yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościPory - przygotowanie do sprzedaży

Pory – przygotowanie do sprzedaży [VIDEO]

W Polsce są warunki sprzyjające uprawie pora praktycznie przez cały rok. Najwięcej tego warzywa sadzi się wiosną z przeznaczeniem na zbiór jesienią, ale sporo jest upraw odmian pora zimującego w gruncie.

Uprawa pora choć wiąże się z wysokimi nakładami pracy to chętnych na tą produkcję wciąż przybywa. W rodzinnym gospodarstwie państwa Chrząstowskich w miejscowości Łojków (gm. Potworów) uprawa pora zajmuje ok. 3 ha. Jak informują producenci: – “Przy produkcji porów na świeży rynek bardzo ważny jest wybór odpowiednich odmian. Najlepsze to takie, u których łodyga jest gruba z długą częścią wybieloną, i są łatwe przy późniejszej obróbce (przy obieraniu, najlepiej gdy można to zrobić odrywając tylko jeden liść).” W tym gospodarstwie bardzo dobrze sprawdzają się odmiany: Oslo F1, Cherokee F1.

Rozsada pora produkowana jest przez ogrodników w tunelach foliowych, które następnie są przeznaczone pod uprawę papryki. Zwykle siew nasion pora odbywa się na początku marca. Sadzenie – dołkownicą w czerwcu. Zabiegi ochrony roślin są wykonywane opryskiwaczem samojezdnym Bargam.

Zobacz także: Pory zimujące w gruncie: efekt-jakość-cena [VIDEO]

Pory zwykle zbierane są maszynowo w październiku i następnie zwożone do gospodarstwa.  Mycie pora odbywa się za pomocą myjki BAEKELANDT. Jak twierdzą ogrodnicy w zalezności od potrzeb, w ciągu dnia mogą przygotować 6-7 ton pora. Na początku marca por sprzedawany był w przedziale 1,8-2,0 zł/kg. 

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

 

 

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl