• rosafert agrosimex gleba
  • belem agrosimex marchew ziemniaki

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościZabiegi ochrony w uprawie warzyw kapustnych - komunikat warzywniczy PROCAM

Zabiegi ochrony w uprawie warzyw kapustnych – komunikat warzywniczy PROCAM

Choć pogoda w tym roku kapryśna, to tam gdzie jest to możliwe, odbywają się intensywne prace związane z sadzeniem rozsady warzyw kapustnych. Przypominamy o zabiegach ochrony w początkowej fazie wzrostu roślin.

Rozsada bez chorób

Pogoda może nie rozpieszcza, ale trwają siewy cebuli, roślin korzeniowych (marchwi, pietruszki) oraz sadzenie roślin kapustnych (kapusta, kalafiory, brokuły). Pamiętajmy, że jest to odpowiednia pora, żeby nasze rośliny zabezpieczyć przed chorobami wywołującymi zgorzele siewek/sadzonek (Phytium, Phytophthora, Fusarium spp., Rhizoctonia spp.). Temperatura gleby poniżej 10 stopni Celsjusza, wilgotność na poziomie 93%-100%, systematyczne opady deszczu sprzyjają wydłużeniu wschodów, a co za tym idzie zwiększa zagrożenie ze strony w/w patogenów od glebowych. Tym bardziej, że prognoza na kolejne 10 dni nie napawa optymizmem i pogoda nie ulegnie zmianie. W przypadku produkcji rozsady kapustnych zbudowanie zdrowego korzenia i zabezpieczenie przed zagrożeniami grzybowymi to pierwszy krok w kierunku powodzenia uprawy. Jak wiemy nasiona wielu gatunków warzyw nie są zaprawione przez dostawców nasion co znacząco utrudnia walkę z chorobami odglebowymi oraz szkodnikami. Do podlewania rozsady proponujemy  stosowanie preparatu grzybobójczego PROPLANT 722 SL. Jest to wysoce skuteczne i tanie rozwiązanie , które zwraca nam się z nawiązką w dalszym etapie produkcji.

Zdrowa rozsada kapusty. Fot. AW

PROPLANT 722 SL zwalcza zgorzele, fytoftorozy, mączniaka rzekomego i ma zastosowania w wielu gatunkach warzyw: sałata, kapusta, kalafior, ogórek, pomidor i rośliny ozdobne. Substancja czynna produktu propamokarb znajduje zastosowanie w wielu środkach ochrony roślin co świadczy o jej skuteczności i uniwersalnym zastosowaniu. W uprawie warzyw kapustnych zalecamy stosować produkt w stężeniu 0,15% (6l/m2) do podlewania zaraz po siewie lub podczas wschodów, kiedy zagrożenie patogenami jest największe. Przy sałacie należy podlać rośliny po wysadzeniu na miejsce stałe.

Ochronić planację przed chwastami

Ochrona herbicydowa warzyw kapustnych uprawianych z rozsady zwłaszcza warzyw wczesnych oraz uprawianych pod włókniną; kapusta, kalafior, brokuł, kapusta pekińska na początku sezonu stwarza zawsze sporo problemów. Klucz to dobre przygotowanie pola po zbiorach przedplonu oraz zaoranie pola na zimę.

Ochrona herbicydowa oparta na zastosowaniu pendimetaliny Activus 400SC 3l/ha + Hurricane Soil 0,1-0,15% daje możliwość walki z szerokim spektrum chwastów jak komosa, chwastnica, szarłat, przytulia, rdest plamisty, psianka. Pendimetalinę w uprawie brokułu, kalafiora, kapusty głowiastej stosujemy przed posadzeniem sadzonek do gruntu. Mamy możliwości również zastosowania herbicydów po sadzeniu rozsady kapustnych do grunty. W uprawie kapusty głowiastej białej i kalafiora można stosować środki oparte na metazachlorze 500 g/l -w dawce 2l/ha. Aplikacji dokonujemy po przyjęciu się roślin w miejscu stałym 7dni po sadzeniu. Często spotykanym rozwiązaniem jest łączne stosowanie pendimetaliny z metazachlorem po przyjęciu się rozsady w zmniejszonych dawkach. Szerokie spektrum działania ma również Lentem 45 WG z szeroką rejestracją kapusta głowiasta , brukselska, brokuł , kalafior uprawianych z rozsady. Zaletą zastosowania jest to że możemy zastosować go nawet do 3 tygodni po sadzeniu  rozsady do gruntu. Środek pobierany jest przez liście chwastów i działa najlepiej na chwasty najbardziej oporne w fazie 2-4 liście.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner
Zawsze wykonuj zabiegi ochrony zgodnie z programem ochrony warzyw.

Kiła kapusty

W ubiegłym sezonie kiła kapusty wystąpiła w dużym nasileniu na terenie całego kraju. W wyniku rozpadu „galasów”, w ziemi zostało inokulum Plasmophora brassicae.

Kiła kapusty dużym zagrożeniem warzyw kapustnych.

Biorąc pod uwagę, że formy przetrwalnikowe kiły mogą przetrwać 10 lat i dłużej zachowując zdolność infekcji pamiętajmy o profilaktyce przed wysadzeniem roślin kapustnych. W pierwszym rzędzie pamiętajmy o stosowaniu odmian kiłoodpornych, które z każdym sezonem cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Należy pamiętać że odmiany kalafiora czy kapusty z wysoką tolerancją na kiłę nie dają 100% odporności.

Anna Pękalska, Doradca ds. warzyw, PROCAM
Sławomir Mechacki, Specjalista ds. warzyw, PROCAM

*Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu  Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

 


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl