yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościWyrównane zgrubienia selera korzeniowego. Jesienne podsumowanie 2021

Wyrównane zgrubienia selera korzeniowego. Jesienne podsumowanie 2021

Selery przeznaczone do przechowywania najlepiej zebrać przed przymrozkami. Wszelkie uszkodzenia ograniczają zdolność przechowalniczą. 

Jesteśmy w trakcie jesiennych zbiorów warzyw. To był wyjątkowo trudny sezon, głównie ze względu na warunki atmosferyczne.

Nasadzenia wczesnowiosenne musiały uporać się z chłodem, a jak wiemy seler jest dość wrażliwy na niską temperaturę powietrza. Jak informuje Marcin Dąbrowski z firmy BASF (marka Nunhems) w tym sezonie powierzchnia nasadzeń selera korzeniowego jest mniejsza o 20-30 proc. w porównaniu do 2020 r. W segmencie wczesnego selera spod osłon ok. 20 proc. roślin zjarowizowało w wyniku niskich temperatur wczesną wiosną.

Następnie długotrwały nadmiar wilgoci dał się we znaki producentom selera. Wzrost wilgotności powietrza spowodowany opadami deszczu (głównie w sierpniu i we wrześniu) przyczynił się do rozprzestrzeniania groźnych chorób grzybowych (m.in. zgnilizny twardzikowej). W sezonie 2021 występowała duża presja połyśnicy marchwianki i szkodliwych nicieni glebowych. Aktualna cena hurtowa selera korzeniowego oscyluje na poziomie 1,5-1,8 zł/kg. Seler korzeniowy, to jedno z nielicznych warzyw, które na chwilę obecną “trzyma” średni poziom cenowy przez cały sezon – informuje M. Dąbrowski.

Ważną rzeczą w uprawie selera korzeniowego jest dobór odmiany do warunków panujących w gospodarstwie oraz do wymagań rynku.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

W tym gospodarstwie (Złotniki) rozsadę selera posadzono w połowie kwietnia w zagęszczeniu 66 tys.roślin/ha. Producent zdecydował się na uprawę czterech odmian tego gatunku: Princino F1, Codex F1, Markiz F1, Rex F1. W tym przypadku, rośliny rosły na jednej plantacji, miały podobne warunki do wzrostu.

Pierwsza dekada października – podsumowanie 2021

Wyrównane korzenie selera: Princino F1, Markiz F1, Codex F1, Rex F1//Fot. M. Dąbrowski

Mierzenie, ważenie selera korzeniowego w pierwszej dekadzie października 2021

  • Odmiana Princinio – średnia masa 5 zgrubień selera wynosi 7,18 kg (średnio 1,43 kg/szt.), korzenie o średnicy ok. 14,2 cm. Roślina tworzy zgrubienia o płaskiej nasadzie, co zdaniem M. Dąbrowskiego jest bardzo istotne w przypadku długiego przechowywania.
  • Odmiana Markiz – średnia masa 5 zgrubień wynosi 7,48 kg (średnio 1,49 kg/szt.), średnica ok. 13,8 cm. Roślina tworzy ciężkie i twarde zgrubienia.
  • Odmiana Codex – średnia masa 5 zgrubień wynosi 6,89 kg (średnio 1,37 kg/szt.), średnica ok. 14,1 cm. Zgrubienia najczęściej zaopatrywane przez sieci handlowe, gładkie o atrakcyjnym kształcie.
  • Odmiana Rex – średnia masa 5 zgrubień wynosi 7,9 kg (średnio 1,58 kg/szt.), średnica ok. 14,7 cm. Roślina o silnym wigorze, tworzy rozbudowany system korzeniowy. W tym przypadku, odmiana ta wyróżniła się największym plonem (brutto).
Odmiana Codex F1. Fot. M. Dąbrowski
Odmiana Markiz F1. Fot. M. Dąbrowski

Anna Wilczyńska
Anna Wilczyńska
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Studia ukończyła w zakresie Techniki Komputerowej w Gospodarce Żywnościowej, a w 2011 r. uzyskała tytuł doktora nauk rolniczych. Od listopada 2011 r. pracuje jako redaktor w Wydawnictwie Plantpress. Jest autorem licznych artykułów o tematyce warzywniczej. Jej artykuły można przeczytać w czasopismach "Szklarnie Tunele Osłony", "Warzywa", "Hasło Ogrodnicze". Od września 2018 r. zajmuje się także prowadzeniem portalu Warzywa.pl
Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl