AktualnościWarzywa 8/2019

Warzywa 8/2019

Co przeczytamy w sierpniowym wydaniu “Warzyw” 8/2019?

“W sierpniowym wydaniu „Warzyw” sporo miejsca poświęcaliśmy na zagadnienia związane z nawadnianiem, przede wszystkim dlatego, że susza to problem nr 1 w tym sezonie, ale też z tego względu, że we wrześniu br. rolnicy będą mogli składać do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski na „Modernizacje gospodarstw rolnych” na inwestycje w tzw. małą retencję (nawodnienia w gospodarstwie). Na te inwestycje można otrzymać dotację w wysokości do 100 tys. zł na gospodarstwo. Jakie warunki trzeba spełnić by móc ubiegać się o dofinansowanie wyjaśnia w artykule Katarzyny Rosińskiej na str. 15.” – informuje Aleksandra Andrzejewska, Redaktor Naczelna miesięcznika “Warzywa

 

Warzywa 8/2019 – str. 15

______________________________________________

W kolejnym artykule na str. 20 prezentujemy różne sposoby nawadniania warzyw od najpopularniejszego za pomocą deszczowni szpulowej przez linie kroplujące po duże deszczownie mostowe.

Warzywa 8/2019 str. 20

Materiał filmowy: Nawadnianie roślin suchą porą

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

_____________________________________________

Koniec lata to dobry czas na zaplanowanie wapnowania gleb. Jest to jeden z najważniejszych zabiegów agrotechnicznych, mający na celu obniżenie kwasowości gleby, wprowadzenie wapnia (wapnia i magnezu w przypadku nawozów wapniowo-magnezowych) oraz poprawę właściwości fizycznych, chemicznych i biologicznych gleby. Trzeba pamiętać, że w glebach o uregulowanym odczynie poprawie ulega dostępność składników pokarmowych w wyniku zwiększenia efektywności stosowania nawozów mineralnych i organicznych. Warto wiedzieć, że właśnie rusza „Ogólnopolski program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie”, skierowany dla rolników posiadających gospodarstwa rolne o powierzchni do 75 ha (pH gleby poniżej lub równe 5,5). Dzięki niemu można uzyskać dotacje do zakupu wapna lub środka wapnującego w wysokości od 100 do 300 zł/t.

Regularne wapnowanie gleb wpływa pozytywnie na poprawę ich żyzności. Fot. A. Andrzejewska

____________________________________________

Warsztaty ogórkowe – to tytuł artykułu na str. 30, w którym informujemy jak zarządzać plantacją ogórka gruntowego, by osiągnąć lepsze efekty. Spotkanie odbyło się w gospodarstwie braci Bartosza i Łukasza Śniadeckich w Mieleszynie w Wielkopolsce, którzy mają wieloletnie doświadczenie w uprawie tego warzywa. Organizatorem tego wydarzenia była firma BASF – właściciel marki Nunhems, a także Horsch oraz Timac Agro. Podczas spotkania można było zobaczyć jak wygląda zbiór owoców (zobacz FILM) oraz sortowanie (zobacz FILM).

Warzywa 8/2019 Str. 30

____________________________________________

Na str. 38 w relacji dr Aleksandry Czerwińskiej-Nowak z holenderskich targów GreenTech warto przeczytać o światowych pracach nad wycofywaniem plastiku ze środków produkcji ogrodniczej oraz o sposobach zastępowania go alternatywnymi materiałami, bardziej przyjaznymi dla środowiska.

Warzywa 8/2019 str. 38

_____________________________________________

Natomiast na str. 48 w relacji z pokazu pracy opryskiwacza marki Horsch przedstawiono wiele szczegółów konstrukcyjnych modelu – Leeb 4 AX Horsch. Był on zagregowany z ciągnikiem Claas 630 Arion z silnikiem o mocy powyżej 150 KM. Krzysztof Maciuk z firmy Horsch prowadzący pokaz informował, że oprócz zaprezentowanego modelu opryskiwacza Leeb 4 AX Horsch, w ofercie firmy są jeszcze dwa opryskiwacze zaczepiane oraz dwa samobieżne. Podkreślił, że cechą wyróżniającą te maszyny na rynku jest sposób prowadzenia belki opryskowej.

Warzywa 8/2019 str. 48

Materiał filmowy: Precyzja oprysku z opryskiwaczem Horsch

Zapraszamy do prenumeraty miesięcznika “Warzywa” w naszym sklepie internetowym www.plantpress.pl

Warzywa


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl

×nawożenie yara kompleksowe odżywianie