• rosafert agrosimex gleba
  • belem agrosimex marchew ziemniaki

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościUprawa sałaty masłowej w gospodarstwie

Uprawa sałaty masłowej w gospodarstwie [Video]

Sałata jest jednym z najbardziej popularnych warzyw liściowych, dostępnych w sprzedaży przez cały rok. Może być uprawiana w tunelach foliowych, szklarniach lub w gruncie. W wielu gospodarstwach trwają nasadzenia sałaty do gruntu. Ze względu na kapryśną i wciąż chłodną pogodę w kwietniu, rośliny są przykrywane płaskimi osłonami.

Nawożenie
Ze względu na krótki okres wegetacji sałata może być sadzona w 3, 4 cyklach uprawowych. W nasadzeniach wiosennych należy wybierać stanowiska nasłonecznione. To popularne warzywo nie ma zbyt dużych wymagań pokarmowych, ale warto znać jej potrzeby, żeby móc dostarczyć niezbędne składniki pokarmowe w optymalnych ilościach. Szczególną uwagę  należy zwrócić na wapń. Niedobór tego składnika może powodować tipburn. Jest to choroba fizjologiczna objawiająca się brązowieniem i zamieraniem brzegów najmłodszych liści wewnątrz główki. Występowanie tej choroby nie jest spowodowane niedoborem wapnia w glebie, podłożu lub pożywce, lecz słabym przemieszczaniem się wapnia w roślinie. 

W polowej uprawie sałaty zawartość składników pokarmowych powinna wynosić (w mg dm-3): N-NH4 + N-NO3 – 50–130, P – 50–70, K – 150–200, Ca – 250–400, Mg – 60–120, S-SO4 – 20–40, a pHH2O 6,0–6,5, natomiast w uprawie pod osłonami, w podłożach organicznych (w mg dm-3): N-NH4 + N-NO3 – 80–150, P – 150–200, K – 300–500, Mg – 150–250, Ca – 500–1500. W uprawie sałaty w hydroponice stagnującej oraz układzie zamkniętym z recyrkulacją pożywki (w mg dm-3): N-NH4<10, N-NO3 – 150, P-PO4 – 50, K – 150, Ca – 150, Mg – 50, Fe – 3, Mn – 0,50, Zn – 0,44, Cu – 0,03, B – 0,40, pH – 5,50, EC – 1,8 mS cm-1.

W uprawie sałaty na zbiór wczesny nawozy fosforowe i potasowe można stosować jesienią. Dla odmian na zbiór letni i jesienny na dwa tygodnie przed sadzeniem roślin. Warto pamiętać, że nawożenie mineralne sałaty masłowej powinno być przeprowadzone w oparciu o wyniki analizy chemicznej gleby lub podłoży, w których prowadzona będzie uprawa roślin.

W uprawie sałaty należy także pamiętać o odpowiednim stanie odżywienia roślin mikroskładnikami. Do mikroskładników zalicza się: żelazo (Fe), mangan (Mn), cynk (Zn), miedź (Cu), bor (B), molibden (Mo), chlor (Cl) oraz nikiel (Ni). Stosując mikroskładniki należy wiedzieć, że zakres pomiędzy niedoborem a toksycznością tych składników pokarmowych jest bardzo wąski. Przenawożenie mikroskładnikami w skrajnych przypadkach może doprowadzić do całkowitego zniszczenia uprawy.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Sałata masłowa należy do roślin o dużej tolerancji na zawartość manganu, cynku, boru oraz niklu. Zastosowanie zbyt dużych dawek tych składników może jednak skutkować pogorszeniem jakości plonu. Rozpatrując aspekt jakościowy uzyskanego plonu warto zwrócić uwagę na nawożenie molibdenem oraz niklem.

Sadzenie sałaty do gruntu

W pierwszym tygodniu kwietnia, w jednym z gospodarstw w Małopolsce, rozsada była sadzona sadzarką Ferrari. Jest to model 4-rzedowy, ale do sadzenia wystarczą dwie osoby (każda obsługuje dwa aparaty wysadzające). Bardzo ważny jest wybór odmiany. Od wielu lat bardzo dobrze sprawdzania się w tym gospodarstwie odmiana Graffiti. W bieżącym sezonie producent będzie uprawiał dwie nowe odmiany Tahiti i Quistiti. Rozsada jest produkowana samodzielnie przez ogrodników. Siew nasion wykonano w połowie lutego.
Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego:

Fragment artykułu “Nawożenie sałaty” aut. dr inż Bartosza Markiewicza (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu) pochodzi z archiwalnego wydania “Warzyw” 9/2019. Tutaj można zamówić prenumeratę: https://www.plantpress.pl/produkt/prenumerata-warzywa/

Materiał filmowy: Piotr Różański, Hazera

Anna Wilczyńska
Anna Wilczyńska
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Studia ukończyła w zakresie Techniki Komputerowej w Gospodarce Żywnościowej, a w 2011 r. uzyskała tytuł doktora nauk rolniczych. Od listopada 2011 r. pracuje jako redaktor w Wydawnictwie Plantpress. Jest autorem licznych artykułów o tematyce warzywniczej. Jej artykuły można przeczytać w czasopismach "Szklarnie Tunele Osłony", "Warzywa", "Hasło Ogrodnicze". Od września 2018 r. zajmuje się także prowadzeniem portalu Warzywa.pl

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl