Noc 23/24.04.2024 minęła z przymrozkami do nawet -7 stopni Celsjusza przy gruncie. Kraj został podzielony na dwie części, mróz uderzył w 8 województwach. W których regionach Polski temperatura była najniższa?
Gdzie najbardziej przymroziło?
Miniona noc (23/24.04.2024) okazała się nieco bardziej łaskawa, ale w niektórych regionach Polski przymrozki nie odpuściły. Najniższą temperaturę przy gruncie odnotowano w województwie pomorskim, a konkretnie w Łebie, gdzie słupki termometrów spadły do -7 stopni Celsjusza. W pozostałej części województwa temperatury utrzymywały się na poziomie -2/-4, ale nie brakowało także odczytów “na plusie” rzędu +2/+4.
Niskie temperatury notowano również w zagłębiach warzywniczych w województwie kujawsko-pomorskim. W tym przypadku temperatura przy gruncie spadła do -4 stopni. Nieco lepiej miniona noc wyglądała w województwie warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, zachodnio-pomorskim oraz na północy województwa lubelskiego i mazowieckiego, gdzie temperatura oscylowała najczęściej na poziomie -1/-3 stopni. Choć i tutaj zdarzały się miejsca, gdzie słupki termometrów zaskakiwały. Przykładem są północne tereny województwa podlaskiego. Temperatura przy gruncie obniżyła się tam do -5 stopni.
Co ciekawe, minimalna temperatura powietrza nie była najniższa w województwie pomorskim. W tych regionach oscylowała na poziomie -1,8/-2. Pierwsze miejsce zajmuje tu województwo kujawsko-pomorskie, a konkretnie Toruń, gdzie słupki termometrów spadły do -2,2.
Gdzie było najcieplej?
Spoglądając na mapę przygotowaną przez IMGW-PIB, widzimy, że kraj został podzielony na dwie części. Przymrozki notowano w 8 województwach na północy Polski. Tereny położone na południu mogły cieszyć się z kolei temperaturą “na plusie”. Gdzie było najcieplej? Najwyższe temperatury przy gruncie notowano w województwie lubelskim, małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim. Słupki termometrów miejscami dochodziły nawet do +6 stopni Celsjusza.
Źródło: IMGW-PIB