yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościZaraza ziemniaka – czas na zabiegi!

Zaraza ziemniaka – czas na zabiegi!

Na „Platformie Sygnalizacji Agrofagów” brak danych o występowaniu zarazy ziemniaka na ziemniaku w Małopolsce. Tymczasem Phytophthora infestans – sprawca choroby poraża silnie ziemniaki wczesnych odmian (fot. 1) w podkrakowskich rejonach. Wystąpienie zagrożenia powinno być sygnałem do lustracji plantacji ziemniaków późniejszych w celu zabezpieczenia przed infekcją.

Szczegółowe opisy objawów zarazy ziemniaka, etapów jej rozwoju oraz zagrożenia wynikające z wystąpienia choroby na plantacji prezentowaliśmy niedawno na łamach naszego portalu https://www.wrp.pl/zaraza-i-alternarioza-grozne-dla-ziemniaka/. Informowaliśmy również o zasadach ochrony przed tym patogenem.

Niezwykle ważna jest profilaktyka, aby nie dopuścić choroby na plantację, szczególnie późnych odmian (konsumpcyjnych czy reprodukcyjnych), których bulwy mają być przeznaczone do przechowania. Dlatego, w przypadku zwarcia się rzędów roślin w 70% lub w sytuacji, gdy w okolicy wystąpi choroba na wczesnych odmianach – trzeba wykonać zabieg profilaktyczny na późniejszych.
Wymaga podkreślenia fakt, że pogoda panująca w Małopolsce i prognozy na kolejne dni/tygodnie nie napawają optymizmem jeśli chodzi o warunki, które będą sprzyjały rozprzestrzenianiu, silnym infekcjom i rozwojowi zarazy ziemniaka (fot. 2–5). Każdego dnia można się spodziewać deszczu, bardzo często także burz. Umiarkowana temperatura i silne zachmurzenie przyczyni się do utrzymywania się wysokiej wilgotności w środowisku (gleby i powietrza). Wraz z roztworem glebowym zoospory łatwo przemieszczają się na kolejne pola, szczególnie ze spływającą ze stoków wodą opadową są transportowane na kolejne stanowiska. Zwilżenie części zielonych sprzyja szybkiemu zajściu infekcji. W takiej sytuacji możemy mieć do czynienia z masowym porażeniem.

Forma łodygowa zarazy - biały nalot świadczy o zarodnikowaniu patogenu
Fot. 2. Forma łodygowa zarazy – biały nalot świadczy o zarodnikowaniu patogenu
Objawy zarazy na ogonkach liściowych
Fot. 3. Objawy zarazy na ogonkach liściowych
Nekroza liścia – widok górnej strony blaszki
Fot. 4. Nekroza liścia – widok górnej strony blaszki
Nekroza liścia i silne zarodnikowanie – widok po dolnej stronie blaszki
Fot. 5. Nekroza liścia i silne zarodnikowanie – widok po dolnej stronie blaszki

Każdego dnia można się spodziewać deszczu, bardzo często także burz. Umiarkowana temperatura i silne zachmurzenie przyczyni się do utrzymywania się wysokiej wilgotności w środowisku (gleby i powietrza). Wraz z roztworem glebowym zoospory łatwo przemieszczają się na kolejne pola, szczególnie ze spływającą ze stoków wodą opadową są transportowane na kolejne stanowiska. Zwilżenie części zielonych sprzyja szybkiemu zajściu infekcji. W takiej sytuacji możemy mieć do czynienia z masowym porażeniem.

Niezwłocznie trzeba skontrolować własne plantacje ziemniaków oraz znajdujące się w okolicy wczesnych odmian i przystąpić do zabiegów!

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

W momencie zagrożenia do pierwszych – jednego, dwóch, góra trzech zabiegów ochronnych można wykorzystywać środki układowe (systemiczne). Krążą one w całej roślinie z jej sokami i zabezpieczają także nowe przyrosty. Przy czym fungicydów tych absolutnie nie można używać w okresie, gdy widoczny jest formujący się w obrębie plam zarazy białawy nalot (fot. 6) zarodni z zarodnikami pływkowymi – zoosporami!

Przy wysokiej wilgotności powietrza nalot zarodników i plechy jest wyraźnie widoczny
Fot. 6. Przy wysokiej wilgotności powietrza nalot zarodników i plechy jest wyraźnie widoczny

Oczywiście wskazówka ta dotyczy objawów na Państwa plantacji, a nie na sąsiednich, wczesnych odmian. Ale przy stwierdzeniu nalotu na wczesnych odmianach jest wielce prawdopodobne, że z tego źródła infekcji zaraza będzie się rozpowszechniać na sąsiednie plantacje. Zbagatelizowanie zakazu stosowania środków układowych czy wgłębnych podczas zarodnikowania zarazy może skutkować przykrymi konsekwencjami – mianowicie wyeliminowaniem z doboru nawet najbardziej skutecznych dotychczas substancji zwalczających patogen. W tym okresie (zarodnikowania) bowiem najłatwiej dochodzi do selekcji form odpornych patogenu na substancje stosowane do jego zwalczania. Dbajmy więc nie tylko o rośliny, ale także o „lekarstwa”, którymi je leczymy! Brak środków do walki z agrofagami będzie skutkował zmniejszeniem plonów, pogorszeniem ich jakości, a być może nawet 100% zniszczeniem plonu.

Wszystkie zdjęcia zostały zrobione 25 czerwca 2020 r.

Tekst i foto: Katarzyna Kupczak

Katarzyna Kupczak
Katarzyna Kupczak
Absolwentka Wydziału Ogrodniczego Akademii Rolniczej w Krakowie. Bezpośrednio po ukończeniu studiów (w 1995 r.), ze specjalnością „ochrona roślin”, podjęła pracę w wydawnictwach – Plantpress Sp. z o.o i Agrosan Sp. z o.o., w których realizuje swą pasję – upowszechnianie wśród rolników wiedzy na temat ochrony roślin. W dorobku redaktorskim, poza licznymi popularyzatorskimi artykułami publikowanymi na łamach czasopism: „Hasło Ogrodnicze”, „MPS Sad”, „Warzywa”, „Szkółkarstwo”, „Farmer”, „Informator Sadowniczy”, ma ponad 50 książek, w tym wiele praktycznych monografii propagujących uprawę roślin sadowniczych, warzywniczych i ozdobnych oraz atlasów chorób i szkodników roślin rolniczych (w tym ogrodniczych). Jej główną wizytówką są wydawane co roku od przeszło dekady autorskie programy ochrony roślin sadowniczych i warzywniczych.
Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl