yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościTechnologia dla ziemniaka

Technologia dla ziemniaka

Od wielu lat na rynku są dostępne różne produkty wpływające stymulująco na wzrost i rozwój roślin. Znaczenie tych środków wzrasta w latach, w których warunki pogodowe wpływają stresująco na uprawiane rośliny. Taki prawdopodobnie zapowiada się tegoroczny sezon, który rozpoczął się wyjątkowo ciepłym kwietniem, ale brakowało w nim opadów. Natomiast tuż przed majowym weekendem zrobiło się chłodno, a w połowie tego miesiąca wystąpiły nadmierne opady.

Jak można wspomagać rośliny w takich warunkach informował Tomasz Kaźmierczak z firmy Osadkowski oferującej m.in. produkty meksykańskiej firmy Cosmocel. Polecał on produkty MaxiGrow oraz Barrier, dzięki którym rośliny wytwarzają silniejszy system korzeniowy w porównaniu z roślinami nie traktowanymi tymi środkami. Doświadczenia z tymi środkami wskazują pozytywny wpływ na wyrównanie bulw. Było to szczególnie widoczne w tym roku, w którym rośliny od samego początku wegetacji były narażone na występowanie różnych warunków stresowych m.in. suszy i przymrozków. Rośliny traktowane wymienionym środkami tworzyły bulwy wyrównane pod względem średnicy. Dzięki temu plantatorzy mogą liczyć na wczesny dobry plon.

W maju br wiele upraw trzeba było okrywać na noc z obawy przed przymrozkami.
Uprawa ziemniaków w niskich tunelach po zdjęciu folii.

Tomasz Kaźmierczak zwrócił uwagę na wygląd pędu ziemniaka na przekroju u roślin traktowanych wymienionymi środkami. W czasie wystąpienia stresowych warunków wzrostu np. przymrozku na przekroju pędu zaczyna się tworzyć tzw. kanał wapniowy.

Zapraszamy do obejrzenia materiału video:

Jeśli niekorzystne warunki wzrostu utrzymują się dłużej, to pęd zaczyna drewnieć i przewodzenie przez niego substancji odżywczych w roślinie stopniowo słabnie. Informował, że po zastosowaniu środka Barrier, roślina jest stymulowana do wzrostu i kanał wapniowy zanika, na przekroju pędu staje się praktycznie niewidoczny. Daje to gwarancję, że rośliny całą wiązką czerpią składniki pokarmowe, które są swobodnie transportowane do najmłodszych części roślin. Plantatorzy stosujący te produkty potwierdzają, że dobrze odżywione rośliny, są również mniej podatne na patogeny. Mając ze sobą niełatwy początek sezonu wegetacyjnego warto wybierać środki, które wspomogą rośliny w stresowych warunkach uprawy, na jakie mogą być one narażone w dalszej części sezonu.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Barrier jest nawozem dolistnym, opracowanym przez meksykańską firmę Cosmocel. Jego specjalna formuła, oparta na połączeniach wapnia i krzemu, została opracowana, aby zwiększać wytrzymałość i odporność roślin na stres środowiskowy (uszkodzenia mechaniczne, uszkodzenia słoneczne, szkodniki). Maxi-Grow jest nawozem pochodzenia naturalnego o działaniu biostymulującym. W skład jego unikatowej kompozycji, w której wykorzystano ekstrakty roślinne, wchodzi ponad 50 aktywnie działających substancji organicznych. Produkt zawiera specjalnie opracowaną technologię zatrzymywania energii w roślinie PEST (ang. Plant Energy Saver Technology).

Aleksandra Andrzejewska

Warzywa

Aleksandra Andrzejewska
Aleksandra Andrzejewska
Absolwentka Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. W zespole redakcyjnym „Warzyw” pracuje od 2004 r. Zajmuje się głównie tematyką związaną z technologią uprawy warzyw i owoców miękkich. Uczestniczy również w przygotowaniu materiałów z mechanizacji ogrodnictwa.
agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl