Uwaga na fałszywe nasiona cebuli Centro

Cebula Centro F1

Firma Hazera informuje, że została powiadomiona o tym, że w obrocie gospodarczym (Internet) pojawiły się oferty sprzedaży nasion cebuli sygnowane jako odmiana Centro. Wyżej wymienione nasiona są prezentowane jako legalne nasiona Centro, ale są sprzedawane w opakowaniach bez etykiety, daty pakowania oraz parametrów jakościowych czy danych producenta, a więc w sposób całkowicie sprzeczny z przepisami ustawy z dnia 9 listopada 2012 r. o nasiennictwie.


Firma Hazera informuje, że nasiona te zostały przez nią przetestowane, a weryfikacja wykazała, że nie jest to ich odmiana. W związku z tym posługiwanie się marką, nazwą odmiany i bazowanie na renomie firmy Hazera jest niczym nieuprawnione i stanowi naruszenie prawa, a w szczególności jest czynem nieuczciwej konkurencji.
Ponadto kupowanie materiału siewnego z niepewnego źródła i o nieustalonym pochodzeniu jest niezgodne z prawem i niebezpieczne.
W związku z powyższym firma Hazera zaznacza, że kupując materiał siewny warto pamiętać o kilku zasadach.
Należy kupować nasiona:
– w zamkniętym, zabezpieczonym / zapieczętowanym opakowaniu,
– zaopatrzone na stałe w etykietę zawierającą wszystkie wymagane informacje,
– od podmiotów zarejestrowanych w PIORIN.
Bezwzględnie zawsze należy prosić o dokument sprzedaży, który powinien zawierać następujące informacje:
– nazwa gatunku, nazwa odmiany
– rodzaj nasion lub / i sposób ich zaprawienia
– nr partii
Mając na względzie powyższe firma wskazuje, że każdy, kto handluje materiałem siewnym z naruszeniem warunków regulujących dopuszczenie tego materiału do obrotu, podlega karom administracyjnym, a w szczególnych przypadkach także odpowiedzialności karnej.
Jednocześnie, mając na uwadze bezpieczeństwo obrotu materiałem siewnym i ostatecznych beneficjentów produktów żywnościowych czyli konsumentów, zdecydowanie zaleca, aby przed zakupem czegoś, co wygląda jak nasiona Centro, skontaktować się z firmą Hazera i zweryfikować, czy nasiona, które zamierzasz kupić, są rzeczywiście oryginalnymi nasionami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności