Zawalcz o lepsze plony

ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Mączniak rzekomy cebuli

Finalny plon cebuli zależy od zdrowotności szczypioru. Zdaniem specjalistów ile liści ma cebula w pełni wegetacji, tyle mniej więcej centymetrów średnicy powinna osiągnąć dojrzała cebula. Dlatego w czasie wzrostu tego warzywa tak ważna jest ZAPOBIEGAWCZA ochrona przed mączniakiem rzekomym, który w krótkim czasie potrafi zniszczyć szczypior i znacznie obniżyć plon cebuli.

Natomiast sałata wymaga zapobiegawczej ochrony przede wszystkim ze względu na krótki okres wegetacji.

Orondis® Evo Pack zapobiega chorobom w uprawie m.in. sałaty

Nowe rozwiązanie Orondis® Evo Pack pozwalające na zapobiegnie chorobom w uprawie cebuli i sałaty oferuje firma Syngenta. Orondis® Evo Pack zawiera dwie substancje czynne: azoksystrobinę (związek z grupy strobiluryn) – znaną i cenioną Technologię Amistar oraz substancję nowej generacji – oksatiapiprolinę (związek z grupy piperydynylo-tiazolo-izoksazolin). Jest to fungicyd o działaniu powierzchniowym i układowym do stosowania zapobiegawczego i wczesno interwencyjnego.

Zdrowa cebula bez objawów mączniaka rzekomego

Połączenie tych dwóch substancji czynnych tworzy skuteczne rozwiązanie fungicydowe w uprawie cebuli i sałaty w zwalczaniu mączniaków rzekomych i plamistości liści. Do tej pory wiele rozwiązań w ochronie tych upraw skoncentrowanych było głównie na azoksystrobinie. Wzbogacenie nowego rozwiązania o oksatiapiprolinę pozytywnie wpłynęło na skuteczność zabiegów zwłaszcza przeciwko powszechnie występującemu mączniakowi rzekomemu sałaty i cebuli. W doświadczeniach prowadzonych w Holandii w zwalczaniu mączniaka rzekomego sałaty po zastosowaniu Orondis® Evo Pack stwierdzono porażenie na poziomie zaledwie 2,6%, podczas, gdy na poletku chronionym produktem porównawczym wynosiło 22%, a w kontroli ponad 66%.

W uprawach cebuli, szalotki i czosnku Orondis® Evo Pack jest zarejestrowany w ochronie przed mącznikiem rzekomym, alternariozą oraz szarą pleśnią. Środek należy stosować od fazy widocznego 3. liścia (BBCH 13) do 7 dni przed zbiorem rośliny uprawnej. Pierwszy zabieg należy wykonać zapobiegawczo, przed pojawieniem się pierwszych objawów choroby. W sezonie wegetacyjnym maksymalnie można wykonać 3 zabiegi.

W polowej uprawie sałaty Orondis® Evo Pack zarejestrowany jest przeciwko mączniakowi rzekomemu oraz prawdziwemu sałaty, a także szarej pleśni i zgniliźnie twardzikowej.

Objawy szarej pleśni na sałacie kruchej.

Zabiegi opryskiwania zaleca się wykonać od fazy widocznego 5. liścia (BBCH 15) do momentu, gdy główka osiągnie typową wielkość i kształt, jest ciasno zamknięta (BBCH 49), do 7 dni przed zbiorem rośliny. Pierwszy zabieg powinno się wykonać zapobiegawczo, przed pojawieniem się pierwszych objawów choroby, następne opryskiwanie wykonać w miarę potrzeby po 7–10 dniach. Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym wynosi 2.

 

* Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności