yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościPowierzchnia uprawy czosnku w Polsce. Jak zmieniała się na przestrzeni lat?

Powierzchnia uprawy czosnku w Polsce. Jak zmieniała się na przestrzeni lat?

Uprawa czosnku nie jest tak często poruszanym tematem, jak produkcja cebuli, marchwi czy ziemniaków. Warto jednak zauważyć, że warzywo zajmuje stosunkowo sporą powierzchnię w Polsce. Oczywiście nie jest ona tak duża, jak w przypadku wymienionych wcześniej pozycji. Niemniej…

Produkcja czosnku nie należy do najłatwiejszych. Warzywo ma bowiem dość wysokie wymagania. Mimo to powierzchnia jego uprawy utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie. W 2023 roku nastąpił wprawdzie spadek areału, jednak nie jest on duży. Warto przy tym zaznaczyć, że dwa poprzednie sezony wiązały się ze wzrostem powierzchni upraw.

Jak konkretnie wygląda sytuacja? W 2020 roku uprawy czosnku zajmowały powierzchnię 1 240,48 hektarów. Warunki uległy zmianie już w kolejnym sezonie, kiedy producenci zdecydowali się na produkcję na obszarze o 738,51 hektarów większym. Powierzchnia uprawy czosnku w 2021 roku przedstawiała się bowiem na poziomie 1 978,99 hektarów.

Największy areał upraw czosnku odnotowano z kolei w 2022 roku. Wówczas produkowano go na powierzchni rzędu 2 008,37 hektarów. Aktualny rok, tak jak wspominaliśmy, wyróżnia się spadkiem w tym zakresie, jednak nie jest on znaczący. Obszar, na którym w 2023 roku uprawia się czosnek jest bowiem o 76,25 hektarów niższy (1 932,12 hektarów).

Warto zaznaczyć, że wskazane dane pochodzą z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zostały obliczone na podstawie wniosków o płatności bezpośrednie.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl