Uprawa sałaty masłowej w gospodarstwie [Video]

Warto pamiętać, że nawożenie mineralne sałaty masłowej powinno być przeprowadzone w oparciu o wyniki analizy chemicznej gleby lub podłoży, w których prowadzona będzie uprawa roślin. Fot. AW

Sałata jest jednym z najbardziej popularnych warzyw liściowych, dostępnych w sprzedaży przez cały rok. Może być uprawiana w tunelach foliowych, szklarniach lub w gruncie. W wielu gospodarstwach trwają nasadzenia sałaty do gruntu. Ze względu na kapryśną i wciąż chłodną pogodę w kwietniu, rośliny są przykrywane płaskimi osłonami.

Nawożenie
Ze względu na krótki okres wegetacji sałata może być sadzona w 3, 4 cyklach uprawowych. W nasadzeniach wiosennych należy wybierać stanowiska nasłonecznione. To popularne warzywo nie ma zbyt dużych wymagań pokarmowych, ale warto znać jej potrzeby, żeby móc dostarczyć niezbędne składniki pokarmowe w optymalnych ilościach. Szczególną uwagę  należy zwrócić na wapń. Niedobór tego składnika może powodować tipburn. Jest to choroba fizjologiczna objawiająca się brązowieniem i zamieraniem brzegów najmłodszych liści wewnątrz główki. Występowanie tej choroby nie jest spowodowane niedoborem wapnia w glebie, podłożu lub pożywce, lecz słabym przemieszczaniem się wapnia w roślinie. 

W polowej uprawie sałaty zawartość składników pokarmowych powinna wynosić (w mg dm-3): N-NH4 + N-NO3 – 50–130, P – 50–70, K – 150–200, Ca – 250–400, Mg – 60–120, S-SO4 – 20–40, a pHH2O 6,0–6,5, natomiast w uprawie pod osłonami, w podłożach organicznych (w mg dm-3): N-NH4 + N-NO3 – 80–150, P – 150–200, K – 300–500, Mg – 150–250, Ca – 500–1500. W uprawie sałaty w hydroponice stagnującej oraz układzie zamkniętym z recyrkulacją pożywki (w mg dm-3): N-NH4<10, N-NO3 – 150, P-PO4 – 50, K – 150, Ca – 150, Mg – 50, Fe – 3, Mn – 0,50, Zn – 0,44, Cu – 0,03, B – 0,40, pH – 5,50, EC – 1,8 mS cm-1.

W uprawie sałaty na zbiór wczesny nawozy fosforowe i potasowe można stosować jesienią. Dla odmian na zbiór letni i jesienny na dwa tygodnie przed sadzeniem roślin. Warto pamiętać, że nawożenie mineralne sałaty masłowej powinno być przeprowadzone w oparciu o wyniki analizy chemicznej gleby lub podłoży, w których prowadzona będzie uprawa roślin.

W uprawie sałaty należy także pamiętać o odpowiednim stanie odżywienia roślin mikroskładnikami. Do mikroskładników zalicza się: żelazo (Fe), mangan (Mn), cynk (Zn), miedź (Cu), bor (B), molibden (Mo), chlor (Cl) oraz nikiel (Ni). Stosując mikroskładniki należy wiedzieć, że zakres pomiędzy niedoborem a toksycznością tych składników pokarmowych jest bardzo wąski. Przenawożenie mikroskładnikami w skrajnych przypadkach może doprowadzić do całkowitego zniszczenia uprawy.

Sałata masłowa należy do roślin o dużej tolerancji na zawartość manganu, cynku, boru oraz niklu. Zastosowanie zbyt dużych dawek tych składników może jednak skutkować pogorszeniem jakości plonu. Rozpatrując aspekt jakościowy uzyskanego plonu warto zwrócić uwagę na nawożenie molibdenem oraz niklem.

Sadzenie sałaty do gruntu

W pierwszym tygodniu kwietnia, w jednym z gospodarstw w Małopolsce, rozsada była sadzona sadzarką Ferrari. Jest to model 4-rzedowy, ale do sadzenia wystarczą dwie osoby (każda obsługuje dwa aparaty wysadzające). Bardzo ważny jest wybór odmiany. Od wielu lat bardzo dobrze sprawdzania się w tym gospodarstwie odmiana Graffiti. W bieżącym sezonie producent będzie uprawiał dwie nowe odmiany Tahiti i Quistiti. Rozsada jest produkowana samodzielnie przez ogrodników. Siew nasion wykonano w połowie lutego.
Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego:

Fragment artykułu “Nawożenie sałaty” aut. dr inż Bartosza Markiewicza (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu) pochodzi z archiwalnego wydania “Warzyw” 9/2019. Tutaj można zamówić prenumeratę: https://www.plantpress.pl/produkt/prenumerata-warzywa/

Materiał filmowy: Piotr Różański, Hazera

Related Posts

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności