yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

Baner Sivanto Prime

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościZagrożone plantacje ogórka gruntowego - mączniak niszczy uprawy

Zagrożone plantacje ogórka gruntowego – mączniak niszczy uprawy

Jak podaje GUS, w bieżącym sezonie 2020 przewiduje się zbiór ogórków gruntowych na poziomie ponad 220 tys. t. Jednak sierpniowa aura wręcz niszczy plantacje ogórka, plaga mączniaka atakuje rośliny, a w takich warunkach trudno wykonać skuteczny zabieg ochrony. Straty mogą być duże.

Sierpniowe zmniejszenie podaży ogórka gruntowego skutkuje wzrostem cen. W ubiegły poniedziałek (10 sierpnia 2020 r.) cena sprzedażowa na hurtowym rynku Rybitwy w Krakowie wynosiła ok. 4 zł/kg. Z kolei na giełdzie Bronisze za ogórka trzeba średnio zapłacić 5 zł/kg.

Mączniak rzekomy dyniowatych w kilku słowach

Obecność typowych zarodników konidialnych oraz konidioforów jest podstawą do wykrycia mączniaka rzekomego dyniowatych. Choroba jest powodowana przez Pseudoperonospora cubensis. Na górnej stronie liści pojawiają się kanciaste, nieregularne plamy, początkowo jaśniejsze chlorotyczne, później brunatne, a na dolnej stronie pod plamami pojawia się szary, później fioletowy nalot.

Dynamika rozwoju choroby jest bardzo duża, w sprzyjających warunkach już w 4–10 dni od zanotowania pierwszych objawów może nastąpić obumarcie całej rośliny. W bieżącym sezonie obserwuje się wiele przypadków plamistości liści ogórków, w większości spowodowane czynnikami pogodowymi, np. suszą i gwałtownymi deszczami.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Warto zapobiegawczo chronić rośliny przed chorobą, zwłaszcza, że w centralnej Polsce notowano chorobę na początku lipca.

Powszechnie używane środki zawierające chlorotalonil nie są dopuszczone do stosowania, ponieważ ich termin ważności upłynął 20.05.2020. W przypadku obecności objawów choroby na polu powinno się stosować fungicydy działające interwencyjnie np. Cabrio Duo 112 EC czy Infinito 687,5 SC.

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl