AktualnościGUS oszacował wzrost produkcji warzyw gruntowych w 2020 r.

GUS oszacował wzrost produkcji warzyw gruntowych w 2020 r.

Główny Urząd Statystyczny w 2020 r. produkcję warzyw gruntowych oszacował na ponad 4,0 mln t, tj. na poziomie ok. 4% wyższym w porównaniu ze zbiorami roku poprzedniego 2019 r. Notuje się zwiększenie produkcji zwłaszcza warzyw korzeniowych. Więcej było również ziemniaków, owoców, zbóż, rzepaków.

Warunki uprawowe w 2020 r. – podsumowanie 

W 2020 r. były niekorzystne warunki pogodowe dla uprawy warzyw gruntowych, głównie dla odmian wczesnych i średniowczesnych. Producenci warzyw zmagali się z niedoborem wody w glebie w miesiącach marcu i kwietniu oraz większą część maja, a także silne opady deszczu w lipcu i ich brak w sierpniu. Mimo tych trudnych warunków plony i zbiory wczesnych i średniowczesnych odmian warzyw były większe od tych z 2019 r.

Podtopienia pól uprawnych w 2020 roku
W 2020 r. były niekorzystne warunki pogodowe dla uprawy warzyw gruntowych, głównie dla odmian wczesnych i średniowczesnych

W całym okresie wegetacji warunki pogodowe nie były sprzyjające dla uprawy warzyw ciepłolubnych, w tym głównie pomidorów, papryki i ogórków gruntowych. Natomiast opady deszczu w lipcu, ciepła i słoneczna aura we wrześniu oraz korzystne warunki pogodowe w październiku sprzyjały wegetacji późniejszych odmian warzyw, głównie kapustnych i korzeniowych.

Jesień charakteryzowała się dużą ilością opadów, które sprzyjały poprawie warunków produkcji dla warzyw, w tym zwłaszcza kapustnych oraz buraków. Duże opady spowodowały znaczne zwiększenie plonów z jednostki powierzchni dla upraw jesiennych. Natomiast występujący lokalnie nadmiar wody powodował ich gnicie.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner
Pole kapusty w 2020
Jesienią 2020 r. były sprzyjające warunki uprawowe dla warzyw

Plony warzyw polowych w liczbach

Łączną produkcję warzyw gruntowych (odmian wczesnych i późnych) oszacowano w 2020 r. na 4,0 mln t, tj. na poziomie o ok. 4% wyższym od produkcji roku ubiegłego. W porównaniu do roku 2019 zanotowano zwiększenie produkcji wszystkich podstawowych gatunków warzyw gruntowych, zwłaszcza korzeniowych.

zbiór marchewi w Szarkówce
W 2020 r. szacuje się zwiększenie produkcji wszystkich podstawowych gatunków warzyw gruntowych, zwłaszcza korzeniowych

Zbiory kapusty ocenione zostały na ponad 0,8 mln t, a kalafiorów na ok. 229 tys. t. Produkcję cebuli oszacowano na poziomie ok. 615 tys. t, a zbiory marchwi zostały ocenione na blisko 733 tys. t, natomiast produkcję buraków ćwikłowych oszacowano na ok. 313 tys. ton. Zbiory ogórków oceniono na blisko 229 tys. t, a pomidorów – na ok. 246 tys. ton.

Łączna produkcja pozostałych gatunków warzyw została oszacowana na przeszło 934.

Źródło: GUS

zenox klucze nasadowe

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl

[newsletter_signup_form id=1]