o wydłużonych cebulach, średnio wczesna o silnym systemie korzeniowym. Ceniona jest za wyjątkowy kształt, dzięki czemu dobrze się sprzedaje na świeżym rynku (zarówno w pęczkach, jak i z zaschniętą łuską). Specjaliści zwrócili uwagę, że wydłużony kształt powoduje, że przy obieraniu powstaje mniej odpadu niż w przypadku cebul kulistych. Mieszaniec Ingot F1 nadaje się do przechowywania do końca lutego, połowy marca.

Bolero F1 – średnio wczesny mieszaniec, w typie Rijnsburger, do długiego przechowywania. Cebule kuliste, z dobrze zaschniętą łuską, dedykowana do sprzedaży w workach, na świeżym rynku. Hodowcy odkreślali, że odmiana ta wyróżnia się odpornością na Stemphylium oraz mniejszą wrażliwością na mączniaka rzekomego.

Sława Ożarowa – na polu w Dziewierzewie wyróżniała się wysokim plonem i zdrowotnością cebul. Mają one kształt kulisty, suchą łuskę mocną, twardą, słomkowożółtą. Jest to dobra odmiana, ale jak przekazywali specjaliści w niektórych latach występowały problemy z reprodukcją nasion.

Eureka F1 – to późna odmiana z polskich hodowli PNOS Ożarów Mazowiecki. Wyróżnia się bardzo dobrą łuską. Może być przeznaczana do obierania, ale sprawdzi się też na świeżym rynku i do długiego przechowywania – nawet do końca czerwca. Przez kilka lat firma miała problem z wystarczającą ilością nasion, ale w tym sezonie nie powinno być problemów z ich dostępnością. Zdaniem hodowcy, jest to odmiana konkurencyjna do wiodących odmian na rynku.

Z najnowszych odmian z hodowli MoravoSeed zaprezentowano kreację pod numerem SU 12 x 194 F1. To nowy mieszaniec, który w kolejnym roku będzie jeszcze testowany na polach produkcyjnych. O mocnej łusce, nadające się do przechowywania. Nowością była też odmiana ustalono Aurelie – o wyrównanym kształcie cebul, nadająca się do długiego przechowywania. Pokazano również starszą ustaloną odmianę Tandem oraz cebulę o czerwonej łusce – Magnate F1. Jest ona bardzo smaczna, nadaje się do przechowywania do połowy lutego. Cebule są duże, jest to odmiana mieszańcowa, łatwo i równomiernie zasycha. Ceniona jest za intensywnie czerwoną barwę łuski.

 

Aleksandra Andrzejewska

 

Zdjęcia: A. Andrzejewska

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl