AktualnościZawalcz o lepsze plony

Zawalcz o lepsze plony

ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Finalny plon cebuli zależy od zdrowotności szczypioru. Zdaniem specjalistów ile liści ma cebula w pełni wegetacji, tyle mniej więcej centymetrów średnicy powinna osiągnąć dojrzała cebula. Dlatego w czasie wzrostu tego warzywa tak ważna jest ZAPOBIEGAWCZA ochrona przed mączniakiem rzekomym, który w krótkim czasie potrafi zniszczyć szczypior i znacznie obniżyć plon cebuli.

Natomiast sałata wymaga zapobiegawczej ochrony przede wszystkim ze względu na krótki okres wegetacji.

Orondis® Evo Pack zapobiega chorobom w uprawie m.in. sałaty

Nowe rozwiązanie Orondis® Evo Pack pozwalające na zapobiegnie chorobom w uprawie cebuli i sałaty oferuje firma Syngenta. Orondis® Evo Pack zawiera dwie substancje czynne: azoksystrobinę (związek z grupy strobiluryn) – znaną i cenioną Technologię Amistar oraz substancję nowej generacji – oksatiapiprolinę (związek z grupy piperydynylo-tiazolo-izoksazolin). Jest to fungicyd o działaniu powierzchniowym i układowym do stosowania zapobiegawczego i wczesno interwencyjnego.

Zdrowa cebula bez objawów mączniaka rzekomego

Połączenie tych dwóch substancji czynnych tworzy skuteczne rozwiązanie fungicydowe w uprawie cebuli i sałaty w zwalczaniu mączniaków rzekomych i plamistości liści. Do tej pory wiele rozwiązań w ochronie tych upraw skoncentrowanych było głównie na azoksystrobinie. Wzbogacenie nowego rozwiązania o oksatiapiprolinę pozytywnie wpłynęło na skuteczność zabiegów zwłaszcza przeciwko powszechnie występującemu mączniakowi rzekomemu sałaty i cebuli. W doświadczeniach prowadzonych w Holandii w zwalczaniu mączniaka rzekomego sałaty po zastosowaniu Orondis® Evo Pack stwierdzono porażenie na poziomie zaledwie 2,6%, podczas, gdy na poletku chronionym produktem porównawczym wynosiło 22%, a w kontroli ponad 66%.

W uprawach cebuli, szalotki i czosnku Orondis® Evo Pack jest zarejestrowany w ochronie przed mącznikiem rzekomym, alternariozą oraz szarą pleśnią. Środek należy stosować od fazy widocznego 3. liścia (BBCH 13) do 7 dni przed zbiorem rośliny uprawnej. Pierwszy zabieg należy wykonać zapobiegawczo, przed pojawieniem się pierwszych objawów choroby. W sezonie wegetacyjnym maksymalnie można wykonać 3 zabiegi.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

W polowej uprawie sałaty Orondis® Evo Pack zarejestrowany jest przeciwko mączniakowi rzekomemu oraz prawdziwemu sałaty, a także szarej pleśni i zgniliźnie twardzikowej.

Objawy szarej pleśni na sałacie kruchej.

Zabiegi opryskiwania zaleca się wykonać od fazy widocznego 5. liścia (BBCH 15) do momentu, gdy główka osiągnie typową wielkość i kształt, jest ciasno zamknięta (BBCH 49), do 7 dni przed zbiorem rośliny. Pierwszy zabieg powinno się wykonać zapobiegawczo, przed pojawieniem się pierwszych objawów choroby, następne opryskiwanie wykonać w miarę potrzeby po 7–10 dniach. Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym wynosi 2.

 

* Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl