• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościWciornastki migrują ze zbóż na warzywa!

Wciornastki migrują ze zbóż na warzywa!

Okres dojrzewania zbóż jest standardowym momentem, gdy licznie przebywające na nich wciornastki, oczywiście uskrzydlone formy, przelatują na „atrakcyjniejszy” pod względem biologicznym i energetycznym pokarm.

Wzrost liczebności populacji wciornastków obserwujemy od pewnego czasu na plantacjach cebuli, czy warzyw kapustnych. Zarówno imago (dorosła forma), jak i larwy wciornastków żerując wysysają soki roślinne, co objawia się powstawaniem białawosrebrzystych drobnych plamek na liściach cebuli. W miejscu wyssania soku powstaje przestrzeń, którą błyskawicznie wypełnia powietrze. W przypadku licznych żerujących osobników, intensywność powstawania plam może doprowadzić do tego, że całe przestrzenie na liściach są odbarwione. Pozbawienie rośliny chlorofilu jest przyczyną osłabienia procesu fotosyntezy, w efekcie – ograniczenia plonowania.

Ochrona cebuli przed tymi szkodnikami nie jest sprawą łatwą. Część osobników rzeczywiście przebywa na powierzchni liści, ale znaczna liczba (szczególnie larw) żeruje pomiędzy pochwami liściowymi u nasady zgrubienia cebulowego (zwłaszcza w upalne dni), gdzie trudno dotrzeć z cieczą opryskową środków kontaktowych (pyretroidów). Skuteczność tych insektycydów może nie satysfakcjonować ogrodników. Działają bowiem najefektywniej w temperaturze do 20°C. Im cieplej, tym szybciej następuje dezaktywacja substancji czynnej, szybciej wysycha ciecz na powierzchni i pamiętać trzeba, że szkodnik musi mieć kontakt z substancją. Dlatego też musimy użyć dużej ilości wody do przygotowania roztworu, aby obficie naniesiony wciekał do wszelkich zakamarków – w tym pomiędzy nasady liści.

Najefektywniejsze w zwalczaniu wydają się być więc środki działające układowo (Movento 100 SC), układowo-wgłębnie-powierzchniowo (Mospilan 20 SP) czy wgłębnie (w przypadku młodych liści – SpinTor 240 SC) albo wgłębnie-translaminarnie (Benevia 100 OD).

Movento Układowe wraz z sokami krążą po roślinie docierając do jej wszystkich organów (także pomiędzy łuski zgrubienia czy do nasady liści). Substancja czynna jest pobierana wraz z sokiem przez żerującego owada. Do przygotowania roztworu nie potrzeba użyć dużej ilości wody, oczywiście wzmacnia efekt dodanie adiuwantu. W przypadku wgłębnych – roztwór środka wnika do komórek, ale podkreślić to należy – w obrębie naniesienia kropli roztworu na roślinę. Dlatego też wymagana jest w ich przypadku dość duża ilość wody i opryskiwanie raczej drobnokropliste, aby dokładnie pokryć cieczą roślinę. Translaminarne działanie polega na przemieszczaniu się substancji międzykomórkowo w obrębie liścia cebuli, także pomiędzy nasadę liścia oraz w strefie przy skórce.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Trzeba pamiętać, że najbardziej podatne na wszystkie insektycydy są młode formy – larwalne. Im starszy osobnik, tym odporniejszy. Nie należy się też zrażać, gdy od razu nie uzyska się efektu śmiertelności szkodnika, a formy uskrzydlone będą widoczne w obrębie uprawy czy na liściach. W przypadku środków układowych oraz wgłębnych potrzeba czasu – owad musi pobrać w trakcie żerowania substancję czynną. Dlatego skuteczność najlepiej oceniać po 3–5 dniach od zabiegu. Nie należy panikować, że środek nie działa, ale wykazać minimum cierpliwości.
W przypadku konieczności przeprowadzenia za jakiś czas zabiegu następczego (bardzo prawdopodobne, gdyż ze złożonych jaj wylęgną się larwy, ale mobilne formy mogą także nalecieć na cebulę, szczególnie w trakcie żniw właśnie z sąsiednich upraw zbóż) warto sięgnąć po środek o odmiennym mechanizmie działania niż użyty w poprzedzającym. Zabiegu nie należy wykonywać gdy jest bardzo ciepło – w takiej sytuacji najlepiej poczekać do wieczora, gdy temperatura nieco się obniży i raczej pewne jest, że w najbliższych 3–4 godzinach nie nastąpi znaczny jej wzrost.
Ze środków ochrony roślin należy korzystać zachowaniem bezpieczeństwa. Przed Każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć szczególną uwagę na stosowane zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i symbole ostrzegawcze umieszczone w etykietach oraz przestrzegaj zalecanych środków bezpieczeństwa.
 

Katarzyna Kupczak
Katarzyna Kupczak
Absolwentka Wydziału Ogrodniczego Akademii Rolniczej w Krakowie. Bezpośrednio po ukończeniu studiów (w 1995 r.), ze specjalnością „ochrona roślin”, podjęła pracę w wydawnictwach – Plantpress Sp. z o.o i Agrosan Sp. z o.o., w których realizuje swą pasję – upowszechnianie wśród rolników wiedzy na temat ochrony roślin. W dorobku redaktorskim, poza licznymi popularyzatorskimi artykułami publikowanymi na łamach czasopism: „Hasło Ogrodnicze”, „MPS Sad”, „Warzywa”, „Szkółkarstwo”, „Farmer”, „Informator Sadowniczy”, ma ponad 50 książek, w tym wiele praktycznych monografii propagujących uprawę roślin sadowniczych, warzywniczych i ozdobnych oraz atlasów chorób i szkodników roślin rolniczych (w tym ogrodniczych). Jej główną wizytówką są wydawane co roku od przeszło dekady autorskie programy ochrony roślin sadowniczych i warzywniczych.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl