yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościRizoktonioza - jak uniknąć strat w uprawie ziemniaka - zapis webinarium 2.02.2021...

Rizoktonioza – jak uniknąć strat w uprawie ziemniaka – zapis webinarium 2.02.2021 [VIDEO]

W ubiegły piątek (29 stycznia) nasze webinarium było poświęcone zaprawianiu sadzeniaków – czy to konieczność, a może moda? Gościem specjalnym wydarzenia Online był Henk Jan Lutgert, który przedstawił praktyczne aspekty ochrony sadzeniaków w Holandii. Przedstawiliśmy także nowość w ochronie ziemniaków – zaprawę ALLSTAR, o której opowiedział Państwu Jarosław Komar z firmy BASF. Dopełnieniem webinarium była prezentacja Michała Kochańskiego z firmy ADOB: „Nowe rozwiązanie w nawożeniu dolistnym ziemniaków”. Po prezentacjach nasi eksperci odpowiadali na pytania uczestników webinarium.

Dlaczego nasze webinarium poświęcamy właśnie rizoktoniozie?
Jest ona jedną z groźnych chorób ziemniaka wywoływaną przez grzyb Rhizoctonia solani. Warto wiedzieć, że jej nasilenie zależy od wielkości źródła infekcji, czyli stopnia porażenia sadzeniaków, a także wielkości inokulum grzyba w glebie. Wpływ na porażenie ziemniaków przez rizoktoniozę ma również pogoda. Straty w uprawie ziemniaka wywoływane przez rizoktoniozę mogą sięgać nawet 50% plonów. Należy pamiętać, że nie polegają one tylko na obniżeniu plonu bulw, ale także na pogorszeniu ich jakości (bulwy mogą być niewyrównane we wzroście, mogą być też pokryte sklerotami) w skrajnych przypadkach, silna presja choroby może spowodować brak wschodów.

Rizoktonioza zagraża wszystkim plantacjom ziemniaka niezależnie od kierunku przeznaczenia bulw. Choroba atakuje plantacje w różnych formach, terminach i miejscach. Może ona powodować zgniliznę kiełków, próchnienie podstaw łodyg, a także ospowatość czy korkowatość bulw. Podstawowym sposobem zapobiegania rozwoju rizoktoniozy ziemniaka jest zaprawianie sadzeniaków.

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl