Wirus kędzierzawości liści pomidora z New Delhi (ToLCNDV) stwierdzony we Francji

ToLCNDV

Francuska NPPO poinformowała niedawno Sekretariat EPPO o pierwszych wykryciach wirusa kędzierzawki liści pomidora z New Delhi (Begomovirus, ToLCNDV – EPPO Alert List) na jej terytorium.

Wirus został wykryty w trzech lokalizacjach w departamencie Bouches-du-Rhône we wrześniu 2020 r., a w jednej lokalizacji znajduje się departamencie Gard: – w 2 firmach produkujących i handlujących nasionami w regionie poletka zewnętrzna z cukinią (Cucurbita pepo) (odpowiednio 7400 m² i 1500 m²) nieprzeznaczona do komercyjnej produkcji nasion. – na 2 poletkach zewnętrznych do produkcji owoców Cucurbita pepo (4000 m² i 4800 m²).

Objawy (mozaika liściowa) obserwowano u 30-50% roślin na poletkach przeznaczonych do produkcji owoców. Wszystkie rośliny na porażonych poletkach zostały wyrwane z korzeniami i zniszczone. Zastosowano środki owadobójcze przeciwko wektorowi. Trwają dochodzenie w celu ustalenia pochodzenia epidemii.

Status wirusa we Francji został oficjalnie określony jako: Przejściowy, podlegający działaniu, w trakcie zwalczania.

Źródło: NPPO Francji (2020-10) za pośrednictwem EPPO.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności