• rosafert agrosimex gleba
  • belem agrosimex marchew ziemniaki

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościSezon szparagowy w pełni

Sezon szparagowy w pełni

24 maja grupa członków poznańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Nauk Ogrodniczych miała okazję zobaczyć jak wygląda uprawa i przygotowanie do sprzedaży szparagów w jednej z największych szparagarni w Polsce w miejscowości Rejów w województwie lubuskim. Tegoroczny sezon rozpoczął się dość wcześnie, ale ochłodzenie, które wystąpiło na przełomie kwietnia i maja spowolniło wzrost wypustek szparaga. Jednym z największych problemów producentów jest niedostateczna liczba pracowników do zbioru, przez co są oni zmuszeni ograniczać produkcję.

Szparagi to uprawa wieloletnia. Z dobrze prowadzonej plantacji wypustki można zbierać przez kilkanaście lat. W Polsce uprawia się głównie szparagi na białe wypustki, tzn. rośliny obsypane są wałami ziemi i dodatkowo okryte biało-czarną folią. Na początku sezonu utrzymuje się folię czarną stroną do zewnątrz, żeby gleba się szybciej ogrzewała, a gdy jest już ciepło – obraca się folię białą stroną do zewnątrz, żeby gleba się nadmiernie nie nagrzewała. W połowie maja część wałów ponowie okryto czarną stroną folii, ze względu na ochłodzenie. Poza szparagami na białe wypustki rosnącym zainteresowaniem konsumentów cieszą się zielone szparagi. Ta uprawa jest łatwiejsza, ze względu na to, że nie potrzeba usypywać wałów i znacznie łatwiejszy jest zbiór.
Niezależnie czy są to szparagi białe czy zielone, ważne jest, żeby jak najszybciej po zbiorze były schłodzone i przygotowane do sprzedaży, ponieważ najważniejszym parametrem jakości szparagów jest świeżość. W gospodarstwie, w Rejowie skrzynki ze szparagami po przywiezieniu z pola, są wstępnie spłukiwane wodą, a następnie zanurzane w specjalnych kontenerach wypełnionych wodą. Po schłodzeniu i wstępnym umyciu trafiają na skomputeryzowaną linię, na której są sortowane i przycinane. Posortowane wypustki są ważone i umieszczane w komorze chłodniczej, w której utrzymywana jest niska temperatura i wysoka wilgotność powietrza.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu dotyczącego uprawy szparagów:⇒ https://www.warzywa.pl/warzywa-polowe/uprawa-szparagow-film/

Więcej informacji z tego spotkania przeczytają Państwo w najbliższych wydaniach miesięcznika “WARZYWA”. ZAPRASZAMY DO PRENUMERATY W NASZYM SKLEPIE INTERNETOWYM: https://www.plantpress.pl/kategoria/warzywa/

Aleksandra Andrzejewska

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Aleksandra Andrzejewska
Aleksandra Andrzejewska
Absolwentka Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. W zespole redakcyjnym „Warzyw” pracuje od 2004 r. Zajmuje się głównie tematyką związaną z technologią uprawy warzyw i owoców miękkich. Uczestniczy również w przygotowaniu materiałów z mechanizacji ogrodnictwa.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl