Wczesna marchew, pamiętasz o dokarmianiu roślin potasem, wapniem i borem?

Podczas intensywnego wzrostu marchwi należy pamiętać o dokarmianiu roślin potasem, wapniem i borem. Te składniki decydują o jakości korzeni marchwi.

W połowie lipca lustrowaliśmy jedną z wielkopolskich upraw marchwi. Wczesna odmiana Speedo F1 (90–100 dni wegetacji) z oferty firmy Hazera. Nasiona wysiano w marcu na płasko. Po siewie i zabiegach herbicydowych uprawa została przykryta agrowłókniną.

Po siewie marchew przykryto włókniną. (fot. AA)
Stan roślin – 20 maja (fot. AA)
Marchew uprawiana na płasko. Fot. AA
Odmiana Speedo – 20 maj. (fot. AA)

Chłodna wiosna, a potem brak opadów i upały spowodowały, że korzenie wolno dorastały. Na początku lipca marchew była prawie gotowa do zbioru. Zadowalająca była zdrowotność naci.

Stan plantacji marchwi – 8 lipca. (fot. AA)
Włodzimierz Prus z firmy Adob

Uprawa jest dokarmiana dolistnie nawozami z oferty firmy ADOB. Przedstawiciel tej firmy – Włodzimierz Prus radził, żeby w trakcie intensywnego wzrostu marchwi pamiętać o dokarmianiu nawozami zawierającymi potas stosują np. ProFit 4:12:38. Zwrócił też uwagę, że w tym okresie bardzo ważne jest dokarmianie roślin wapniem np. w formie chelatu CaIDHA. Informował też, że ważnym pierwiastkiem, który warto dostarczać przez cały okres wegetacji marchwi jest bor. Zarówno bor jak i wapń decydują o jakości korzeni marchwi.

Chłodna wiosna, a po niej upały i susza spowodowały, że korzenie wolno dorastają do wielkości handlowej. AA

 

Więcej szczegółów z tej uprawy już wkrótce na łamach miesięcznika „Warzywa”.

Tutaj zmówisz prenumeratę czasopisma “Warzywa”: [Zakup prenumeraty]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności