AktualnościZaraza ziemniaka – czas na zabiegi!

Zaraza ziemniaka – czas na zabiegi!

Na „Platformie Sygnalizacji Agrofagów” brak danych o występowaniu zarazy ziemniaka na ziemniaku w Małopolsce. Tymczasem Phytophthora infestans – sprawca choroby poraża silnie ziemniaki wczesnych odmian (fot. 1) w podkrakowskich rejonach. Wystąpienie zagrożenia powinno być sygnałem do lustracji plantacji ziemniaków późniejszych w celu zabezpieczenia przed infekcją.

Szczegółowe opisy objawów zarazy ziemniaka, etapów jej rozwoju oraz zagrożenia wynikające z wystąpienia choroby na plantacji prezentowaliśmy niedawno na łamach naszego portalu https://www.wrp.pl/zaraza-i-alternarioza-grozne-dla-ziemniaka/. Informowaliśmy również o zasadach ochrony przed tym patogenem.

Niezwykle ważna jest profilaktyka, aby nie dopuścić choroby na plantację, szczególnie późnych odmian (konsumpcyjnych czy reprodukcyjnych), których bulwy mają być przeznaczone do przechowania. Dlatego, w przypadku zwarcia się rzędów roślin w 70% lub w sytuacji, gdy w okolicy wystąpi choroba na wczesnych odmianach – trzeba wykonać zabieg profilaktyczny na późniejszych.
Wymaga podkreślenia fakt, że pogoda panująca w Małopolsce i prognozy na kolejne dni/tygodnie nie napawają optymizmem jeśli chodzi o warunki, które będą sprzyjały rozprzestrzenianiu, silnym infekcjom i rozwojowi zarazy ziemniaka (fot. 2–5). Każdego dnia można się spodziewać deszczu, bardzo często także burz. Umiarkowana temperatura i silne zachmurzenie przyczyni się do utrzymywania się wysokiej wilgotności w środowisku (gleby i powietrza). Wraz z roztworem glebowym zoospory łatwo przemieszczają się na kolejne pola, szczególnie ze spływającą ze stoków wodą opadową są transportowane na kolejne stanowiska. Zwilżenie części zielonych sprzyja szybkiemu zajściu infekcji. W takiej sytuacji możemy mieć do czynienia z masowym porażeniem.

Forma łodygowa zarazy - biały nalot świadczy o zarodnikowaniu patogenu
Fot. 2. Forma łodygowa zarazy – biały nalot świadczy o zarodnikowaniu patogenu
Objawy zarazy na ogonkach liściowych
Fot. 3. Objawy zarazy na ogonkach liściowych
Nekroza liścia – widok górnej strony blaszki
Fot. 4. Nekroza liścia – widok górnej strony blaszki
Nekroza liścia i silne zarodnikowanie – widok po dolnej stronie blaszki
Fot. 5. Nekroza liścia i silne zarodnikowanie – widok po dolnej stronie blaszki

Każdego dnia można się spodziewać deszczu, bardzo często także burz. Umiarkowana temperatura i silne zachmurzenie przyczyni się do utrzymywania się wysokiej wilgotności w środowisku (gleby i powietrza). Wraz z roztworem glebowym zoospory łatwo przemieszczają się na kolejne pola, szczególnie ze spływającą ze stoków wodą opadową są transportowane na kolejne stanowiska. Zwilżenie części zielonych sprzyja szybkiemu zajściu infekcji. W takiej sytuacji możemy mieć do czynienia z masowym porażeniem.

Niezwłocznie trzeba skontrolować własne plantacje ziemniaków oraz znajdujące się w okolicy wczesnych odmian i przystąpić do zabiegów!

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

W momencie zagrożenia do pierwszych – jednego, dwóch, góra trzech zabiegów ochronnych można wykorzystywać środki układowe (systemiczne). Krążą one w całej roślinie z jej sokami i zabezpieczają także nowe przyrosty. Przy czym fungicydów tych absolutnie nie można używać w okresie, gdy widoczny jest formujący się w obrębie plam zarazy białawy nalot (fot. 6) zarodni z zarodnikami pływkowymi – zoosporami!

Przy wysokiej wilgotności powietrza nalot zarodników i plechy jest wyraźnie widoczny
Fot. 6. Przy wysokiej wilgotności powietrza nalot zarodników i plechy jest wyraźnie widoczny

Oczywiście wskazówka ta dotyczy objawów na Państwa plantacji, a nie na sąsiednich, wczesnych odmian. Ale przy stwierdzeniu nalotu na wczesnych odmianach jest wielce prawdopodobne, że z tego źródła infekcji zaraza będzie się rozpowszechniać na sąsiednie plantacje. Zbagatelizowanie zakazu stosowania środków układowych czy wgłębnych podczas zarodnikowania zarazy może skutkować przykrymi konsekwencjami – mianowicie wyeliminowaniem z doboru nawet najbardziej skutecznych dotychczas substancji zwalczających patogen. W tym okresie (zarodnikowania) bowiem najłatwiej dochodzi do selekcji form odpornych patogenu na substancje stosowane do jego zwalczania. Dbajmy więc nie tylko o rośliny, ale także o „lekarstwa”, którymi je leczymy! Brak środków do walki z agrofagami będzie skutkował zmniejszeniem plonów, pogorszeniem ich jakości, a być może nawet 100% zniszczeniem plonu.

Wszystkie zdjęcia zostały zrobione 25 czerwca 2020 r.

Tekst i foto: Katarzyna Kupczak

Katarzyna Kupczak
Katarzyna Kupczak
Absolwentka Wydziału Ogrodniczego Akademii Rolniczej w Krakowie. Bezpośrednio po ukończeniu studiów (w 1995 r.), ze specjalnością „ochrona roślin”, podjęła pracę w wydawnictwach – Plantpress Sp. z o.o i Agrosan Sp. z o.o., w których realizuje swą pasję – upowszechnianie wśród rolników wiedzy na temat ochrony roślin. W dorobku redaktorskim, poza licznymi popularyzatorskimi artykułami publikowanymi na łamach czasopism: „Hasło Ogrodnicze”, „MPS Sad”, „Warzywa”, „Szkółkarstwo”, „Farmer”, „Informator Sadowniczy”, ma ponad 50 książek, w tym wiele praktycznych monografii propagujących uprawę roślin sadowniczych, warzywniczych i ozdobnych oraz atlasów chorób i szkodników roślin rolniczych (w tym ogrodniczych). Jej główną wizytówką są wydawane co roku od przeszło dekady autorskie programy ochrony roślin sadowniczych i warzywniczych.
zenox klucze nasadowe

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl

[newsletter_signup_form id=1]