AktualnościSpotkanie doradców warzywniczych Bayer

Spotkanie doradców warzywniczych Bayer

5 grudnia 2018 r. w Warszawie odbyło się kolejne spotkanie z cyklu doradców warzywniczych zorganizowane przez firmę Bayer. Forum rozpoczął Radosław Suchorzewski, podając informacje o tym, że takie środki jak Antracol oraz Prestige znikają z rynku.

Natomiast z nowości dla producentów warzyw zapowiedział rozszerzenie rejestracji herbicydu Bandur, nowej zaprawie do ziemniaków – Emesto Silver oraz o pojawieniu się w portfolio firmy Bayer nowego insektycydu – Sivanto prime – zawierającego wyciąg z rośliny Stemona japonica. Środek ten ma rejestrację w uprawach sadowniczych oraz w warzywach, ale tych typowo szklarniowych jak pomidor, ogórek, papryka czy oberżyna.

Piotr Borczyński – z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie, z oddziału w Zarzeczewie mówił o problemach, jakie w tym roku występowały w uprawie warzyw. Wspomniał m.in. o konieczności zwalczania stemphylium, a także o nasileniu różowienia korzeni cebuli oraz fuzarium. Zaznaczył, że oprócz stosowania środków ochrony roślin niezbędny jest również prawidłowy płodozmian.

W uprawie brokułu prelegent zwrócił uwagę na zanikanie stożków wzrostu, które było wywołane najprawdopodobniej rekordowo wysokimi temperaturami powietrza. Ponadto producenci tego warzywa mieli problemy z przebarwieniami róży oraz ze zwalczaniem szkodników – głównie śmietki i mączlików.

Paweł Skrzynecki – Seminis Country Sales Manager – Polska powiedział, że Seminis to nowa marka w firmie Bayer. Przedstawił on sytuację na rynku warzyw. Zaznaczył, że Rosja coraz bardziej rozwija własną produkcję warzyw. Ponadto prelegent przedstawił nowości odmianowe marki Seminis:
– Carvora F1 to nowa odmiana marchwi w typie nantejskim;
– SV1140 DN F1 – to odmiana do przetwórstwa, zwłaszcza na plastry lub kostkę;
– Varnastar F1 – por mieszańcowy w typie bułgarskim;
– Whitex F1 – kalafior niewymagający okrycia, tworzy białe róże;
– Maximinus F1 – papryka o czerwonych owocach.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Katarzyna Gładka-Kubiak zajmująca się prowadzeniem doświadczeń polowych m.in. w stacji w Bedlnie zaprezentowała wyniki doświadczeń herbicydowych w marchwi, cebuli i ziemniaku z zastosowaniem herbicydu Bandur.
Więcej szczegółów z tego spotkania w styczniowym wydaniu „Warzyw”

Fot. Organizatorzy i uczestnicy Forum Doradców Warzywnych
Zdjęcie: A. Andrzejewska

Aleksandra Andrzejewska
Aleksandra Andrzejewska
Absolwentka Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. W zespole redakcyjnym „Warzyw” pracuje od 2004 r. Zajmuje się głównie tematyką związaną z technologią uprawy warzyw i owoców miękkich. Uczestniczy również w przygotowaniu materiałów z mechanizacji ogrodnictwa.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl