Zagrożone plantacje ogórka gruntowego – mączniak niszczy uprawy

Zbiór ogórka gruntowego

Jak podaje GUS, w bieżącym sezonie 2020 przewiduje się zbiór ogórków gruntowych na poziomie ponad 220 tys. t. Jednak sierpniowa aura wręcz niszczy plantacje ogórka, plaga mączniaka atakuje rośliny, a w takich warunkach trudno wykonać skuteczny zabieg ochrony. Straty mogą być duże.

Sierpniowe zmniejszenie podaży ogórka gruntowego skutkuje wzrostem cen. W ubiegły poniedziałek (10 sierpnia 2020 r.) cena sprzedażowa na hurtowym rynku Rybitwy w Krakowie wynosiła ok. 4 zł/kg. Z kolei na giełdzie Bronisze za ogórka trzeba średnio zapłacić 5 zł/kg.

Mączniak rzekomy dyniowatych w kilku słowach

Obecność typowych zarodników konidialnych oraz konidioforów jest podstawą do wykrycia mączniaka rzekomego dyniowatych. Choroba jest powodowana przez Pseudoperonospora cubensis. Na górnej stronie liści pojawiają się kanciaste, nieregularne plamy, początkowo jaśniejsze chlorotyczne, później brunatne, a na dolnej stronie pod plamami pojawia się szary, później fioletowy nalot.

Dynamika rozwoju choroby jest bardzo duża, w sprzyjających warunkach już w 4–10 dni od zanotowania pierwszych objawów może nastąpić obumarcie całej rośliny. W bieżącym sezonie obserwuje się wiele przypadków plamistości liści ogórków, w większości spowodowane czynnikami pogodowymi, np. suszą i gwałtownymi deszczami.

Warto zapobiegawczo chronić rośliny przed chorobą, zwłaszcza, że w centralnej Polsce notowano chorobę na początku lipca.

Powszechnie używane środki zawierające chlorotalonil nie są dopuszczone do stosowania, ponieważ ich termin ważności upłynął 20.05.2020. W przypadku obecności objawów choroby na polu powinno się stosować fungicydy działające interwencyjnie np. Cabrio Duo 112 EC czy Infinito 687,5 SC.

Related Posts

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności