yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
NawożenieŻywienie warzyw kapustnych

Żywienie warzyw kapustnych

Polska jest największym producentem kapusty w UE. W światowej produkcji tego warzywa nasz kraj plasuje się na piątej pozycji (za Chinami, Rosją, Ukrainą i USA). W światowym eksporcie warzyw kapustnych zajmujemy czwartą pozycję – informował prof. dr hab. Edward Kunicki z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, rozpoczynając wykład dotyczący agrotechniki uprawy warzyw kapustnych. Prelekcja miała miejsce na spotkaniu dla producentów warzyw zorganizowanym w marcu br. w Charsznicy (woj. małopolskie) przez firmy Enza Zaden Poland, Intermag i DowDuPont.

Żywienie kapustnych
Warzywa kapustne mają duże wymagania pokarmowe, co wynika głównie z faktu budowania przez rośliny dużej masy wegetatywnej. Rośliny bardzo korzystnie reagują na nawożenie organiczne (obornik, kompost, nawozy zielone). Niezależnie od nawożenia doglebowego zaleca się dokarmianie dolistne, szczególnie mikroskładnikami i wapniem. Jest ono niezbędne zwłaszcza w niesprzyjających warunkach uprawowych (np. deficyt wody w glebie), a także w celu poprawy jakości i zdolności przechowalniczej główek.

Profesor zwrócił uwagę, że dość często lekceważonym w uprawie kapustnych pierwiastkiem jest siarka. Jej plonotwórcze działanie wyraża się głównie przez zwiększenie efektywności pobierania azotu, ale też potasu, wapnia i magnezu; wzrost tolerancji na stresowe czynniki abiotyczne oraz wzrost odporności na choroby.

Warto zwrócić uwagę także na fosfor, ponieważ odgrywa on istotną rolę w kształtowaniu się systemu korzeniowego. Dostępność tego pierwiastka dla roślin ogranicza niewłaściwy odczyn gleby (zbyt kwaśny lub zasadowy). Nawożenie fosforem powinno być czynnością standardową w uprawie wiosennej, gdy niska temperatura znacznie ogranicza jego pobieranie. Ważnymi pierwiastkami w uprawie kapustnych są także bor i molibden, które należy stosować profilaktycznie, najlepiej w fazie rozsady lub po posadzeniu roślin – od fazy pięciu liści do fazy, gdy główki osiągną 50% swojej docelowej masy.

Kiedy stosować nawozy mineralne?
Nawożenie fosforowe i potasowe można podzielić na dwie dawki: pierwsza – pod pług, druga – pod bronę (bardziej równomierne rozłożenie w warstwie ornej). Nawozy azotowe stosuje się w dawkach dzielonych: pierwszą przed sadzeniem, kolejne dwie pogłównie – dwa–trzy tygodnie po przyjęciu się rozsady i na początku zwierania się rzędów. W wypadku kapusty pekińskiej fosfor i potas (w formie siarczanu potasu) najlepiej zastosować dwa–trzy tygodnie przed sadzeniem, pod kultywator i pogłównie w dwóch dawkach: pierwszą kilka dni przed sadzeniem rozsady i drugą, gdy rozety osiągną średnicę ok. 10 cm.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Joanna Klepacz-Baniak

Jest to fragment artykułu na temat agrotechniki warzyw kapustnych, który ukazał się w numerze 6/2018 “Hasła Ogrodniczego”.

Joanna Klepacz-Baniak
Joanna Klepacz-Baniak
Absolwentka Wydziału Ogrodniczego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Pracę doktorską z zakresu pszczelarstwa obroniła w 2006 r. Prowadzi kursy i szkolenia dotyczące bazy pożytkowej pszczół, produktów pszczelich i zapylania. Od maja 2011 r. pracuje w wydawnictwie Plantpress. Jest redaktor naczelną"Hasła Ogrodniczego".
Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl