Zimna wiosna, a siewy nasion warzyw korzeniowych trzeba wykonać [Video]

Siew pietruszki

Zimna wiosna, trudne warunki, pogoda w kratkę. Trudno cokolwiek zaplanować w pracach ogrodniczych. Kilka dni ciepła i nagłe ochłodzenie, a nocą przymrozki.. Już na wielu polach obserwuje się zgorzel siewek w okresie wschodu nasion… To nie jest dobry początek sezonu – informują nas producenci z małopolskiego zagłębia warzywniczego.

Przed weekendem pogoda sprzyjała siewom warzyw korzeniowych. Plantatorzy wykorzystują każde “okno pogodowe”, chcąc uporać się z pracami. W nocy nadal trwają przymrozki, więc jest obawa o młode siewki. W rozmowie z jednym z rolników z regionu Charsznicy poinformowano mnie, że na wielu plantacjach marchwi widać pierwsze objawy zgorzeli siewek marchwi tuż po wschodach.

Siew pietruszki – odmiana Arat (nasiona podkiełkowane, w technologii B-MOX) odbył się w ubiegły piątek w jednym z charsznickich gospodarstw. Zagęszczenie siewu wynosi ok. 700 tys. szt./ha. Nasiona wysiewane są w rzędzie w odległości ok. 3,3 cm, na głębokość 2 cm.

Podczas siewu nasion aplikowany był nawóz startowy (Bactim TerraStart) w ilości 8 kg/ha, zawierający azot łatwo przyswajalny oraz cynk, siarkę, magnez, fosfor. Ponadto podawane są także m.in bakterie Bacillus megaterium, Bacillus subtilis.

Dwa dni po siewie planowany jest pierwszy zabieg herbicydowy preparatami Stomp Aqua 455CS oraz Racer 250 EC wraz z adiuwantem doglebowym.

Materiał wideo przygotował Damian Micyk.

ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności