AktualnościŚmietka kapuściana - objawy i zwalczanie

Śmietka kapuściana – objawy i zwalczanie [VIDEO]

Jednym z najgroźniejszych szkodników w uprawie warzyw kapustnych jest Śmietka Kapuściana (Delia radicum). Jak rozpoznać szkodnika, jakie są objawy żerowania, w jakim terminie najlepiej rozpocząć lustrację plantacji?

Śmietka Kapuściana

Morfologia. Jednym z najgroźniejszych szkodników w uprawie warzyw kapustnych jest Śmietka Kapuściana (Delia radicum). Muchówka długości około 6 mm jest szara, jej ciało pokrywa czarne szczecinki, skrzydła są bezbarwne, opalizujące, oczy – brązowe. Jajo białe, podłużne, z siateczkowatym wzorem, ma długość około 1,2 mm. Larwy są białożółte, beznogie, długości 7-10 mm, bez wyodrębnionej części głowowej. Larwa na końcu ciała ma wieniec wyrostków na obwodzie, widoczne czarne haki gębowe.

Jaja drugiej generacji śmietki składane są na powierzchni rośliny (na liściach, ogonkach liściowych, głąbach)

Szkodliwość. Największym zagrożeniem dla roślin są larwy – przede wszystkim te z pierwszego pokolenia, które żerują na rozsadzie warzyw kapustnych (w jej korzeniu głównym i szyjce korzeniowej – drążą korytarze zjadając tkankę roślinną), rzodkiewce i rzodkwi oraz chrzanie. Żerowanie już 3 larw w jednej roślinie prowadzi do zahamowania jej wzrostu, często również do jej zamierania.

Larwy drugiego i trzeciego pokolenia w mniejszym stopniu uszkadzają system korzeniowy, preferując części nadziemne roślin – drążą korytarze w głównych nerwach liści bądź uszkadzają główki (zarówno kapusty głowiastej, pekińskiej, jak i brukselskiej). Stanowią duże zagrożenie w przypadku opanowania plantacji brokułów i kalafiorów – żerując w głąbie  u nasady róż.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Zasiedlone fragmenty róży więdną, z czasem zasychają, wtórnie są porażane przez patogeny wywołujące zgniliznę.

Ustawienie pułapek (termin, liczba):

  • na plantacjach upraw wczesnych – od połowy pierwszej dekady kwietnia do połowy pierwszej dekady maja (przez 4 tygodnie).
  • na plantacjach upraw średnio późnych i późnych – od połowy lipca do połowy pierwszej dekady września (przez 7-8 tygodni).
Prawidłowo zamontowana pułapka.

Systematyczna lustracja pól, właściwe rozpoznanie szkodników jest kluczem do skutecznej ochrony roślin. Dr inż. Maria Rogowska z Państwowej Uczelni im. Stefana Batorego w materiale wideo przypomina o najważniejszych szkodnikach w uprawie warzyw kapustnych, w tym śmietce kapuścianej.

  • Dla tych, którzy chcą wzbogacić swoją wiedzą na temat chorób i szkodników warzyw, zachęcamy do zakupu obszernego opracowania autorstwa Marii Rogowskiej i Jana Sobolewskiego w naszym sklepie internetowym: www.plantpress.pl
  • W przypadku, gdy wszystkie znaki (monitoring, sygnalizacja medialna) wskazują na konieczność rozpoczęcia ochrony – podpowiadamy jakich substancji czynnych użyć, aby efektywność zabiegu była satysfakcjonująca. Zapraszamy do zapoznania się z Programem Ochrony Roślin Warzywnych 2022


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl