Ruszył projekt Demo Farma 2019

Prezentacja poletek

Firma Timac Agro realizuje w tym sezonie nowy projekt – Demo Farmę, w której można będzie zobaczyć doświadczenia obejmujące wpływ nawożenia i odmiany na wielkość plonu i parametry jakościowe dwunastu gatunków warzyw.

Karol Majchrowski – pomysłodawca i organizator Demo Farmy

Demo Farma usytuowana jest w miejscowości Mokra k. Skierniewic. Tam na powierzchni jednego hektara zlokalizowane są poletka doświadczalne, z których każde ma powierzchnię 525 m2. Na każdym poletku zastosowano kilka odmian i różne technologie nawożenia ułożone w taki sposób, aby we wszystkich wariantach dostarczono takie same ilości czystych składników pokarmowych. Zapotrzebowanie na pierwiastki określono na podstawie analizy chemicznej zasobności gleby. Pomysłodawcą i organizatorem projektu jest Karol Majchrowski, główny specjalista ds. warzywnictwa firmy Timac Agro.

4 lipca br. odbyła się pierwsza prezentacja doświadczeń założonych na Demo Farmie. Na tym etapie sezonu można było obejrzeć na poletkach dziewięć gatunków warzyw: seler, pietruszkę, paprykę, marchew, ogórki, por, buraka ćwikłowego, kapustę białą, kalafior i brokuł. Pozostawiono jeszcze puste poletka pod sałatę kruchą, sałatę masłową oraz kapustę pekińską – ich nasadzenia planowane są w takim terminie, aby uzyskały dojrzałość zbiorczą podczas kolejnego pokazu, który odbędzie się 26 sierpnia.

Poletko, na którym testowane są różne odmiany i technologie nawożenia papryki
Jednym z warzyw na poletkach Demo Farmy jest ogórek partenokarpny ściółkowany folią biodegradowalną
Szczegóły programów nawożenia buraka ćwikłowego

Warzywa na Demo Farmie uprawiane są w bez użycia systemu nawadniającego, co odpowiada realnej praktyce produkcyjnej stosowanej w wielu polskich gospodarstwach. Pogoda w okolicach Skierniewic – podobnie jak na terenie większej części kraju nie była w tym roku łaskawa dla upraw, dlatego na Demo Farmie również pojawiły się problemy ze wschodami pietruszki, marchwi i buraków. Podobną sytuację można obserwować w tym sezonie powszechnie. Trudne warunki termiczne i deficyt wody dały się we znaki również pozostałym gatunkom.

Łukasz Peroń z firmy Timac Agro mówił o szczegółach projektu Demo Farma

Jak podkreśla Łukasz Peroń z firmy Timac Agro tworzeniu Demo Farmy przyświecało założenie, aby nie była ona wyłącznie zabiegiem marketingowym prezentującym warzywa uprawiane z użyciem produktów Timac w sztucznie zoptymalizowanych warunkach, bo takie nie mają przełożenia na realia polowe z jakimi mają do czynienia ogrodnicy. Chodziło o to, aby przetestować różne rozwiązania w rzeczywistych warunkach produkcyjnych, co pozwoli zaproponować klientom technologie sprawdzające się w praktyce.
Podczas lipcowego spotkania trudno było jeszcze zauważyć różnice we wzroście roślin zależnie od stosowanej technologii nawożenia, dało się jednak stwierdzić różnice odmianowe np. we wschodach marchwi i pietruszki. Z testowanych odmian najlepiej z trudnymi warunkami poradziła sobie odmiana Nerac F1, której obsada na polu była najlepsza bez względu na nawożenie.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Efekty uprawy i zastosowanych technologii można będzie w pełni ocenić pod koniec sierpnia, kiedy odbędzie się prezentacja dla producentów warzyw.

Partnerami projektu Demo Farma są firmy Bejo Zaden i Seminis, które dostarczyły nasiona warzyw, Grupa Producentów Rozsad „Krasoń” – dostawca rozsad warzyw uprawianych na Demo Farmie, firma BASF, która opracowała program ochrony roślin na poletkach a także dostawca stacji pogodowych METOS.

Stacja meteo z której analizowane są dane pogodowe

Więcej szczegółów z tego spotkania przeczytają Państwo w kolejnych wydaniach miesięcznika “WARZYWA“. Zapraszamy do prenumeraty w naszym sklepie internetowym: www.plantpress.pl

Tekst i fot. A. Czerwińska-Nowak

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności