AktualnościRozwiązanie na zarazę ziemniaka i alternariozę

Rozwiązanie na zarazę ziemniaka i alternariozę

Zaraza ziemniaka (powodowana przez Phytoria infestans) i alternarioza (wywoływana przez grzyby z rodzaju Alternaria alternata i A. solani) to jedne z największych zagrożeń w uprawie, które mogą powodować znaczne straty, dlatego konieczna jest ochrona plantacji. Zabiegi ochrony powinny być wykonane w optymalnym terminie z wykorzystaniem najlepszych preparatów.

Zmiany klimatu powodują, że patogeny będące sprawcami chorób, również się zmieniają i mogą zaskoczyć plantatora. Niezbędne są częste lustracje, by nie przegapić momentu infekcji.

Fot. 1. Do wczesnych zabiegów przeciwko zarazie ziemniaka i alternariozie warto zastosować środek Carial Star.

Znane czy nie znane?

Badania nad chorobami roślin prowadzone są od lat, a mimo to zdarzają się sezony, w których nie udaje się w 100% zabezpieczyć upraw ziemniaka przed chorobami. Naukowcy zbadali, że zarodniki zarazy ziemniaka mogą przenosić się z wiatrem i kroplami deszczu na odległość do 80 km od miejsca infekcji, a przy wietrze 20–40 km/godz. mogą pokonać aż 160 km w zaledwie 4 godziny. To pokazuje z jak trudnym przeciwnikiem trzeba się zmierzyć. Jeszcze do niedawna zakładano, że najwcześniejsze uprawy ziemniaka nie wymagają ochrony przed zarazą, ale obecnie pierwsze objawy tej choroby występują coraz wcześniej. Dawniej zabiegi profilaktyczne zalecano, kiedy rośliny ziemniaka zaczynały zarastać międzyrzędzia. Obecnie wskazane są znacznie wcześniejsze opryskiwania – gdy rośliny są już w fazie rozety.

Fot. 1 a. Objawy zarazy…
Fot. 1 b. … i alternariozy pojawiają się na ziemniakach coraz wcześniej.

Coraz wcześniej obserwowana jest na polach alternarioza, chociaż choroba ta zawsze była kojarzona z występowaniem na najstarszych liściach. Badania IHAR-PIB wskazują, że do pierwszych infekcji w sprzyjających warunkach może dochodzić już w 2–4 tygodni po wzejściu roślin. Ze względu na specyfikę sprawcy pierwsze objawy są widoczne na dolnych, najstarszych liściach i w miarę jego rozwoju przenoszą się stopniowo na liście wyższych pięter.

Skuteczne rozwiązanie

Sytuacja ta dowodzi, że na plantacji ziemniaka niezbędne są wczesne zabiegi ochrony skutecznymi preparatami takimi jak Carial Star 500 SC. Jest to środek, który zwalcza jednocześnie alternariozę i zarazę ziemniaka.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Swoją skuteczność zawdzięcza zawartości substancji czynnej difenokonazol, który zwalcza oba patotypy alternarii (Alternaria alternata oraz A. solani). Druga z substancji czynnych to mandipropamid. Efektywność Carial Star w zwalczaniu zarazy ziemniaka i alternariozy została potwierdzona badaniami Grupy Euroblight. Warto podkreślić, że już po 15 minutach od wykonania zabiegu produkt zachowuje swoją skuteczność i po tym czasie jest odporny na zmywanie przez deszcz. Preparat jest łatwy w użyciu, nie wymaga mieszania, ma niską dawkę wynoszącą 0,6 l/ha oraz zaledwie 3-dniowy okres karencji.

Wczesne objawy zarazy i alternariozy mogą być trudne do rozróżnienia, ale stosując Carial Star nie stanowi to problemu, ponieważ środek skutecznie zwalcza obie te choroby. Preparat oferowany jest w postaci stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą. Działa wgłębnie, powierzchniowo i systemicznie.

Carial Star należy stosować zapobiegawczo lub interwencyjnie, w początkowej fazie infekcji lub zgodnie z sygnalizacją w danym rejonie. Od początku fazy zawiązywania bulw do początku żółknięcia liści (BBCH 40–91). W sezonie wegetacyjnym można wykonać 3 zabiegi, co 7–10 dni.

*Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

 Materiał Partnera SYNGENTA

 Program Ochrony Ziemniaka 2022


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl