Skuteczna walka z nicieniami w uprawie czosnku ozimego

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Wyniki doświadczeń z zastosowaniem biopreparatu Bactim Receptor (po lewej). W porównaniu do Kontroli (po prawej) główki są większe.
Wyniki doświadczeń z zastosowaniem biopreparatu Bactim Receptor (po lewej). W porównaniu do Kontroli (po prawej) główki są większe. Źródło: Intermag.pl

Jednym z najgroźniejszych szkodników w uprawach czosnku jest niszczyk zjadliwy. Nicień wnika przez piętkę główki czosnku do innych części podziemnych rośliny. Wraz ze wzrostem rośliny oraz postępującym rozkładem uszkodzonych tkanek nicienie przemieszczają się do zdrowych, nadziemnych części roślin, w tym także do liści i pędów nasiennych.

Rozwój niszczyka rozpoczyna się w temperaturze 4°C, a przebiega optymalnie w temperaturze 13−18°C. W ciągu roku szkodnik wydaje kilka pokoleń. W optymalnych warunkach rozwój jednego pokolenia trwa 17−23 dni. Larwy ostatniego stadium rozwojowego niszczyka mogą przetrwać w glebie do 20 lat.

Zasiedlone przez niszczyka zjadliwego rośliny czosnku są zahamowane we wzroście, ich liście żółkną i zasychają. Silnie uszkodzona główka czosnku pęka, poczynając od piętki, system korzeniowy zanika, a ząbki rozpadają się jeszcze w glebie. Przy niskiej liczebności nicieni, objawy żerowania są widoczne dopiero w trakcie przechowywania w postaci “próchnienia” główek czosnku. Jeśli niszczyk zjadliwy występuje w dużym nasileniu może zniszczyć znaczą część uprawy.

Główka czosnku uszkodzona przez nicienie
Główka czosnku uszkodzona przez nicienie – fot. Intermag.pl

Skuteczna walka z nicieniami

Podstawowym sposobem walki z nicieniami są działania profilaktyczne – wysadzanie zdrowych ząbków, zmianowanie, usuwanie chwastów (potencjalnych żywicieli, np. gwiazdnica pospolita). Po stwierdzeniu obecności agrofagów należy zaprzestać uprawy warzyw cebulowych na tym stanowisku przez min. 4 lata oraz wprowadzić odpowiedni płodozmian (żródło: “Metodyka integrowanej produkcji czosnku”, GIORiN, lipiec 2016).

Tabela 1. Wykaz roślin zalecanych i nie zalecanych jako przedplon dla czosnku

Najbardziej skuteczną sposobem walki z niszczykiem zjadliwym, i innymi nicieniami, jest stosowanie biopreparatów, takich jak BACTIM RECEPTOR. Preparat zawiera grzyby mikoryzowe, saprofityczne i promieniowce. BACTIM RECEPTOR należy zaaplikowana jesienią, przed sadzeniem czosnku (po aplikacji płytko wymieszać z glebę lub wykonać deszczowanie) oraz po ruszeniu wegetacji wiosennej (opryskanie gleby i roślin). Istnieje także możliwość zaprawiania ząbków przez moczenie ich w roztworze biopreparatu.

Czytaj także: “Wymagania uprawowe i pokarmowe czosnku” 

Artykuł sponsorowany INTERMAG

Related Posts

None found

1 KOMENTARZ

  1. A co można poradzić jeżeli krajowy producent czosnku wprowadza do obrotu materiał kwalifikowany mocno porażony niszczykiem?

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności