yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

 • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościPrecyzyjny monitoring infekcji chorobowych i szkodników w uprawie warzyw

Precyzyjny monitoring infekcji chorobowych i szkodników w uprawie warzyw

POLECAMY

Jednym z podstawowych czynników wpływających na wysokie plonowanie warzyw jest ich zdrowotność w czasie wegetacji. Ważnym i niezwykle trudnym elementem jest ochrona roślin przed patogenami pochodzenia grzybowego i bakteryjnego, a także szkodnikami. Zbyt późno wykonany zabieg ochronny lub niewłaściwa identyfikacja skutkuje obniżeniem jakości plonów, a w konsekwencji przyczynia się do strat finansowych dla rolników.

Tradycyjna strategia ochrony roślin opiera się na wykonywaniu zabiegów profilaktycznych bądź interwencyjnych, po wystąpieniu pierwszych, widocznych objawów chorobowych.

Fot. 1. Stacja meteorologiczna wraz z pułapkami do monitoringu szkodników zainstalowana przez Agro Smart Lab w uprawach polowych

Istnieje jednak nowa możliwość ochrony roślin przed patogenami w oparciu o dane ze stacji meteorologicznych (Fot. 1) przy wykorzystaniu modeli matematycznych w celu precyzyjnego ustalenia momentu infekcji. Precyzyjny System Monitoringu i Sygnalizacji Chorób w uprawach roślin oparty jest na danych ze stacji meteorologicznych. Za pomocą karty SIM przekazywane są z nich informacje o temperaturze powietrza oraz gleby, wilgotności względnej powietrza, wielkości opadów oraz czasu zwilżenia „sztucznego” liścia . Modele chorobowe to matematyczny opis interakcji pomiędzy środowiskiem, rośliną i patogenem. Zostały one opracowane na podstawie wieloletnich obserwacji polowych i doświadczeń praktycznych przy jednoczesnym wykorzystaniu najnowszej wiedzy naukowców z całego świata. Dane ze stacji meteorologicznej spływają do systemu i nanoszone są na model chorobowy, opisując poziom ryzyka wystąpienia danego patogena oraz przebieg i intensywność infekcji (Fot. 2).

W końcowym efekcie rolnik otrzymuje informacje, które pozwalają mu na wykonanie zabiegu ochronnego w optymalnym terminie i świadome podjęcie decyzji czy zabieg należy wykonać, czy też zrezygnować z niego. Dzięki temu można znacznie ograniczyć straty związane z wystąpieniem chorób oraz wyeliminować nadmierne i niepotrzebne zużycie środków ochrony roślin, a co za tym idzie ograniczyć koszty związane z wykonywaniem zabiegów nawet do 25%.

Fot. 2. Mechanizm działania systemu Precyzyjnego Doradztwa Agro Smart Lab Sp. z o.o. na bazie urządzeń firmy Metos Polska

Agro Smart Lab po kilku latach doświadczeń i testów oferuje pełną usługę precyzyjnego systemu sygnalizacji zagrożeń infekcjami chorobowymi. System oparty jest o dane ze specjalnej stacji meteorologicznej firmy Pessl/Metos (Fot. 3), która wyposażona jest w:

Prenumerata Warzywa 2024 - baner
 • panel słoneczny (nie wymagane jest zasilanie zewnętrzne)

  Fot. 3. Stacji meteorologicznej firmy Pessl/Metos
 • czujnik temperatury powietrza
 • czujnik wilgotności powietrza
 • czujnik temperatury gleby
 • czujnik zwilżenia liścia, tzw. „sztuczny liść”. Jest to najważniejszy czujnik, wskazujący jak długo utrzymuje się okres zwilżenia liścia i dzięki któremu możliwe jest modelowanie chorób.

Dodatkowo stacja może być wyposażona w interfejs do podłączenia innych czujników – np. czujnika ciągłego pomiaru EC, pomiaru pH, wilgotności gleby czy pomiaru prędkości i kierunku wiatru.

KORZYŚCI PRECYZYJNEGO SYSTEMU MONITORINGU ORAZ SYGNALIZACJI INFEKCJI:

 • Monitorowanie zagrożeń 24 godziny/dobę
 • Informacja o infekcji patogena na kilka dni przed wystąpieniem objawów chorobowych
 • Lepsza jakość plonów
 • Ograniczenie kosztów ochrony
 • Bezpieczniejszy produkt

CO OFERUJEMY?

Agro Smart Lab wykorzystując dane ze stacji meteorologicznej oraz wybrane matematyczne modele chorobowe opracowała własny, precyzyjny system automatycznego monitoringu i sygnalizacji zagrożeń chorobowych. Dzięki specjalnym algorytmom dane dotyczące przebiegu infekcji są czytelne i jednolite, niezależnie od rodzaju występującego patogenu.

Ogrodnik, który wykupi roczny abonament usługi monitoringu i sygnalizacji otrzymuje codziennie rano E-mail, w którym znajdzie:

 1. Pełną informację o występujących infekcjach z dnia poprzedniego wybranych przez rolnika gatunków roślin (przykładowa tabela)

 1. Informacje o przebiegu wszystkich infekcji dostępnych dla danego gatunku w formie graficznej do 30 dni wstecz (Ryc. 1-2 – przykładowe wykresy)
Ryc. 1. Ryzyko wystąpienia infekcji alternariozy (Alternaria alternata) w uprawach warzyw w maju 2019 roku w rejonie Proszowic
Ryc. 2. Ryzyko wystąpienia infekcji mączniaka rzekomego (Peronospora destructor) w uprawach cebuli w maju 2019 roku w rejonie Proszowic

3. Profesjonalną 7-dniową prognozę pogody, która zawiera informację o:

 • temperaturze powietrza,
 • opadach,
 • zachmurzeniu,
 • tzw. wskaźnik okna oprysku (informuje o warunkach atmosferycznych w czasie których oprysk jest zalecany/niezalecany),
 • ewapotranspiracji,
 • wilgotności względnej powietrza,
 • prędkości i kierunku wiatru (Ryc. 3).
Ryc. 3. Okno prognozy pogody

4. Dane ze stacji meteorologicznej dotyczące pomiarów: temperatury powietrza, temperatury gleby, wielkości opadów, wilgotność powietrza oraz czasu zwilżenia liścia (Ryc.4-6)

Ryc. 4. Temperatura gleby i powietrza
Ryc. 6. Liczba godzin zwilżenia sztucznego liścia w ciągu doby
Ryc. 5. Suma opadów oraz wilgotność względna powietrza

Agro Smart Lab oferuję także usługę monitoringu i sygnalizacji szkodników, takich jak: śmietka kapuściana, rolnica zbożówka, tantniś krzyżowiaczek, piętnówka kapustnica przy użyciu specjalnych automatycznych pułapek iScout firmy Metos (Fot. 4).

Pułapka feromonowa iScout do monitoringu szkodników

Pułapka każdego dnia przesyła na serwer zdjęcie podłogi lepowej, do której przyklejają się zwabione przez feromon owady (Fot. 5). Obserwując dynamikę lotu danego gatunku, korzystając z danych pochodzących ze stacji meteorologicznej, tj. temperatury gleby, powietrza oraz wskazań dostępnych na świecie modeli fenologicznych można precyzyjnie oszacować termin wylęgu larw.

Podłoga lepowa pułapki

W przypadku przekroczenia progu szkodliwości danego szkodnika, rolnicy otrzymują poprzez SMS informację o konieczności zastosowania ochrony.

Monitoringiem i sygnalizacją chorób objęte są następujące gatunki:

 • kapusta głowiasta, kapusta pekińska, brokuł, kalafior, kalarepa, jarmuż
 • burak, marchew, pietruszka, seler
 • cebula, czosnek, por
 • ogórek, dynia, cukinia
 • pomidor, papryka, bakłażan
 • sałata, rzodkiewka
 • bób, fasolka szparagowa
 • szparagi.

Pełna oferta dostępnych modeli chorobowych, karta zgłoszeniowa oraz umowa znajdują się na stronie: https://agrosmartlab.com/monitoring-chorob-i-szkodnikow/

Cennik

 • Roczny abonament usługi monitoringu i sygnalizacji infekcji chorobowych oraz szkodników w regionach objętych zasięgiem stacji meteorologicznej lub pułapki (do sprawdzenia na Mapie Regionów):
 • 1 gatunek: 500 zł brutto (400,65 zł netto)
 • 2 gatunki: 800 zł brutto (650,4 zł netto)
 • 3 i więcej gatunków: 1000 zł brutto (813,00 zł netto)

Mapa regionów objętych usługą monitoringu infekcji chorobowych dostępna jest tutaj

Mapa regionów objętych usługą monitoringu szkodników: dostępna jest tutaj

 • Roczny abonament usługi monitoringu i sygnalizacji dostępnych gatunków szkodników:

250 zł brutto (203,25 zł netto)

 • Zakup stacji meteorologicznej iMetos 3.3 (firmy Pessl/Metos) – podstawowe wyposażenie: panel słoneczny, czujnik temperatury powietrza, temperatury gleby, wilgotności powietrza oraz zwilżenia liścia „sztuczny liść” (wymagana karta SIM sieci komórkowej, która ma zasięg w danym regionie-konieczna do przesyłania pomiarów ze stacji do systemu): Cena stacji: 11 685 zł brutto

Więcej informacji: www.agrosmartlab.com, info@agrosmartlab.com

Joanna Micek

Doktorantka Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa UR w Krakowie

Menadżer Działu Monitoringu i Sygnalizacji Zagrożeń w firmie Agro Smart Lab Sp. z o.o.

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl