yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościSiew pietruszki - wyzwania w uprawie

Siew pietruszki – wyzwania w uprawie [VIDEO]

Polska jest liderem w produkcji pietruszki w Europie. Profesjonalna uprawa wiąże się wieloma wyzwaniami zwłaszcza na samym początku uprawy. 

Z jakimi problemami związana jest uprawa pietruszki? Na wstępie należy wspomnieć m.in. o trudnych wschodach, podatność korzeni na rozwidlanie i skłonność do ordzawień.  Pod uprawę pietruszki warto wybierać stanowiska, gdzie występują czarnoziemy oraz gleby ilasto-gliniaste. Lekkie gleby bielicowe oraz podmokłe i kwaśne są mniej przydatne. Coraz większym problemem w ostatnich latach jest obecność nicieni glebowych. Jeżeli na stanowisku występują niszczyk zjadliwy lub szpilecznik baldasznik uprawa pietruszki w tym miejscu okazuje się zwykle nieopłacalna. Warto na wstępie wykonać analizę chemiczną na obecność nicieni w glebie, dzięki której można uniknąć niepowodzenia w uprawie.

Nie zaleca się uprawiać pietruszki po roślinach, które były żywicielami nicieni – selerach, porach i cebuli. Z kolei najlepszym przedplonem dla pietruszki są: pomidory, ogórki, sałata, fasola, zboża (z wyjątkiem owsa). W tym ostatnim przypadku należy dobrze zabezpieczyć rośliny przed chorobami grzybowymi m.in. Fusarium.

Nicieniom glebowym sprzyja ciepła i dobrze napowietrzona gleba, są to warunki do prawidłowego rozwoju roślin. Tym samym producenci „pomagają” w stałym namnażaniu się tych szkodników. Należy pamiętać, że wysoka temperatura powietrza oraz susza, mogą tymczasowo „uśpić” życie nicieni, które w mniejszym stopniu będą porażały system korzeniowy.

Siew pietruszki w jednym z gospodarstw w Wielkopolsce

Wymagania pokarmowe

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Wymagania pokarmowe pietruszki określane są jako średnie w stosunku do azotu, niskie w stosunku do fosforu i wysokie w stosunku do potasu. Gatunek ten jest bardzo wrażliwy na zasolenie gleby. Przed siewem zawartość składników pokarmowych powinna wynosić w przypadku fosforu (P) 40–60 mg/dm3 gleby, potasu (K) 120–150 mg/ dm3, magnezu (Mg) 50–60 mg/ dm3 oraz wapnia (Ca) 1500–2000 mg/dm3 gleby.

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo – “Siew pietruszki korzeniowej, 30.04.2021

 

Fot. i materiał wideo Aleksandra Andrzejewska, “Warzywa“.

Tutaj możesz zakupić prenumeratę czasopisma “Warzywa” ? https://www.plantpress.pl/produkt/prenumerata-warzywa/

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl