Jednym z najgroźniejszych szkodników w uprawie warzyw kapustnych jest Śmietka Kapuściana (Delia radicum). Jak rozpoznać szkodnika, jakie są objawy żerowania, w jakim terminie najlepiej rozpocząć lustrację plantacji?
Śmietka Kapuściana
Morfologia. Jednym z najgroźniejszych szkodników w uprawie warzyw kapustnych jest Śmietka Kapuściana (Delia radicum). Muchówka długości około 6 mm jest szara, jej ciało pokrywa czarne szczecinki, skrzydła są bezbarwne, opalizujące, oczy – brązowe. Jajo białe, podłużne, z siateczkowatym wzorem, ma długość około 1,2 mm. Larwy są białożółte, beznogie, długości 7-10 mm, bez wyodrębnionej części głowowej. Larwa na końcu ciała ma wieniec wyrostków na obwodzie, widoczne czarne haki gębowe.
Szkodliwość. Największym zagrożeniem dla roślin są larwy – przede wszystkim te z pierwszego pokolenia, które żerują na rozsadzie warzyw kapustnych (w jej korzeniu głównym i szyjce korzeniowej – drążą korytarze zjadając tkankę roślinną), rzodkiewce i rzodkwi oraz chrzanie. Żerowanie już 3 larw w jednej roślinie prowadzi do zahamowania jej wzrostu, często również do jej zamierania.
Larwy drugiego i trzeciego pokolenia w mniejszym stopniu uszkadzają system korzeniowy, preferując części nadziemne roślin – drążą korytarze w głównych nerwach liści bądź uszkadzają główki (zarówno kapusty głowiastej, pekińskiej, jak i brukselskiej). Stanowią duże zagrożenie w przypadku opanowania plantacji brokułów i kalafiorów – żerując w głąbie u nasady róż.
Zasiedlone fragmenty róży więdną, z czasem zasychają, wtórnie są porażane przez patogeny wywołujące zgniliznę.
Ustawienie pułapek (termin, liczba):
- na plantacjach upraw wczesnych – od połowy pierwszej dekady kwietnia do połowy pierwszej dekady maja (przez 4 tygodnie).
- na plantacjach upraw średnio późnych i późnych – od połowy lipca do połowy pierwszej dekady września (przez 7-8 tygodni).
Systematyczna lustracja pól, właściwe rozpoznanie szkodników jest kluczem do skutecznej ochrony roślin. Dr inż. Maria Rogowska z Państwowej Uczelni im. Stefana Batorego w materiale wideo przypomina o najważniejszych szkodnikach w uprawie warzyw kapustnych, w tym śmietce kapuścianej.
- Dla tych, którzy chcą wzbogacić swoją wiedzą na temat chorób i szkodników warzyw, zachęcamy do zakupu obszernego opracowania autorstwa Marii Rogowskiej i Jana Sobolewskiego w naszym sklepie internetowym: www.plantpress.pl.
- W przypadku, gdy wszystkie znaki (monitoring, sygnalizacja medialna) wskazują na konieczność rozpoczęcia ochrony – podpowiadamy jakich substancji czynnych użyć, aby efektywność zabiegu była satysfakcjonująca. Zapraszamy do zapoznania się z Programem Ochrony Roślin Warzywnych 2022