W rejonach intensywnej produkcji warzyw degradacja gleby wpływa na spadek ich żyzności oraz ograniczenie ich wzrostu i plonowania. Jednym z kluczowych sposobów poprawy żyzności gleby i przywrócenia jej produktywności jest wykorzystanie nawozów humusowych, często określanych jako „czarne złoto”, głównie ze względu na ich dobroczynne i wielokierunkowe oddziaływanie na glebę, a przez to jednocześnie na rośliny.
Naturalnym składnikiem próchnicy w glebie są kwasy humusowe. W materiale filmowym Sylwia Gabrysz oraz dr Jerzy Próchnicki poruszają ważne aspekty związane z glebą, podstawowym fundamentem do prawidłowego rozwoju roślin.
Kwasy humusowe wpływają przede wszystkim na poprawę struktury gleby i jej utrwalenie. Związki próchniczne mają wysoką pojemność wodną. Zmniejszają one zagrożenie suszą.
Czytaj także: Wykorzystanie węgla brunatnego w gospodarstwie Damiana Micyka
Z jakimi problemami spotyka się dzisiejsze rolnictwo? No właśnie są to m.in.: deficyt wody, problemy z pobieraniem mikro-, makroskładników przez rośliny uprawne, problem z zawartością próchnicy oraz kwasów humusowych w glebie. Jedną z nowych możliwości rozwiązujących te ważne problemy w rolnictwie jest wykorzystanie do uprawy węgla brunatnego pod nazwą CARBOMAT, oferowanych przez CarboHort – informuje Sylwia Gabrysz.
Więcej o zastosowaniu produktów CarboHort są na stronie: https://carbohort.com/
Materiał promocyjny