Rynek cebuli w Europie Wschodniej i Azji Środkowej

Według analityków w ub. tygodniu w głównych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej odnotowano aktywną sprzedaż odmian cebuli nienadającej się do długiego przechowywania. W konsekwencji producenci obniżyli cenę tego towaru, podczas gdy duże partie odmian nadających się do magazynowania praktycznie nie pojawiły się na wolnym rynku. Dlatego w większości krajów objętych regularnym monitorowaniem projektu ceny cebuli albo nie zmieniły się w ciągu omawianego tygodnia, albo nadal spadały.

Najwyższe ceny cebuli odnotowano w Polsce, pomimo, iż ceny pod koniec ub. tygodnia i tak spadły do 0,28-0,38 euro/kg. Z kolei w Gruzji ceny poszły w górę – 0,20-30 euro/kg. Cebula była nieco droższa w Mołdawii, a ceny na tym rynku osiągnęły maksymalnie 0,31 euro/kg. Podobne ceny odnotowano również na Białorusi, w Rosji i na Ukrainie.

W krajach Azji Środkowej również odnotowano ujemny trend cenowy. W Tadżykistanie ceny kształtowały się w przedziale 0,18–0,21 euro/kg, a w sąsiednim Uzbekistanie – 0,13-17 euro/kg.

Źródło: Fresh-market za EastFruit

Related Posts

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności