yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościPor w sprzedaży hurtowej nawet po 7 zł za kilogram

Por w sprzedaży hurtowej nawet po 7 zł za kilogram

W porównaniu do warzyw korzeniowych ceny pora są na bardzo dobrym poziomie. W wielu hurtowniach za ładny towar można otrzymać 6-6,5 zł za kilogram, z kolei za nieco gorszą jakość punkty skupu płacą ok. 4,5 zł/kg. Na rynku hurtowym w Broniszach cena tego towaru dochodzi nawet do 7 zł/kg – informuje jeden z producentów pora w centralnej Polsce.

Paweł Dworzański z firmy BASF (marka Nunhems) w rozmowie z portalem warzywa.pl informuje, że w Polsce nie ma już za wiele pora, cześć tego warzywa występuje w regionie Centralnej Polski i w okolicach Szczecina. Na wielu plantacjach zimuje sporo letnich odmian, ale nie wszystkie rośliny zniosły te niskie temperatury zimą. O tym jednak będzie można się przekonać, gdy za chwilę ruszy ich wegetacja. Zima 2021 pokazała producentom pora, że warto lub nawet należy zdecydować się na uprawę odmian do tego przeznaczonych. Letnie odmiany pora przetrzymywane w gruncie w takich warunkach atmosferycznych jakich doświadczyliśmy w bieżącym sezonie, mogą nie przezimować w polu.

Plantacja pora
Odmiana Pluston, sadzenie: lipiec 2020. Planowany zbiór: kwiecień 2021. Fot. P. Dworzański

Sytuacja rynkowa pora w porównaniu do rynku warzyw korzeniowych jest bardzo dobra.

Plantacja pora_marzec 2021
Plantacja pora w sezonie 2021

Plantacje pora w Niemczech i Holandii
Zima i długo utrzymujące się mrozy dały we znaki również roślinom zimującym na polach w Niemczech i w Holandii. Do tej pory zimy były tam bardzo łagodne, dlatego większość producentów pora zdecydowała się na zimowanie odmian letnich.
Rośliny przykryte płaskimi osłonami są w dobrej kondycji. Nieco gorzej przedstawia się sytuacja pora niezabezpieczonego włókniną, tam uszkodzenia mogą być duże, a rośliny mogły przemarznąć. Cena pora w tych krajach aktualnie jest na poziomie 1,5-1,6 euro/kg.

Warunkiem utrzymującej się wysokiej ceny pora, jest stabilna aura, bez tzw. skoków temperaturowych, które mogą wpłynąć na jarowizację roślin. 

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Anna Wilczyńska
Anna Wilczyńska
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Studia ukończyła w zakresie Techniki Komputerowej w Gospodarce Żywnościowej, a w 2011 r. uzyskała tytuł doktora nauk rolniczych. Od listopada 2011 r. pracuje jako redaktor w Wydawnictwie Plantpress. Jest autorem licznych artykułów o tematyce warzywniczej. Jej artykuły można przeczytać w czasopismach "Szklarnie Tunele Osłony", "Warzywa", "Hasło Ogrodnicze". Od września 2018 r. zajmuje się także prowadzeniem portalu Warzywa.pl
Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl