Pomidorowe żniwa w Czeluścinie [VIDEO]

W tym tygodniu rozpoczęły się pomidorowe żniwa w gospodarstwie Pawła Jóskowiaka w miejscowości Czeluścin. Pomidory produkowane są dla zakładu HJ Heinz Polska w Pudliszkach. Sezon wegetacyjny rozpoczął się 27 kwietnia, a jak pamiętamy wówczas w Polsce panowały bardzo niskie temperatury powietrza. Pomimo trudnych warunków na początku sezonu plony są zadowalające.

W Czeluścinie trwają zbiory pomidora gruntowego, które rozpoczęły się o tydzień wcześniej w porównaniu do ubiegłorocznego sezonu. Dziś zbierana jest wczesna odmiana Albarossa włoskiej firmy Cora Seeds (dystrybutor Rol-Spec). Jak informuje mnie Marcin Wieczyński, przedstawiciel firmy Rol-Spec : “Ten rok wystawił pomidory gruntowe na ekstremalne próby, a plantatorów na stres. Trudne warunki mają odzwierciedlenie w niższym plonie niż rok wcześniej na podobnych stanowiskach, natomiast pomidory dojrzały już o tydzień wcześniej. Tegoroczny plon wczesnego pomidora w gospodarstwie państwa Jóskowiaków oscyluje na poziomie 60 ton”.

Albarossa F1 to bardzo wczesna odmiana pomidora gruntowego o uniwersalnym przeznaczeniu. W tym roku na wielu plantacjach dojrzała jako pierwsza z tych odmian, które są przystosowane do zbioru kombajnowego. 

Pomidor gruntowy Albarossa
Pomidor Albarossa o masie 60-70 g

Pomidory gruntowe w Czeluścinie uprawiane są na powierzchni ok. 20 ha. Plantacja nie jest nawadniana. W strategii nawożenia producent zwracał uwagę na zastosowanie aminokwasów, w tym celu wykorzystywał Zielony Organik (Agro Spec), specjalistyczny nawóz organiczny, stymulator wzrostu i rozwoju roślin.

Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego:

Film i montaż: Marcin Wieczyński

 

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności